יומן ארועים

Bookmark and Share
לראשונה: בנות מדרשה ישרתו כמפעילות ל"א פורסם בתאריך 30.11.2014
תגיות: לוחמה אלקטרונית , נשים בחיל , בסיס תל נוף , אנשים
לחיל-האוויר מתגייסות בכל שנה בנות דתיות שמוכיחות כי יש להן מקום להשתלב בצבא. בקרוב יסיימו שתי בנות דתיות ראשונות קורס מפעילי לוחמה אלקטרונית. "זה לא נכון שלבנות דתיות אין מקום בצבא, אנחנו חלק מהחברה ועלינו להתגייס"
נעמי צורף

כיום, משרתות בחיל האוויר כ-700 בנות דתיות שהתגייסו במסגרת פרויקט "הבת הדתייה", שמקדם שילוב בנות דתיות בצה"ל. עשרה אחוזים מתוכן נמצאות בשירות קבע. טוראי חני וטוראי לביאה, שתיהן בוגרות מדרשת "עין הנציב", התגייסו באוגוסט האחרון לקורס מפעילי לוחמה אלקטרונית (ל"א) והן הראשונות מהפרויקט שישרתו בתפקיד זה ביחידות הפרוסות ברחבי המדינה. "למדתי באולפנה שלא עודדה גיוס והייתי בטוחה שאעשה שירות לאומי, אפילו כבר בחרתי מסגרת", מספרת טוראי חני. "לאט-לאט הבחנתי שכל הסביבה שלי מתעסקת בצבא, המכינה מאוד עודדה גיוס וגם החברות מהאולפנה התחילו לדבר על זה. הבנתי שכדתיה שלא מתגייסת אני מבדילה את עצמי מהחברה ועלולה לפספס חוויה מאוד משמעותית".

ביטלה את השירות הלאומי כדי להתגייס
חני שינתה את דעתה וביטלה את השירות הלאומי כדי להתגייס. היא הראשונה מהמשפחה שלה שבחרה להתגייס, שתי אחיותיה הגדולות עשו שירות לאומי ואחיה הגדול התגייס בקיץ האחרון לאחר שלוש שנות לימוד בישיבה. לאחר שהחליטה להתגייס היה על חני לבחור מסלול. רוב חברותיה בחרו להתגייס לקורס הוראה ופיקוד (הו"ד) של חיל החינוך אבל חני החליטה להתגייס לתפקיד מבצעי בחיל-האוויר. "התעסקתי בהדרכה מגיל צעיר ורציתי לעשות משהו שונה, לחוות חוויות אחרות", היא מסבירה. "יש המון בנות שמגיעות לקורס הזה עם רקע דומה לשלי, רציתי שהחוויה הצבאית שלי תאפשר לי מפגש עם אנשים שונים ממקומות אחרים".

כשהגיעו להציג בפני בנות המכינה את התפקידים האפשריים בחיל-האוויר חני ידעה מיד שתרצה להגיע לל"א. "מבין כל התפקידים שהוצעו זה נשמע לי הכי מעניין. בעיקר בגלל שהבנתי שמדובר בתפקיד מבצעי ורוב הפרטים נשארו חסויים". חני מספרת שהיא לא מצטערת לרגע על הבחירה שעשתה. "כבר בקורס אני מבינה עד כמה התפקיד חשוב ותורם ליכולות ההגנה של חיל-האוויר על המדינה", היא אומרת.

"את לעולם לא לבד"
למרות שקורס המפעילים נחשב לאינטנסיבי ביותר, חני מצליחה לשלב את מנהגיה מהבית ולשמור על המסורת. "בימי שבת אני מקפידה ללבוש חצאית ובמהלך השבוע אני מקבלת זמני תפילות מסודרים והתחשבות מלאה בצרכים שלי. אנשי הסגל מתייחסים לזה במלוא הרצינות, לא יקרה מצב שאבקש משהו ולא אקבל".

חני ולביאה שהכירו במדרשה עברו יחד כל שלבי המסלול שהחלו במיונים ביחידת הרפואה האווירית (ירפ"א), המשיכו בטירונות בבית-הספר למקצועות החי"ר של חיל-האוויר בה הוכשרו כרובאי 03 והגיעו יחד להכשרה בבית-הספר ללוחמה אלקטרונית. "להתגייס כגרעין פירושו שאת לעולם לא לבד, תמיד תהיה איתך עוד מישהי שאת מכירה", מתארת חני. "זה מאוד עזר לי שתמיד הייתה מישהי שהבינה אותי, הבינה למה קשה לי וידעה לתמוך כי היא הכירה את המקום ממנו אני באה ואת הדברים אליהם אני רגילה. אני ממליצה מאוד לבנות המדרשות להתגייס בצורה כזו".

לאחר מספר חודשי הכשרה שובצה כל אחת מהן למגמה אחרת, מה שאומר שהן יפעילו פלטפורמות שונות במקומות שונים. "עצוב לנו להיפרד אבל אני בטוחה שנצליח להסתדר. בנוסף לכך, ה'גרעין' מאוד שומר עלינו מאוחדות ותומך בנו. תמיד יש למי לפנות ויש אירועים קבועים, כמו יום כיפור למשל, שתמיד נציין במדרשה כולנו יחד".

פרויקט "הבת הדתייה" הוא פרוייקט של אגף כוח האדם המאפשר גיוס בשני מסלולים. מסלול אחד הוא גיוס רגיל הנערך מול מיט"ב. הבנות מקבלות מיונים בהתאם ליכולותיהן ומשובצות בכל תפקידי החיל. מסלול שני הוא גיוס דרך גרעין מדרשות: הבנות נמצאות בשנת מדרשה לאחר תיכון, מתמיינות ומשובצות בהתאם ליכולותיהן ומתגייסות כגרעין לתפקידים אליהן שובצו. במהלך שנת 2014 התגייסו לחיל עשרות בנות במסגרת גיוס המדרשות, כולן לתפקידים משמעותיים ובכלל המערכים, ביניהם: מדריכת סימולטור, מדריכת הגנה אווירית, מפענחת תצלומי אוויר, פקידת מבצעים, חוקרת מודיעין אוויר, רכזת התראה, מש"קית בקרה אווירית ולוחמה אלקטרונית. "זה לא נכון שלבנות דתיות אין מקום בצבא, אנחנו חלק מהחברה ועלינו להתגייס", מדגישה חני. "הצבא מאוד מאפשר ואני בטוחה שכל אחת תוכל למצוא את עצמה בתפקיד ומקום שמאימים לה".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
"רציתי שהחוויה הצבאית שלי תאפשר לי מפגש עם אנשים שונים ממקומות אחרים"
"רציתי שהחוויה הצבאית שלי תאפשר לי מפגש עם אנשים שונים ממקומות אחרים"

צילום: הגר עמיבר