יומן ארועים

Bookmark and Share
מה הקשר בין חה"א המלכותי לי.ח. ברנר? פורסם בתאריך 05.10.2015
שני סיפורים, שני גיבורים ומחקר אחד: הסיפור "עוולה" של ברנר וספרו האישי של הטייס אוונס, נמצאו במקומות שונים בעולם ונכתבו מנקודות מבט שונות, אך הם בעצם שתי גרסאות לאותו הסיפור. מה הקשר בין השניים?
שחר צורני

ד"ר דב גביש, גיאוגרף וחוקר ההיסטוריה האווירית של ארץ ישראל, נסע לפני 27 שנים לספרייה באוסטרליה לצורך מחקר. על אחד המדפים ראה גביש ספר של טייס בריטי, אלפרד ג'ון אוונס, שמספר את סיפור חייו. להפתעתו, הסיפור שתיאר אוונס היה מוכר לו במיוחד.

אשתו, ד"ר חיה גביש, היסטוריונית וחוקרת ספרות עממית, הייתה סטודנטית צעירה כאשר קראה לראשונה את הסיפור "עוולה", של הסופר הידוע י.ח. ברנר. "ברנר נהג לכתוב על דברים שקרו באמת", היא מספרת. המסתורין שאפף את הספר "עוולה", סקרן את ד"ר גביש מהרגע שסיימה לקרוא. "לאחר שעלעלתי בספר באוסטרליה, הבחנתי שיש קשר בינו לבין 'עוולה' של ברנר. התקשרתי לחיה מיד ואמרתי לה שמצאתי", משחזר ד"ר דב גביש.

לשני החוקרים הסתבר ששני הספרים מגוללים סיפורים כמעט זהים. האם מדובר בצירוף מקרים מדהים, או בקשר אמיתי?

כל הדרכים מובילות לברנר
לאחר התגלית המפתיעה, החלו ד"ר דב וד"ר חיה גביש לחפש, לחקור ולשאול גורמים בארץ ובעולם כשלבסוף הגיעו אל שני המקורות, שהתבררו להם כסיפור אחד, שמגולל פרק מרתק בהיסטוריית התעופה בארץ ישראל. "כשדב התקשר, אמרתי 'בינגו'", מספר ד"ר חיה בחיוך. "זה היה מרגש מאוד. במשך שנים הרגשתי מן חובה, ושליחות, לגלות את הסיפור, עכשיו מצאנו קצה חוט".

למעשה, הסתבר לשני החוקרים, שברנר כתב את סיפור חייו של אוונס, בלי שהשניים הכירו אחד את השני. הספר "טייס אנגלי על כנפי הברנר" שחיברו ד"ר דב גביש וד"ר חיה גביש, פורסם לפני כשנה מספר בתוכו את פתרון התעלומה שהעסיקה אותם במשך שנים ומסביר את הקשר בין הטייס הבריטי לבין הסופר העברי יוסף חיים ברנר.

סיפור על ערכים ודילמות
הסיפור שכתב ברנר והזיכרון האישי של אוונס מציגים סיטואציה של הסגרת טייס. ברנר מכנה את הפעולה כעוולה שעשו פועלי חווה באזור הכנרת באופיצ'ר האנגלי, שנמלט משבי התורכים ובמנוסתו נקלע לביתם, והם הסגירו אותו מחשש לחייהם. "מדובר בדילמה אוניברסלית. קודם כל סוגיית ההסגרה והיחס לזולת", אומרת ד"ר חיה. "בנוסף מוצגים בני אדם שונים כמו התורכי והגרמני ששונים מהסטריאוטיפ המוכר ופועלים בצורה אנושית".

הזוג גביש רואים את החיבור ביניהם כפתח להחזרת סיפורי ברנר לבתי הספר דרך הוראה מסוג זה. "כדי לפצח את כל הסיפור נוצר בנינו חיבור שהפך את זה למחקר בין תחומי", קובע ד"ר דב. "קיים חיבור בין ידיעת הארץ, ההיסטוריה של ההתיישבות בארץ, הצבאות שהשאירו חותם בארץ ובין תחום הספרות".

תקוותם של השניים היא שפרט לתלמידי בית-הספר, הסיפור יגיע לקהל הרחב - אוהבי ברנר, מתעניינים בהיסטוריה התעופתית ואף מדריכי טיולים שיספרו את סיפורו של ברנר והטייס ויוכלו להדריך לפי הספר והמקומות המצוינים בו. "מדובר בנוף של ארץ ישראל, בהיסטוריה של אזור ובמלחמת העולם הראשונה. דרך הסיפור ניתן לגלות שהיו פה לאומים אחרים עם מגוון של פנים והכל שייך להיסטוריה שלנו".

 
1 | 2 | 3 | 4 | 5