יומן ארועים

Bookmark and Share
חדש בחיל: מילוט ימי בקורס מכונאים מוטסים פורסם בתאריך 22.01.2015
תגיות: מכונאי מוטס , מערך המסוקים , יסעור - (CH-53) , ינשוף (בלק-הוק) , בסיס חצרים
חניכי קורס מכונאים מוטסים מספר 33 קיבלו את הכנפיים לפני כשבועיים ויהיו לחניכים הראשונים שיצאו לסדנת המילוט הימי בארה"ב. במהלך הסדנה ילמדו כיצד לשרוד בעצמם וכיצד לחלץ את יושבי תא המטען של המסוק
נועה פניגשטיין

קורס מכונאים מוטסים (קמ"מ) יצא לראשונה לסדנת המילוט הימי בארה"ב. עד כה יצאו לסדנה החשובה רק המכונאים המוטסים הוותיקים במסגרת שירותם המבצעי בטייסות מסוקי הסער (מסע"ר), וכעת חניכי קורס 33 יהיו הראשונים שיצאו לסדנה במסגרת הקורס.

"המטרה של היציאה לסדנת המילוט במהלך הקמ"מ היא לספק לחניכים את הכלים להתמודד עם תרחיש שכזה כבר מראשית פעילותם. המכונאי המוטס הוא מפקד תא המטען של המסוק ולכן חשוב שידע כיצד למלט את האנשים שסביבו במקרה חירום", מסביר רס"ן אייל, מפקד הקמ"מ. "בסביבת הטייסת לא ניתן הדגש הייחודי לתפקידו של המכונאי המוטס בסיטואציה כזו. חשוב שהוא יתנסה בתרחישי הקיצון כאשר המיקוד עליו ועל תפקידו הייחודי".

"העבודה הקשה מתחילה רק עכשיו"
המכונאים המוטסים נמצאים בדיוק על הגבול שבין הקרקע לשמיים עם ידע טכני מקצועי ורקע קודם בעולם האחזקה בחיל-האוויר, יחד עם הלוחמה האווירית והמשימות המבצעיות על המסע"ר ולכן אל הקורס מגיעים מיטב חיילי המערך הטכני של החיל. "זה אחד היתרונות של המכונאי המוטס, הוא בא מהעולם הקרקעי וזה מה שהוא מתמקצע בו רוב הזמן", אומר סמ"ר יבגני, שהיה טכנאי "יסעור" (CH-53) בטייסת "דורסי הלילה" וסיים לפני שבועיים את קורס 33. "בזמן הטיסה אתה צריך להביא את מה שלמדת על הקרקע לאוויר, בשביל זה אתה שם. לעומת זאת כשאתה על הקרקע תחושת האחריות גדלה. עכשיו אני מבין הרבה יותר את המשמעות של העבודה על הקרקע".

במהלך כשנה וחצי שמורכבת מקורס מפרך והכשרה מבצעית בטייסות המסוקים השונות, הם לומדים את המקצוע הייחודי של המכונאי המוטס. "כשהתחלתי את הקורס אף אחד לא הבטיח לי שאסיים אותו. אי הוודאות קיימת לאורך כל ההכשרה", מספר סמ"ר אילן שסיים את הקורס האחרון וממשיך את ההכשרה בטייסת "ציפורי המדבר". "הקורס מאתגר וארוך והוא גורם לך לשים את החיים בצד לפעמים. הוא מלמד אותך איך להתמודד עם קבלת החלטות בסיטואציות בהן המילה שלך היא האחרונה, אבל העבודה הקשה מתחילה רק עכשיו במסלול המבצעי".