יומן ארועים

Bookmark and Share
אל"ם (מיל') זאב לירון הלך לעולמו פורסם בתאריך 17.05.2014
אל"ם (מיל') זאב לירון, מראשוני טייסי חיל-האוויר, הלך לעולמו אמש בביתו שברמת-גן. חיל-האוויר נפרד וחולק כבוד לאחד מטייסי הקרב הראשונים, איש מודיעין ולימים בכיר במוסד, שהוביל כמה מן המבצעים המרתקים ביותר בתולדות החיל. יהי זכרו ברוך
נועה פניגשטיין

חיל-האוויר נפרד היום מאחד מאנשיו הותיקים ביותר: אל"ם (מיל') זאב לירון ז"ל, מראשוני טייסי חיל-האוויר, שהלך אמש (ו') לעולמו בביתו שברמת-גן והוא בן 92. לירון ז"ל הותיר אחריו סיפור חיים מרתק, ומורשת בלתי נשכחת: הוא ניצל ממחנה ההשמדה אושוויץ, הפך לטייס קרב ולאחר מכן עשה חיל כאיש מודיעין בכיר. "הייתי כמעט בכל מקום בו ניתן היה להיות, ראיתי את החיל בהקמתו ובבנייתו ואני גאה לומר שלקחתי חלק קטן במלאכה", אמר לירון בראיון לביטאון חיל-האוויר לפני כחודשיים.

משואה לתקומה
לירון גדל כילד יהודי בפולין שלפני מלחמת העולם השנייה. בזמן המלחמה הוא הצטרף למחתרת היהודית בגטו בנדין ולמחנה ההשמדה אושוויץ הגיע כשהוא חמוש באקדח. בפעם הראשונה שניסה לברוח מן המחנה, נתפס עם חבריו והושלך אל בלוק 11, ממנו לא ציפה לחזור. בניסיון הבריחה השני הצליח, והסתתר בביתם של זוג נוצרים בפולין עד סוף המלחמה. אז גם נודע לו על הקמתו של קורס-טיס של ה"הגנה" באיטליה.

מעטים האנשים שיכולים לומר שסיימו קורס-טיס. מעטים עוד יותר יכולים לומר שסיימו שניים. קורס-הטיס הראשון בו לקח לירון חלק, נערך בוילה מפוארת בלב רומא. יחד עם 17 משתתפים נוספים הוא עלה על מטוס לראשונה בחייו, במסגרת קורס-הטיס של ארגון ה"הגנה" ביוזמתו של דוד בן-גוריון ז"ל. הפרק השני בחייו כפרח-טיס כבר היה בארץ ישראל. "כשהגענו לארץ היה ברור שאנחנו צריכים עוד קורס", סיפר לירון. "האיטלקים אישרו לנו ללמוד לטוס, אבל הם חשבו שזה בשביל הספורט. בארץ הפכו אותנו לטייסי קרב".

מהר התקדם לירון במעלה התפקידים, הוכשר להיות טייס ספיטפייר ואז מדריך בבית-הספר לטיסה במשך 11 מחזורים. בהמשך שימש כטייס ניסוי ואף הקים, הרכיב ופיקד על הצוות האווירובטי. "בתחילת הדרך בחיל-האוויר הזמינו אותי שוב ושוב לשיחות עם הפסיכולוג החיילי", שחזר לירון. "הוא לא הצליח להבין כיצד אדם בעל עבר כה קשה יכול לתפקד כטייס קרב בחיל-האוויר. אבל כששמעתי על הקורס קפצתי על ההזדמנות, לא היה שום ספק".

היהלום שבכתר
ביולי 1958 מונה אלוף עזר וייצמן ז"ל לתפקיד מפקד חיל-האוויר. עם מינויו, קיבל זאב לירון את תפקיד מפקד "אוויר 4", ענף המודיעין של חיל-האוויר. וייצמן, שבמשך שנים רבות המשיך לקרוא ללירון בשמו הקודם, "לונדנר", התרשם מסיפור חייו של לירון ומאופיו. "ידעתי שאם הוא הצליח לברוח מהשואה ולהגיע לקורס-טיס, מדובר באדם אינטיליגנטי מאוד. אדם כזה אני רוצה לידי", סיפר וייצמן בסרט דוקומנטרי על לירון.

בתפקידו כראש ענף המודיעין של החיל, החל לעבוד על התוכניות למלחמה עם מצרים. "כבר אז הייתה מתיחות גדולה עם מצרים. ידענו שישראל צריכה לתקוף בצורה שונה ובלתי צפויה, וידענו שמי שצריך לפתוח את המלחמה זה חיל-האוויר". כך החל להירקם מבצע "מוקד", המבצע שפתח ולמעשה הכריע את מלחמת ששת הימים.

בהמשך השתתף לירון במבצע "יהלום", המבצע ההיסטורי במהלכו נחת בישראל מוניר רדפא, טייס בכיר בחיל-האוויר העיראקי והביא עמו את מטוס ה"מיג-21". זהו רק אחד ממבצעים רבים בהם לקח חלק ענף מודיעין חיל-האוויר וכמובן זאב לירון ז"ל עצמו. רוב המבצעים נותרו עלומים ואת פרטיהם לא ניתן לחשוף גם היום, עשרות שנים לאחר שיצאו לפועל. לימים גויס לירון לשירות המוסד ושימש כראש שלוחת הארגון באירופה.

סיפורו של אל"ם (מיל') זאב לירון ז"ל, הוא סיפור חיים של דור, של חיל ושל מדינה שלמה. חיל-האוויר מרכין הערב ראש לזכרו של אחד מגדולי לוחמיו ומקימיו. יהי זכרו ברוך.

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"הייתי כמעט בכל מקום בו ניתן היה להיות, ראיתי את החיל בהקמתו". אל"ם (מיל') זאב לירון ז"ל
"הייתי כמעט בכל מקום בו ניתן היה להיות, ראיתי את החיל בהקמתו". אל"ם (מיל') זאב לירון ז"ל

צילום: ארכיון פרטי, זאב לירון ז"ל