יומן ארועים

Bookmark and Share
להיות לוחם שלדג פורסם בתאריך 14.12.2015
תגיות: שלדג , בסיס פלמחים
בהתרגשות רבה הגיעו היום ללשכת הגיוס לוחמי העתיד של יחידת "שלדג", יחידת הקומנדו של חיל-האוויר. דבקות במטרה, קור רוח או יכולות ספורטיביות – מי הוא לוחם ה"שלדג"?
נדב שחם

חיילים חדשים מתגייסים היום ליחידת "שלדג", יחידת הקומנדו של חיל-האוויר, שירות אליו התקבלו לאחר גיבוש סיירות ואותו יחלו לאחר שיעברו בהצלחה מסלול מפרך של כ-24 חודשים. מי הם לוחמי יחידת "שלדג" היום, ומה הן דרישות היחידה מהמתגייסים החדשים?

השירות כלוחם ביחידת "שלדג" הינו משאת נפשם של רבים, אך מעטים זוכים לענוד את כנפי היחידה הנכספות. דרכם של הלוחמים אינה פשוטה כלל: הם עוברים הכשרה אינטנסיבית המדמה מצבים מסובכים כגון היתקלות עם כוחות אויב, הישרדות בשטח אויב וביצוע משימות שהשתיקה יפה להן. "אנו מחפשים אנשים בעלי יכולת עבודה בצוות, יצירתיים וקרי רוח, כך שגם במצבי קיצון ימשיכו לתפקד כראוי", הסביר תא"ל (במיל') אדרי, ששירת כמפקד כוחות האוויר המיוחדים.

לוחמים רבים שירתו בחלוף השנים ביחידה אך נראה כי תכונותיהם לאורך הדורות נשארו זהות ברובן. יחד עם זאת, המציאות הנוכחית בה פועלים הלוחמים שונה לחלוטין מזאת בה פעלו לוחמי העבר. צה"ל וחיל-האוויר בפרט נמצאים בחזית הטכנולוגיה, ואמצעי הלחימה של הדור הנוכחי משוכללים הרבה יותר. "הניסיון המבצעי שרכשה היחידה במהלך השנים ממקד טוב יותר את איתור הלוחמים הנכונים, בעלי התכונות המתאימות", הוסיף תא"ל (במיל') אדרי. "שיטות ההכשרה של הלוחמים ממשיכות להתקדם. האתגרים גוברים ואיתם גם תעוזת הלוחמים".

"לא יורידו את הרגל מהגז"
יואב אסא, מייסד קבוצת "אסא אותי לוחם", מאמן נערים לקראת גיוס כבר למעלה מ-13 שנים. כאשר הוא חושב על חניכיו הרבים שהפכו ללוחמי יחידת "שלדג", הוא מוצא לא מעט מאפיינים משותפים. "הם יודעים לעבוד לאורך זמן, לא מספרים לעצמם סיפורים. תמיד ישיגו את היעד שהציבו לעצמם", הוא מסביר. "הם אף פעם לא יורידו את הרגל מהגז, הציפייה שלהם מעצמם גבוהה מאוד".

כמו בכל יחידה מיוחדת, יכולותיהם הפיזיות של הלוחמים הן חלק מכריע משירותם הצבאי. מכיוון שדרישות המבצעים של היחידה מאתגרות במיוחד, הלוחמים צריכים להיות מאומנים היטב. "הם נדרשים להתאושש ממאמץ במהרה, להתמודד עם קושי לאורך זמן, ועם משקלים כבדים במיוחד".

אסא מקביל את לוחם ה"שלדג" לאדם אחר הנדרש ליכולות פיזיות גבוהות, הספורטאי. "הוא ההפך מלוחם. יש לו את התנאים האופטימליים, הוא נח בין אימונים, מקפיד על תזונה נכונה. הלוחם לעומתו, גם בזמן שבוע שטח או שבוע מלחמה כאשר התזונה רעה והעייפות גוברת, עדיין חייב לענות על דרישות היחידה".

יום יגיע ואהיה אחד מהם
כושר מצוין בלבד אינו מספיק כדי להפוך נער צעיר ללוחם מן המניין. צוות הממיינים ליחידה מחפש תכונות ספציפיות אשר יתאימו לאופיה. "הלוחמים צריכים לעמוד במתח גבוה ועדיין לשדר שלווה ורוגע. ליזום פעולות בשטח, להיות עצמאיים כך שבמידה ויהיו לבדם בשטח אויב יידעו להסתדר", פירט תא"ל (במיל') אדרי.

אחד מהנערים הללו הינו יואב. במהלך הראיון הוא היה בעיצומן של ההכנות לקראת הגיבוש ליחידה. היום, הוא מגשים את חלומו ומתגייס אליה. "אני רוצה להגיע ל'שלדג' מכיוון שזוהי יחידה ברמה הכי גבוהה שיש, הפעילות שלה מרתקת אותי", אמר לפני הגיבוש. הרצון לשרת שירות קרבי משמעותי אינו רעיון חדש אצלו, כבר כמה שנים שיואב חולם להגיע ליחידה מובחרת. "חבר'ה מבוגרים יותר תמיד סיפרו לי על החוויות שלהם מהשירות, על החברים הטובים שלהם מהיחידה, זה נתן לי מוטיבציה ללכת גם בדרך הזו". יואב לא רק חלם על שירות מסוג זה, אלא גם פעל להגשמתו. הוא התאמן 6 פעמים בשבוע, בקבוצת כושר קרבי ובעצמו. "אני מוכן לעשות המון כדי לשרת שם".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
תמונת ארכיון