יומן ארועים

Bookmark and Share
כלי-טיס בלתי מאוישים פועלים ברצועת עזה פורסם בתאריך 08.07.2014
תגיות: טייסת "המל"טים הראשונה" , מערך כטב"ם , מבצע "צוק איתן"
24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע, פועלות טייסות כלי-הטיס הבלתי מאוישים. מאז פתיחת מבצע "צוק איתן", אנשי טייסת "המל"טים הראשונה" מסייעים בתקיפות חיל-האוויר ברצועת עזה על-ידי זיהוי מטרות ווידוא שלא נמצאים בסביבתה אזרחים בלתי מעורבים
נדב ברגר

זה למעלה משבועיים שטייסות כלי-הטיס הבלתי מאוישים (כטב"ם) והחוזי של חיל-האוויר פועלות מסביב לשעון מעל שמי יהודה ושמרון במסגרת מבצע "שובו אחים" ובד בבד בגזרה הדרומית בעקבות ירי הרקטות מכיוון רצועת עזה. בימים האחרונים התגבר הירי ועמו גם פעילות הטייסות, כאשר במהלך הלילה פתח צה"ל במבצע "צוק איתן".

מאז סוף השבוע שעבר נמצאת טייסת "המל"טים הראשונה" ברצף טיסות במשך כל שעות היממה סביב רצועת עזה בעזרת מטוסים בלתי מאוישים מסוג "שובל" (הרון 1). "המשימה המרכזית שלנו היא מניעת ירי תלול מסלול לעבר מדינת ישראל", אומר סגן מתן, ראש צוות תכנון בטייסת. "אנחנו מבצעים מעקב אחר צוותי שיגור במטרה לזהות אותם עוד בטרם השיגור וכבר הצלחנו לבצע זאת מספר פעמים בימים האחרונים". בסיוע הטייסת תקף חיל-האוויר חוליות שיגור, סיכל את פעילותן ומנע נפילת רקטות בשטח ישראל.

הטייסת משתתפת בתקיפות, לפני בזמן ולאחר התרחשותן. היא מזהה את המטרות ומפלילה אותן, מוודאת שלא נמצאים בסביבתה ריכוזי אוכלוסייה של בלתי מעורבים ולאחר מכן, מכווינה את כלי-הטיס הקרביים למטרה. בהמשך מוודאת הטייסת מה תוצאות התקיפה. עם זאת, נזהר חיל-האוויר שלא לפגוע באזרחים בלתי מעורבים ועל כן כל תקיפה מבוקרת.

בנוסף, הטייסת מזהה התנהגות חדשה של אנשי חמאס. "כמו שאנחנו משתפרים גם הם משכללים כל הזמן את השיטות שלהם בכל התחומים", אומר סג"ם ע', קצין ביטחון שוטף בטייסת "המל"טים הראשונה".

לפתיחת המבצע התכוננו בטייסת במהלך השבועיים האחרונים. "ביצענו תהליך של מוכנות להסלמה שכלל הכנת צוותים ותרגול תורות לחימה ספציפיות לאזור זה", אמר סג"ם ע'. "המטרה הייתה שהצוותים יוכלו להתחיל לטוס במסגרת המבצע כשהם במוכנות מלאה ומכירים את הפקודות", מסביר סג"ם ע'. "ההכנה מבוססת על הלקחים שנוצרו בהכנות למבצעים קודמים בדגש על מבצע 'עמוד ענן'. כרגע יש הרבה מאוד איסוף מודיעין שמוביל בסופו של דבר להפללת מטרות והכוונה של כלי-טיס קרביים אליהם לצורך תקיפת המטרות".

הטייסת משתפת פעולה עם טייסות המודיעין האחרות שמפעילות מטוסים בלתי מאוישים כמו "איתן" (הרון TP) וגם עם מטוסי חוזי מאוישים מסוג "צופית" (ביצ'קראפט קינג אייר B-200). "המשימות מתחלפות בקצב מהיר מאוד ולא פעם אנחנו מסייעים אחד לשני. לכל מטוס יש יכולות שונות ולכן פעמים רבות צריך להזיז מטוס מסוים למשימה אחרת ולהציב מטוס אחר במקומו", מעיד סגן מתן.

כעת, נמצאים בטייסת שלל אנשי הצבות חירום ומילואים וכלי-טיס רבים של הטייסת נמצאים באוויר. אנשי הטייסת מתחייבים להמשיך לטוס ככל שידרשו: "זו רק ההתחלה וכרגע אנחנו מבינים שהדברים יכולים להתפתח לכל מקום. נמשיך לטוס גם שנה ברצף אם נצטרך, בשביל זה אנחנו כאן".

מאז סוף השבוע שעבר נמצאת טייסת "המל"טים הראשונה" ברצף טיסות
מאז סוף השבוע שעבר נמצאת טייסת "המל"טים הראשונה" ברצף טיסות