יומן ארועים

Bookmark and Share
שינויים בהכשרת המכונאים המוטסים פורסם בתאריך 07.12.2014
תגיות: מכונאי מוטס , חצרים , בסיס חצרים
בית-הספר למכונאים מוטסים מוביל מהלך שישנה את הכשרתם. בין היתר יוארך הקורס לכמעט שנה במקום שמונה חודשים. היום החל קורס מכונאים מוטסים מספר 34, שחניכיו יעברו לראשונה סדנת מילוט ימי
נועה פניגשטיין

מתוך הבנה של חשיבות הידע והמקצועיות של המכונאים המוטסים, בחיל-האוויר מובילים שינויים דרסטיים בהכשרתם שמטרתם להעמיק את הידע והניסיון של המכונאים העתידיים. עד כה נערכו שני מחזורי קורס בשנה כאשר כל אחד מהם ערך כשמונה חודשים. במתכונת העתידית של הקורס, הוא יוארך לפרק זמן של 49 שבועות (כמעט שנה). בהתאמה יקוצר קורס האימון המתקדם (קא"מ) שלאחר הקורס כך שזמן ההכשרה הכולל עד להגעת המכונאי המתלמד למבצעיות לא ישתנה, אך כמות שעות הטיסה והידע שיוקנה לחניכים תעלה משמעותית.

לראשונה: החניכים ייצאו לסדנת מילוט ימי
היום מתחיל קורס המכונאים המוטסים מספר 34, שחלק מהשינויים העתידיים כבר יחלו בו. בפברואר 2014 עודכנו תכני סדרת המיון לקורס ומאז הוא נעשה במתכונת חד יומית ומתבצעת כמעין גיבוש על-ידי יחידה 669, גיבוש אותו עברו ראשונים חניכי קורס 34. "מערכת המיון בודקת תפקוד תחת לחץ וקור רוח, כושר ארגון, עבודת צוות ולמעשה התאמה לתפקיד המכונאי המוטס", אמר רס"ן אייל. יחד עם זאת, יצאו החניכים בפעם הראשונה לסדנת מילוט ימי במסגרת הקורס, סדנה שבעבר נערכה רק בטייסות המבצעיות אחת לכמה שנים.

בשנת 1978 הוגדר מעמדם של המכונאים המוטסים של חיל-האוויר כאנשי עזר צוות-אוויר. מאז, התפתח המערך לכדי חלק בלתי נפרד וחיוני למשימותיו של עולם מסוקי הסער (מסע"ר). "מעת לעת אנחנו צריכים לבחון את עצמנו ולראות כיצד להשתפר", אמר רס"ן אייל, מפקד קורס המכונאים המוטסים במהלך יום הדרכה חיילי ראשון למערך, בו הוצגו לראשונה השינויים המהפכניים. "הכוונה שלנו היא להאריך את השלב המתקדם בקורס, לאתר את החניכים במיון שייערך לפני גיוסם ולהקנות להם ניסיון טכני מתקדם בטייסות עוד טרום הקורס. כך נפתח קצינים ומכונאים טובים יותר".

"אתם הסמן הימני של המערך הטכני"
לא בכדי עובר המערך שינויים נרחבים כל-כך. המכונאים המוטסים הינם חלק קריטי ובלתי נפרד מצוות מסוקי הסער בכל משימה אליה הוא נדרש, מערך שבמהלך "צוק איתן" ביצע משימות פינוי וחילוץ והציל את חייהם של מאות לוחמים. המכונאים המוטסים הם מי שהוכיחו עצמם כמכונאי הקרקע המצטיינים במערך הטכני במשך תקופה של לפחות שנה וחצי וגם לאחר הפיכתם למבצעיים והחלפת הסרבל מכחול לירוק, הם משתייכים ומובילים את המערך הטכני של חיל-האוויר. "בעיני אתם הסמן הימני למקצועיות במערך הטכני", אמר ראש להק הציוד תא"ל רן בשביץ, ביום ההדרכה למכונאים המוטסים בשבוע שעבר. "זו אחריות גדולה מאוד. דרך היום הזה, החכמה היא לדעת לשמר את המקום שלכם כסמן ימני. למשוך אחריכם את כל המערך הטכני למיומנות והידע ברמה הגבוהה ביותר".

 
1 | 2
 
השינוי נובע מכוונה להתחיל לאתר את המכונאים המוטסים העתידיים דרך מיונים כבר לפני הגיוס
השינוי נובע מכוונה להתחיל לאתר את המכונאים המוטסים העתידיים דרך מיונים כבר לפני הגיוס