יומן ארועים

Bookmark and Share
"חשוב שנמשיך להאיץ כדי לשמור על היתרון" פורסם בתאריך 10.07.2014
תגיות: מערך ההגנה האווירית , מבצע "צוק איתן"
מאות יירוטים בשבועות האחרונים לא טועים: מערכת כיפת ברזל מפגינה יכולות מרשימות אל מול המטחים הכבדים אליהם התכוננו בקדחתנות בשנה וחצי האחרונה. "במערך ההגנ"א אנחנו מקפידים תמיד להתכונן לקראת תרחישים מורכבים", אמר מהגנ"א
נעמי צורף

זה מספר שבועות שמערך ההגנה האווירית (הגנ"א) פועל ללא הפסקה ומבצע את משימתו - הגנה על ביטחון המדינה, בהצלחה. מאות רקטות נורו לעבר ישובי הדרום וחלקן אף הצפינו לעבר גוש דן והלאה. אנשי סוללות כיפת ברזל הפרוסות ברחבי הארץ מיירטים כל מטרה שמאיימת לפגוע באיזורים מיושבים ועושים כל שביכולתם כדי לאפשר לתושבים לשמור על שגרת חיים תקינה וכמובן, לאפשר לכלל מערכי הלחימה בצה"ל לבצע את פעולותיהם ללא הפרעה. "בימים האחרונים החל תהליך התדרדרות משמעותי", הסביר מפקד מערך ההגנה האווירית, תא"ל שחר שוחט, לאנשי הסוללות שפגש אמש בסיור בסוללות הפרוסות ברחבי הארץ. "מבחינתנו עליית המדרגה נעשתה בירי המטחים לעבר גוש דן, נסיונות הפיגוע באיזור זיקים וגילוי המנהרה. זו נקודת הפתיחה עבורנו".

לא כמו "עמוד ענן"
שנה וחצי חלפה מאז מבצע "עמוד ענן" בו הפגין המערך ביצועים מרשימים וחסרי תקדים, אך אנשי המערך לא נחו על זרי הדפנה, היה ברור שהמערכה הבאה תהיה שונה מאוד ויש להיערך אליה בהתאם. "לא עמדנו במקום בזמן הזה", הדגיש תא"ל שוחט. "התקדמנו בכל כיוון אפשרי: בכמות, באיכות ובהכשרות הלוחמים. אנחנו מקפידים תמיד להתכונן לקראת תרחישים מורכבים יותר מאלו שבתחזיות המודיעין, על-מנת לצמצם את גורם ההפתעה. לא הצליחו להפתיע אותנו. הפגנו שליטה פנטסטית שמתבטאת בהישגים מצויינים עד כה".

המערכה הזו שונה מ"עמוד ענן" בעשרות מובנים: הן באופן בו נפתחה ובאופן בו היא מתנהלת והן באתגרים הניצבים מול אנשי המערך. "זה לא 'עמוד ענן 2', כל אחד מהצדדים התפתח והתקדם ביכולותיו", אמר תא"ל שוחט. נראה כי גם הצד השני למד והתפתח בזמן שחלף: האיום היום כולל מטחים כבדים יותר מבעבר וכן שיגורים לטווחים רחוקים יותר. "בפרמטרים רבים מערך ההגנ"א וחיל-האוויר נמצאים צעד אחד לפני האויב. עם זאת, חשוב שנמשיך להאיץ כדי לשמור את היתרון. ברור כי אתגר גדול עומד לפנינו אך גם חשוב לזכור שלצה"ל ולחיל-האוויר יש עוד כלים רבים בארסנל".

האנשים שמכריעים את הקרב
במהלך אתמול ביקר מפקד מערך ההגנה האווירית בסוללות שפרוסות ברחבי הארץ והתייחס לאירועי הימים האחרונים. "בסופו של דבר אתם אלו שמכריעים את הקרב", אמר מפקד המערך ללוחמיו. "אנשי השטח: לוחם בכיפת ברזל, תצפיתנית בחיל הים, מש"ק מודיעין ולוחם מחיל הרגלים - עושים את ההבדל שבין הצלחה לכישלון. ברור שהמבחן עוד לפנינו, הניצחון שלנו הוא יכולות שמישות, זמינות ותפעול גבוהות. עליכם לעזור בכל שניתן ולהיות דרוכים כל העת".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
אנשי סוללות כיפת ברזל עושים כל שביכולתם כדי לאפשר לתושבים לשמור על שגרת חיים תקינה
אנשי סוללות כיפת ברזל עושים כל שביכולתם כדי לאפשר לתושבים לשמור על שגרת חיים תקינה

צילום: הגר עמיבר