יומן ארועים

Bookmark and Share
לא רק בטווח הארוך: תדלוק אווירי במבצע פורסם בתאריך 23.07.2014
תגיות: תדלוק אווירי , פעילות מבצעית
טייסת "ענקי המדבר" פעילה מאוד בלחימה הנוכחית ותומכת בגורמים רבים: מתדלוק מטוסי הקרב ועד משימות ממסר שמסייעת לכוחות הקרקע. בנוסף, מסייעת הטייסת למשימות חיל-הים
שני פומס

לצד התמרון הקרקעי ברצועת עזה, נמשכות תקיפות מטוסי הקרב של חיל-האוויר. אף על פי שהלחימה מתבצעת קרוב לשטח ישראל, גם טייסת "ענקי המדבר", האחראית בחיל-האוויר לתדלוק מטוסי הקרב לוקחת חלק פעיל במבצע "צוק איתן". "על פניו עזה קרובה ולא צריך לתדלק את מטוסי הקרב. עם זאת יש משימות ספציפיות של מערך הקרב לשמן המטוסים צריכים לשהות זמן רב באוויר ולא לנחות", מסביר רס"ן ניר, סגן מפקד הטייסת מנבטים.

העברת הדלק אל מטוסי ה-F15 וה-F16 מתבצעת בעזרת מטוסי ה"ראם" (בואינג 707) הגדולים של הטייסת. "אנחנו עולים לאוויר כמה פעמים ביום וכבר תוך רבע שעה מעבירים כמות גדולה של דלק", הוא אומר. "יש הבדל בין תדלוק בשגרה לתדלוק בלחימה. כשמטוסי הקרב באים הפעם לתדלק, הם מגיעים עם חימוש מבצעי והם כבדים ביותר. מצד אחד זה דורש מאתנו ומהם להיות מרוכזים וזהירים יותר בפעולת התדלוק ומצד שני אנחנו רוצים לשחרר אותם בהקדם כדי שיבצעו את המשימה שלהם בזמן".

משימות שונות, טייסת אחת
תדלוק היא אינה המשימה היחידה ש"ענקי המדבר" מבצעים ב"צוק איתן", על צוותי-האוויר בטייסת לחלק את עצמם בין מגוון רחב של משימות. "מטוסי ה'ראם' עושים טיסות מטען לטובת הבאת אמצעי לחימה לחיל-האוויר. כמו כן הם מבצעים משימת ממסר שמיועדת לטובת כוחות הקרקע", הוא מונה. "בעזרת המטוסים שלנו אנחנו מאריכים את טווח הקשר בין כוחות הקרקע למפקדות שלהם. גיחות הממסר מתבצעות מעל שטח הרצועה, אבל אין איומים כלפי המטוסים שלנו".

לצד תמיכה במערך הקרב ובכוחות הקרקע, מטוסי ה"שחף" (סי-סקאן) של הטייסת מסייעים גם לחיל-הים. "אנחנו מבצעים משימות של סיור ימי, בודקים שהגזרה נקיה ועוזרים לסירות של חיל-הים. בסופו של דבר ה'שחף' הוא ה'עיניים' של חיל-הים בשמיים ושיתוף הפעולה בינינו מעולה".

מגוון המשימות הרחב לא מבלבל את אנשי הטייסת. "יש כאן משהו שהוא שונה משגרה וכולם כאן עובדים במצב של לחימה", מתאר רס"ן ניר. "נוטים לחשוב שהטייסת שלנו רלוונטית רק בטווחים ארוכים, אבל גם הפעם היא מופעלת, עוזרת בגזרה הקרובה ומעורבת בלחימה".

 
1 | 2 | 3
 
"יש הבדל בין תדלוק בשגרה לתדלוק בלחימה"
"יש הבדל בין תדלוק בשגרה לתדלוק בלחימה"