יומן ארועים

Bookmark and Share
יציאת מצרים המודרנית: 30 למבצע משה פורסם בתאריך 12.01.2015
תגיות: מורשת , היסטוריה ומורשת , שלדג , בני גנץ
בערב הוקרה ייחודי שנערך אמש, נזכרה יחידת "שלדג" בפועלה במהלך המבצעים להעלאת יהודי אתיופיה דרך סודאן שנמשכו כעשור. כמו אז, גם היום ממשיכה היחידה לפעול תחת מעטה סודיות ולהביא לתוצאות. מפקד חיל-האוויר: "הציפיות שלנו מכם הן עד השמיים"
שני פומס ומיכל חיוט

בשישה עשר מבצעים נועזים במהלך שנות השמונים הועלו אלפי יהודים מאתיופיה דרך סודאן. רובם נשארו חסויים במשך שנים, בשל קיומם במדינת אויב. נחיתה של מטוסים צבאיים בלב מדינה עוינת, כרוכה בסכנות ולכן בנוסף למטוסי ה"קרנף" (הרקולס) שהביאו את העולים, הצטרפו למשימה אנשי יחידת הקומנדו של חיל-האוויר - "שלדג". "שני הכוכבים האמיתיים של המבצע הזה הם המוסד ויהודי אתיופיה. העולים עשו מסעות ששום יחידה לא הייתה מסוגלת לעשות", אמר סא"ל (מיל') וניצב בדימוס אליק רון, שפיקד על היחידה במהלך חלק מהמבצעים. "רבים מהם מתו או הותקפו במהלך המסעות הקשים".

עולם הפעילות של יחידת "שלדג" אינו נוגע לרוב באוכלוסייה אזרחית. בדרך כלל פעילותה המבצעית של היחידה תכלול חתירה למגע עם האויב ורמת סיכון גבוהה מזו שהייתה בסודאן. למרות זאת, נראה שסיפור המבצעים הותיר חותם עמוק בכל מי שנגע לדבר בזמנו. "הדבר המשמעותי מבחינתי, הוא שאלו היו מבצעים ציוניים", שיתף סא"ל (מיל') רון. "ההתרגשות סביב הבאת יהודים לישראל הייתה מדהימה". "זוהי יציאת מצרים המודרנית", קבע אתמול מר שמעון פרס, נשיאה התשיעי של מדינת ישראל, שכיהן כראש הממשלה באותם ימים בערב הוקרה של היחידה למבצעים. "אך היא הייתה מרתקת יותר, וקשה יותר. זה לא היה קורה בלי 'שלדג' בדרך כלל פועלת בסתר. אני נרגש לראות את פניכם, חיילים ומפקדים, וגאה בכם בפרק זה של ההיסטוריה".

"שלדג" נשארה בלב העשייה המבצעית
שנים לאחר המבצעים, ממשיכה היחידה לפעול בשקט המאפיין אותה ולהביא לתוצאות מרשימות. "לא מזמן סיימנו את מבצע 'צוק איתן' בו היחידה פעלה באופן מרשים. היו כמה הפעלות ייחודיות מאוד", אמר מפקד חיל-האוויר האלוף אמיר אשל בערב שנערך לראשונה. "אתם יודעים את היתרון היחסי שלכם והתוצאות מדברות בעד עצמן. בשנים האחרונות היחידה חזרה ובגדול ללב העשייה המבצעית עם תוצאות שרק משאירות טעם לעוד - ויש לנו עוד תוכניות. הציפיות שלנו מכם, אנשי היחידה, הן עד השמיים".

ראש המטה הכללי, רא"ל בני גנץ, נטל חלק באותם המבצעים בעת שירותו ביחידה. "כל אחד מאיתנו חוזר לרגעים המרגשים שלו בחיים ולתפקידים המשמעותיים שהוא עשה", אמר הרמטכ"ל. "ללא ספק, המבצעים, מקפלים בתוכם במידה לא קטנה את מהות הציונות". ערב ההוקרה, היווה גם הזדמנות עבור היחידה להיפרד ממי שהיה מפקדה השביעי. "מעבר לזה שהיית בשר מבשרנו, ידעת להפעיל את הכוח האווירי באומץ, לתמוך בו ולבנות אותו", פנה מפקד חיל-האוויר לרמטכ"ל. "השרית רוח שגרמה לכוח הזה להשתלב בצורה הטובה ביותר אי פעם".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5
 
"כל אחד מאיתנו חוזר לרגעים המרגשים שלו בחיים"
"כל אחד מאיתנו חוזר לרגעים המרגשים שלו בחיים"

צילום: גיא אשש