יומן ארועים

Bookmark and Share
"בז" נלחם ב"ברק": אימון משותף פורסם בתאריך 11.11.2014
תגיות: בז (F-15) , ברק(F-16) , תרגילים ואימונים
במסגרת היכרות צוותי-האוויר בחיל עם כלי-טיס בעת מעבר לפלטפורמה שונה, מתקיים השבוע אימון קרב אוויר זוגי בטייסת "אבירי הצפון" לטייסת "אבירי הזנב הכפול". במהלך האימון מכירים צוותי-האוויר כלי-טיס שונים ולומדים לתמרן מולם ועל-ידי כך מתכוננים ללחימה
שחר צורני

כאשר משובצים צוותי-האוויר בטייסות הקרב המבצעיות בחיל לאחר קורס-הטיס, עליהם לעבור הסבה על-מנת ללמוד כיצד להפעיל מטוס קרב שונה מזה שעליו טסו בקורס או בקורס האימון המבצעי. הצוותים עוברים תכנים הדרכתיים שמכינים אותם למלחמה העתידית ובנוסף לומדים לטוס ולתמרן מול פלטפורמות שונות מאלו עליהם הם טסים. אחד האימונים שמכין אותם הוא אימון קרב אוויר זוגי (קא"ז) שמתקיים במהלך השבוע בטייסת "אבירי הצפון" ו"אבירי הזנב הכפול". "בקא"ז הפעם אנחנו טסים מול מטוס ה'בז' (F-15A/B/C/D)", אמר סגן איתי, טייס בטייסת "אבירי הצפון". "ה'בז' מתמרן שונה מה'ברק' (F-16 C/D) אותו אנחנו מכירים ובעצם על-ידי הטיסה מולו אנו מתכוננים ללחימה".

כאמור, הקא"ז המשותף הוא אימון כחלק משלב ההסבה של הטייסים החדשים בטייסות ששוכנות ברמת-דוד ותל-נוף. "זהו שלב חשוב בדרך להכשרה המבצעית של הטייסים", הסביר רס"ן גיא, סגן מפקד הטייסת. "מדובר בטיסה מול מטוס שהצוותים לא מכירים בדומה למצב של טיסה מול האויב".

"האימון מעלה את הלחץ"
מדובר באימון קרבות אוויר במתאר פשוט וסטרילי אשר מאמן את הטייסים ביסודות טיסה אוויריים וטקטיים כאחד. צוותי-האוויר מכירים מטוסים שונים ומתרגלים תמרון מולם. בנוסף, הם לומדים לטוס מול צוותים מטייסות שונות ושמים דגש רב על בטיחות. "לא מדובר באימון רגיל שהצוותים מכירים", טען רס"ן גיא. "בקא"ז, בשונה מהפעילות בשגרה, צוותי-האוויר לא עוברים ביחד תדריך או תחקיר ולא נמצאים זה עם זה בטייסת. התקשורת ביניהם מתבצעת רק בתום האימון כאשר הם מדברים על תוצאותיו בטלפון".

האימון המאתגר חושף את צוותי-האוויר למצבים שונים מהמוכר להם: הם אינם יודעים איך המטוס שמולם יגיב ומה יכולותיו וכל זאת בזמן אמת. "האימון מעלה את הלחץ והמשימתיות ואף מוסיף ציפיות", אמר סגן איתי. "ובמקביל הוא גם מחזק את תחושת הביטחון ומגביר את יכולת ההתמודדות".

השבוע המשותף אשר מובל על-ידי טייסת "אבירי הזנב הכפול" נבנה בהדרגה. כל שלב בו מהווה עליית מדרגה עבור הטייסים, הן בקושי של חוקי הטיסה והן בשיתוף הפעולה בין הטיסות. השלב הראשון של אימון הוא "פיריט" בו מתרגלים הטייסים קרב אוויר בודד, כלומר מטוס יחיד מכל טייסת. לאחריו עוברים הטייסים לקרב אוויר זוגי. "הקא"זים מתחילים בשלב של בו למטוס אחד יתרון על פני האחר", קבע סגן יונתן קצין ההדרכה וטייס בטייסת "אבירי הצפון". "היתרון יכול לבוא לידי ביטוי במנוע חזק יותר או במערכות נשק מתקדמות יותר".

 
1 | 2 | 3
 
"ה'בז' מתמרן שונה מה'ברק' אותו אנחנו מכירים"
"ה'בז' מתמרן שונה מה'ברק' אותו אנחנו מכירים"