יומן ארועים

Bookmark and Share
"קשה לדמיין את העשור האחרון ללא 'אופק'" פורסם בתאריך 22.12.2015
תגיות: יחידת "אופק" , טכנולוגיה , להק הציוד , המערך הטכני
בעידן שבו טכנולוגיה מהווה חלק אינטגרלי משדה הקרב, מאחורי כל משימת תקיפה חשאית, איסוף של יעדים מודיעיניים ואפילו יירוט של "כיפת ברזל" עומדות מערכות עוצמתיות. על מערכות אלה חתומה יחידת "אופק", אשר ציינה אתמול עשור להקמתה
אילון טוהר

זה לא היה אירוע פרידה. להפך. קורותיו העתידיים של חיל-האוויר ייכתבו על-ידי תפקוד מערכות הנשק שברשותו, טיב מערכות התקשורת במטוס ואיכות מערכות ההתרעה של שכבת ההגנה שלו. ואם הסיפור הוא טכנולוגיה, הגיבורים הם לאו דווקא לוחמים חמושים בנשק או הטייסים בקוקפיט, אלא תכניתנים חרוצים ויצירתיים שתפקידם להביא את העתיד אל תוך החיל. הם, מפקדיהם ומפקדי העבר שלהם התכנסו אתמול בבית החייל בתל-אביב כדי לציין עשור להקמתה של יחידת "אופק", יחידת התוכנה של חיל-האוויר, במעמד ראש להק-הציוד, תא"ל רן בשביץ.

"אופק כשמה כן היא - מתווה את האופק של חיל-האוויר", בירך מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל, בסרטון שהוכן במיוחד. "זו יכולת בלתי רגילה של אנשים מעולים להבין צרכים ואתגרים ולייצר יכולות לחיל-האוויר מעולות שנותנות לחיל את הבסיס להשיג את הישגיו לכלל המשימות. יש כאן שילוב נפלא של אנשים, של טכנולוגיה, של רצון, של מסירות ושל יכולת מוכחת שהופכת את חיל-האוויר למה שהוא. אני רוצה לאחל לכם בתום העשור ובפתח העשור הבא שתדמיינו ותדחפו לאופקים חדשים ושפרי עמלכם ימשיך להדהד בכל רחבי המזרח התיכון".

"אתגרי החיל בשנת 2016 - רבים וגדולים"
יחידת "אופק" זכתה בפרס הרמטכ"ל ליחידות טכנולוגיות, פרסי מפקד חיל-האוויר, פרסי רלצ"ד ופרסים נוספים בתחרויות חיצוניות למול גופים אזרחיים. כאמור העתיד צופן פעילות ענפה ל"אופק", כשכמה מהפיתוחים עליה היא עומלת בימים אלה, ואף כמה מהמערכות שכבר נכנסו לשימוש בשנים האחרונות, נראים ממבט ראשון כמו פרי דמיונו של יוצר מדע בדיוני.

"האמת, שקשה לדמיין את העשור האחרון, עשור שמתאפיין במהפכת מידע בחיל ובצה"ל, ללא יכולות 'אופק' בחיל האוויר", אמר ראש להק-הציוד, תא"ל רן בשביץ. "ההבנה המבצעית, החיבור ללקוחות המבצעיים והרצון להביא ערך מוסף מבצעי לחיל באים לידי ביטוי בכל פעילויות היחידה. אופק יוזמת, משתנה ומתאימה עצמה באופן קבוע על מנת לתת מענה מיטבי לצרכים המשתנים ולטכנולוגיה המשתנה".

במהלך הערב נערכה פרידה מפורשי היחידה בשנה האחרונה והופיעו חברי להקה שהורכבה מאנשי היחידה. בנוסף נערך פאנל בהשתתפות ארבעת מפקדי "אופק" לדורותיהם. הערב מהווה את שיאה של סדרת פעילויות שהתקיימה במהלך השנה האחרונה לציון העשור: פעילות התנדבותית, יום טיול לפורום נשות אופק, משלחת "עדים במדים" לפולין, השתתפות במרוץ חיל-האוויר וכנסים טכנולוגיים צה"ליים.

"אתגרי חיל האוויר בשנת 2016 - רבים וגדולים", הוסיף ראש הלהק. "על מנת לעמוד בהם נדרש מכולנו להיות כוח העילוי של חיל האוויר לניצחון. סומך עליכם, אנשי אופק שתמשיכו להיות יוזמים, מוכוונים למטרה ומצוינים יחד".

השינוי הוא הקבוע
יחידת "אופק" מהווה את יחידת הפיתוח והתפעול של מערכות המחשב בחיל-האוויר, ומשמשת גם כמטה המחשוב של החיל. תפקידיה נרחבים ורב-גוניים, החל מביצוע מחקר ופיתוח לבחינת הטכנולוגיות הבאות שישמשו את המערכות המבצעיות והמודיעיניות בחיל, דרך פיתוח מערכות המידע של החיל בשיתוף פעולה עם התעשייה וזרועות אחרות בצה"ל, תפעול ואחזקת המערכות, וכלה ברכש ציוד מחשוב לכל החיל.

"האתגר הראשון שלנו הוא מתן מענה לצורך המבצעי", אמר אל"ם א', מפקד "אופק", בראיון לבטאון חיל-האוויר. "אופי הסביבה שלנו הופך את יכולתנו לצפות מה יקרה מחר, למוגבלת. אנחנו מחנכים את אנשינו לכך שהשינוי הוא הקבוע, כך שבעת לחימה, בהתאם לצרכים המבצעיים הדחופים, נדרש לתת להם מענה מהיר ככל האפשר".

 
1 | 2 | 3 | 4
 
מפקד חיל-האוויר: "אופק כשמה כן היא – מתווה את האופק של חיל-האוויר"
מפקד חיל-האוויר: "אופק כשמה כן היא – מתווה את האופק של חיל-האוויר"

תמונת ארכיון