יומן ארועים

Bookmark and Share
אל”ם (מיל’) יואש צ’אטו צידון הלך לעולמו פורסם בתאריך 08.07.2015
אל”ם (מיל’) יואש צ’אטו צידון, אחד מראשוני טייסי הקרב בחיל-האוויר וחבר כנסת לשעבר נפטר היום בגיל 89. חיל-האוויר נפרד מטייס עטור קרבות, שטס על עשרות סוגי מטוסים והוביל תהליכים רבים בחיל. יהי זכרו ברוך
מערכת אתר חיל-האוויר

אל"ם (מיל') יואש (צ'אטו) צידון, אחד מראשוני טייסי הקרב בחיל-האוויר נפטר היום בגיל 89. במהלך שירותו הטיס צידון עשרות סוגי מטוסים והשתתף באינספור מבצעים נועזים. בסוף שנת 1950 סיים צידון את קורס-הטיס במגמת הקרב והוצב בטייסת "הקרב הראשונה" של חיל-האוויר בבסיס רמת-דוד. כשנה לאחר מכן התמנה לטייס הניסוי הישראלי ובאוגוסט 1956 הקים את טייסת "העטלף" ואף נתן לה את סיסמתה "ביום בליל בערפל" המבוססת על שורה מתוך אחד משירי הפלמ"ח, כזכר לימיו כאחד מפעילי ההעפלה.

"החברות בטייסת, המסורת והרוח, זה דבר שלא נשכח", אמר צידון לבטאון חיל-האוויר במלאת 50 שנים לטייסת "העטלף". "המוטו שלנו מדבר בעיני על הנכונות של אנשי הטייסת לאורך הדורות להתגייס לטובת היחידה ולעזור אחד לשני בכל תנאי, בשדה הקרב ובחיי היום-יום, רק עקב ההשתייכות המשותפת לאותה משפחה".

במשפחת חיל-האוויר ביצע צידון תפקידים רבים וקידם תהליכים משמעותיים ששינו את פניו: תוך כדי שירותו כמפקד טייסת "העטלף" מונה צידון כראש פרויקט מטוס ה"ווטור", משימה שכללה ניסויי פיתוח חימוש והעברות המטוסים. בנוסף ריכז צידון את תהליך הקליטה של טילי הנ"מ מדגם "הוק", הנשק האמריקאי הראשון שקיבלה ישראל. צידון היה ראש ענף אוויר 2 במפקדת חיל-האוויר, שהיה מופקד על תכנון החיל, פיתוח אמצעי לחימה, המודיעין הטכני, ניסויי הטיסה וחקר הביצועים. בין העבודות שביצע הענף באותה עת היתה הכנת החיל לקראת מלחמת ששת הימים. משירותו הסדיר השתחרר בשנת 1966. משירות מילואים הוא השתחרר באופן רשמי בשנת 1984 בדרגת אלוף-משנה, לאחר 41 שנות שירות פעיל ועטור קרבות. בהמשך שירותו הציבורי היה צידון חבר כנסת בכנסת ה-12 של מדינת ישראל.

 
1 | 2