יומן ארועים

Bookmark and Share
לוחמי 669 ומסוקי הסער פועלים ברצועה פורסם בתאריך 20.07.2014
תגיות: 669 , ינשוף (בלק-הוק) , חילוצים , פעילות מבצעית
מערך מסוקי הסער ולוחמי 669 פועלים בגזרה הדרומית מאז החל התמרון הקרקעי ברצועת עזה. הם דרוכים לכל התפתחות ופועלים לפינוי פצועים אל בתי-החולים בעורף. "אנחנו תמיד נמצאים או לקראת זינוק, או תוך כדי זינוק או בדרך חזרה"
דוד גרינוולד ונדב ברגר

שלושה-עשר ימים מאז פתיחת מבצע "צוק איתן" ושלושה ימים מאז ניתנה הפקודה לכניסת הכוחות הקרקעיים אל תוך רצועת עזה, יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669) וטייסות מסוקי הסער עובדות ללא הפסקה. לוחמי 669 פרוסים בצוותי כוננות בשגרה בבסיסי חיל-האוויר, אך מאז פתיחת המבצע תוגברו צוותים אלה בכוחות רבים שפועלים באינטנסיביות ברצועה. "בשלושת הימים האחרונים לוחמי היחידה נמצאים כל הזמן בפעילות: או שהם לקראת זינוק, או שהם תוך כדי זינוק או בדרך חזרה. העומס גדול ובשבילו אנחנו עוברים הכשרה ארוכה", מספר סגן ת', מפקד צוות לוחמים ביחידה.

שלושה מסוקים באוויר - כל הזמן
העומס הרב מביא את היחידות לעבוד ב'שיטת המחסנית' - הצוות שחוזר ממשימה נח כאשר יוצאים הצוותים האחרים למשימתם, ומתכונן לקראת יציאתו הבאה לשטח. "נכנסנו למצב של לחימה ויש לנו כמה מסוקים באוויר כל הזמן. הצוותים רק מגיעים לטייסת ותוך פחות מרבע שעה כבר נדרש צוות להמריא למשימה הבאה", מספרים בטייסת ה"החרב המתהפכת" שמפעילה את מסוקי ה"ינשוף" (בלק-הוק). לצידם, גם טייסות ה"יסעור" (CH-53) לוקחות חלק מרכזי בהסקת הפצועים. "פעלנו מאז שעות הבוקר ופינינו פצועים לקבלת טיפול רפואי בישראל", אומר רס"ן נ', סגן מפקד טייסת "מובילי הלילה".

נערכים כבר שבועות, מסתכלים קדימה
עוד בטרם החל המהלך הקרקעי, התכוננו אנשי מערך המסוקים לרגע הפקודה. לצד הטיפול במסוקים, הכנה מנטאלית ללוחמי הטייסות והצבת נציגים בבורות השליטה, המפקדות והחפ"קים השונים, ביצעו הטייסות גם אימונים משותפים עם כוחות הקרקע אשר עתידים היו להיכנס אל תוך רצועת עזה. "האווירה בטייסת לקראת הכניסה הייתה של שקט מתוח", מוסיפים בטייסת ה"חרב המתהפכת". "יזמנו פעולות הכנה וסיוע ככל שהתאפשר לנו והמתנו לרגע שבו נדרש להתחיל לפעול".

לוחמי יחידת הפינוי והחילוץ התכוננו לקראת המבצע בעזרת אימונים בסימולטור מתקדם השוכן בבסיס תל-נוף. "אנחנו מתאמנים לתרחיש כזה מאז תחילת המבצע. עשינו סדנאות מוכוונות תוך כדי שיתוף פעולה עם הכוחות שאנחנו עובדים איתם בשטח ולפני הכניסה הקמנו חוליות וכוננות מוגברת בכל הבסיסים בהם פועלת היחידה. התחושה היא שאנחנו מוכנים לכל מה שנידרש", מספר סגן ת'.


"כולם רוצים לצאת לשטח"
בעקבות המבצע גויסו אנשי מילואים רבים, ביניהם רופאים, פרמדיקים, צוותי-אוויר וקרקע, ובמקביל ממשיכים להיערך לקראת זמן ממושך של לחימה בתוך הרצועה. "אנחנו מוכנים לכמה זמן שנצטרך. התחושה ביחידה היא שבשביל אירועים כאלה אנחנו כאן וזה ה'מאני-טיים'. הביקוש עצום - יש פה מוטיבציה גבוהה וכולם רוצים להיות אלה שיוצאים לשטח. אי אפשר להכניס את כולם, אבל במצבים כאלה נמדדים האנשים".

 
1 | 2 | 3
 
"נכנסנו למצב של לחימה ויש לנו כמה מסוקים באוויר כל הזמן"
"נכנסנו למצב של לחימה ויש לנו כמה מסוקים באוויר כל הזמן"

צילום: הגר עמיבר