יומן ארועים

Bookmark and Share
מערך התקשוב במבצע: נוספו עשרות יכולות פורסם בתאריך 01.09.2014
תגיות: תקשוב , פעילות מבצעית , מבצע "צוק איתן"
מערך התקשוב של חיל-האוויר אמון על יצירה ושמירה של תשתיות תקשורת, הרחבתן בזמן לחימה, הגנה בסייבר ועוד מגוון משימות להגנת המערכות מבוססות הרשת של החיל. במהלך מבצע "צוק איתן", שילש המערך את כוחו ואף הוסיף לחיל עשרות יכולות מבצעיות חדשות
נועה פניגשטיין

אמצעי הלחימה (אמל"ח) של חיל-האוויר נמצאים בחזית הטכנולוגיה. מנשקים מתקדמים ומדויקים, דרך יכולות צילום ואיסוף מודיעין בזמן אמת ועד לסוללות "כיפת הברזל" - חיל-האוויר מתגאה ביכולותיו הטכנולוגיות שהינן מהגבוהות בעולם. מערך התקשוב של חיל-האוויר, אחראי על בנייה, הפעלה והגנה על מערכות התקשורת המבצעיות של חיל-האוויר שהולך והופך למבוסס רשת בשנים האחרונות. "העולם הופך לממוכן יותר ויותר, מהפכת התקשורת בשנים האחרונות היא אדירה וזה חלחל בצורה משמעותית מאוד גם לחיל-האוויר", מסביר אל"ם שי, ראש מחלקת התקשוב בחיל-האוויר. "כל המערכות היום מבוססות על תקשוב, מאמצעי ההגנה ועד למערכות השליטה".

המעבר למערכות המבוססות על תקשוב מביא איתו יכולות מתקדמות יותר, אך גם אתגרים חדשים. "מחד, הביסוס הזה מביא לתפוקות מבצעיות חשובות מאוד", מתאר אל"ם שי. "מאידך, הרגישות לאיומי סייבר גדלה, כמות המידע שאנו נדרשים לעבד מתעצמת ותפקוד מהיר של מערך התקשוב הפך דרמטי להצלחה של החיל".

במהלך "צוק איתן": שיפור ביכולות
כל מטרה לתקיפה שמקבלות טייסות החיל, מתחילה בעבודת הכנה ותכנון במטה חיל-האוויר. תהליך עיבוד המידע, התכנון והעברת הפקודה לטייסת מתבצע כולו במערכות המידע המבצעיות של החיל. "במהלך המבצע המערך התחלק בין פעילות הפעלת הכוח במטה החיל, יחידת התקשוב הטקטית שפורשת בשטח ומגדילה את טווח התקשורת וכן צוות ההגנה בסייבר של החיל שולש בכוח אדם וביכולות הטכנולוגיות".
לכל אורך מבצע "צוק איתן" עבד מערך התקשוב של חיל-האוויר כדי לאפשר לחיל תפקוד גבוה ואף לשפר את יכולותיו המבצעיות. "ביחס למערכות הקודמות, 'צוק איתן' היה מבצע תקשובי יותר", מדגיש אל"ם שי. "עם מהפכת המידע של העשור האחרון, מרכז הכובד של החיל נע לעבודה תקשובית והדרישות מהמערך הולכות וגוברות עם השנים. במבצע 'צוק איתן' זה בלט באופן מיוחד".

"עשינו עבודה של שנה - בחודש"
מערך התקשוב עסק במהלך המבצע לא רק בהפעלת הכוח הקיים, אלא גם בבנייתו: המערך הוסיף עשרות יכולות מבצעיות לחיל. "עשינו עבודה של שנה - בחודש", מצהיר אל"ם שי. הפרויקט הבולט ביותר בו השתתף המערך הוא הוספת סוללות חדשות של מערכת "כיפת ברזל", בו חיבר את הסוללות שהינן ממוכנות ותקשוביות לחלוטין ויצר את תשתיות התקשורת המתאימות עבור הסוללות החדשות.

כמות המידע המודיעיני שמגיע לחיל-האוויר בלחימה היא עצומה, ובמבצע עולה הצורך לעבד אותו בדרך היעילה והמהיר ביותר. "מיצוי ועיבוד הידע הוא מימד נוסף וחשוב. לכן במהלך המבצע פיתחנו מאפס אפליקציות ומערכות מבצעיות לעיבוד המידע",. מסביר אל"ם שי. בין היתר, נוספו קרונות תקשורת בשטח כדי להרחיב את הקשר בין חיל-האוויר לכוחות היבשה. "זה שינה דרמטית את המצב בלחימה. חיל-האוויר היה העיניים של כוחות הקרקע, ברגע שמפקד גדוד יכול לדבר עם קרון הכטב"ם שדה הראייה גדל משמעותית".

 
1 | 2 | 3
 
"כל המערכות היום מבוססות על תקשוב, מאמצעי ההגנה ועד למערכות השליטה"
"כל המערכות היום מבוססות על תקשוב, מאמצעי ההגנה ועד למערכות השליטה"