יומן ארועים

Bookmark and Share
"המשימה היא להרחיק את המלחמה הבאה" פורסם בתאריך 03.01.2016
תגיות: פעילות מבצעית , מטה מבצעי
המטה המבצעי מציין שנה להקמתו ותא"ל תומר בר, ראש להק מבצעי אוויר, שהיה מאלו שתהו על הצורך בשינוי, מבין כיום כי הוא היה הכרחי, הביא לייעול התהליכים המבצעיים ובעיקר להתמודדות עם היקפי הפעילות ההולכים וגדלים והאתגרים העומדים בפני חיל־האוויר בשנת 2016. ראיון ראשון
יעל בר ונועה פניגשטיין

אחרי מלחמת יום הכיפורים גדלו והתרחבו האחריות ומשרעת המשימות של חיל־האוויר. טייסות הוקמו, מטוסים נרכשו, משימות נקלטו אבל מחלקת מבצעים המפעילה את כל החיל, נותרה מחלקה אחת עם מספר אנשים מצומצם. 40 שנה אחרי וקצת מעל שנה של נסיון בעבודת המטה המבצעי החדש, מבינים בחיל־האוויר כי הצעד ששינה את תפיסת ההפעלה המבצעית היה לא רק הכרחי, אלא פרץ דרך לעידן חדש.

לא מדובר רק בשינוי ארגוני של תפקידים ושלטים על הדלתות, יש כאן חשיבה חדשה עמוקה על הפעלת כוח האש העוצמתי והמרכזי של צה"ל. תא"ל תומר בר, רמ"א (ראש מבצעי אוויר) המפקד על הלהק החדש, מספר כי היה דווקא מהמתנגדים למהלך, אולי כי בעברו היה ראש מחלקת מבצעים באחת התקופות העמוסות של חיל־האוויר וחשש משינוי כה גדול הדומה ל"ניתוח לב פתוח" על הסיכונים שבו.

"אבא" אחד
"היום אני מבין את גודל השינוי", הוא אומר בראיון ראשון לבטאון חיל־האוויר מאז כניסתו לתפקיד. "אני מבין את כמות הדברים שבכלל לא הגעתי אליהם בגלל עומס המשימות. השינוי נכון גם כלפי מעלה וגם כלפי מטה: מצד אחד, הנוכחות וההשפעה שלנו היום בפיקודים השונים ובחטיבת המבצעים הצה"לית היא עוצמתית יותר, כזו המאפשרת לי כרמ"א להוביל את ההפעלה הנכונה של החיל במשימות הצה"ליות. מצד שני, זה מפנה זמן לשלושת ראשי מחלקות התכנון (מחלקת התקפה, מחלקת השתתפות ומחלקת הגנה) למפקד יחידת השליטה והמבצעים, למחלקת בטחון ולמפקדת הכוחות המיוחדים, כדי להעמיק בעולמות התוכן שלהם. בסופו של דבר, השינוי מאפשר קשב כלפי מטה וחופש פעולה למעלה".

תא"ל בר סיים את קורס־הטיס כחניך מצטיין במגמת קרב בשנת 1989, טס על מטוסי F־16, עבר הסבה למטוסי F־15 ופיקד על טייסות בז ורעם. הוא היה ראש מחלקת מבצעים בעת מבצע "עופרת יצוקה" ופיקד על בסיס תל־נוף במבצע "עמוד ענן" כך שהנסיון המבצעי שלו בהפעלת כח מביא תובנות רבות לתפקיד.

הנקודה החשובה ביותר לתפיסתו: יש היום כתובת אחת לכל פעילות ומשימה מבצעית של החיל. המעגל המבצעי המורכב מחוליות רבות של מודיעין, תכנון, שליטה, בקרה, שדה ומטה, מתחיל ונגמר במטה החדש. כולם שותפים, אבל יש "אבא" אחד המתווה את הדרך, מגדיר מדיניות ועסוק בסנכרון בתיאום ובעבודת המטה המאפשרת אפקטיביות מבצעית גבוהה ברגע האמת.

"המקום של חיל־האוויר בעיצוב המלחמה כולה התרחב עם השנים פי כמה ממה שהיה", הוא מסביר. "זו זרוע משמעותית וגמישה בהגנה ובזרוע מחץ. החיל רואה את עצמו כמרכיב מרכזי שיביא את הנצחון במערכה".
מתוקף כך חיפש מפקד חיל־האוויר ראש למטה המבצעי שכל עיסוקו מתמקד בתחום המבצעי והוא אינו עוסק באימונים או הדרכה. "כל היום אני חושב על האויבים מסביבנו בשגרה ועל ההיערכות והמוכנות למלחמה. בעצם כל חיל־האוויר עובד בשביל להק מבצעי אוויר", הוא מחייך. "אני נותן את הדגשים והמטה המבצעי הוא היחיד שמפעיל את חיל־ האוויר ומורשה לכתוב פקודות מבצע".

מובילי המערכה
"היקפי הפעילות המבצעית בחיל בשנים האחרונות גבוהים מאוד ומתרחבים", מספר תא"ל בר. משימת ההגנה האווירית בולטת במיוחד וכיום חיל־האוויר הוא אחראי כמעט בלעדי על הגנת ישראל מפני מטוסים, טילים ורקטות בכל הטווחים ומכל זירה.

"התפתחות תחום ההגנה חדשה יחסית בחיל. כבר לא מדובר רק בהגנת שמי המדינה אלא בהגנה אקטיבית: אנחנו מגלים את הטילים, מתריעים לפיקוד העורף, מיירטים את הטילים ובמקביל תוקפים את מערכי האויב. למעשה, חיל־האוויר מוביל את תחום ההגנה מתחילתו ועד סופו. כמו בקבוצת כדורסל, האתגר הוא 'למצות' את מאמצי ההגנה עם היכולות ההתקפיות".

כמות המשימות גדלה וביחס ישיר גם כמות העשייה במלאכת התכנון המבצעי. מחלקת התקפה אווירית, מחלקת הגנה אווירית ואיסוף, מחלקת השתתפות, מחלקת בטחון ויחידת השליטה והמבצעים אמונות כולן על כיסוי מלא של כל משימות החיל, חיזוק השותפות מול הפיקודים והתמודדות עם היקף הפעילות הגדל. "מחלקת תכנון אחת פוצלה לשלוש מחלקות שונות העוסקות בתכנון מבצעי", מסביר תא"ל בר. "בסופו של תהליך התכנון, יש כיום לכל משימה 'אבא' אחד עם קשב אחד, בעל תמונה שלמה כדי להשיט את הספינה הגדולה הזו שנקראת חיל־האוויר לכיוון אחד".

גם עולם התקיפה עבר שינוי משמעותי, המתבטא במעורבותו של חיל־האוויר בתהליך כולו: מבחירת המטרות, תכנון קפדני על פי המשימות השונות, תעדוף והפעלת שיטות תקיפה שונות לפי המרחב והאיומים בו. "חיל־האוויר אינו קבלן הפיצוצים של צה"ל", מבהיר תא"ל בר. "הוא מהותי ומשפיע על המערכה כולה. אנחנו מבינים טוב יותר את ארגון חזבאללה ויחד עם צה"ל כולו, מכירים את מרכזי הכובד שלו שפגיעה בהם תביא להישג ממשי מולו. בראש משימות החיל נותרו משימות העליונות האווירית והגנת שמי המדינה, משימות המאפשרות לצה"ל לפעול במרחב הלחימה ללא איום מהאוויר".

איך מודדים הצלחה בחיל המבצע פעילות מבצעית שוטפת 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע? "הייעוד והמשימה הוא להרחיק את המלחמה הבאה ככל שניתן, אך באותה עת להיערך אליה באופן מיטבי". מבהיר תא"ל בר. "אין שגרה במטה המבצעי. אנחנו תמיד במצב של לחימה עם היקפי פעילות נרחבים מאוד. אנחנו מובילים את המערכה כנגד התעצמות ארגון חזבאללה, כדי שנוכל לפגוש מציאות נוחה יותר אם נגיע למלחמה בצפון. הפעלת כוח היא נושא מורכב: יש 70־100 תהליכים המתנהלים בו זמנית בכל יום, מאיסוף מודיעין דרך הרכבת בנק מטרות ותקיפתן".

העתיד הקרוב - והרחוק
התוכנית המבצעית של 2016 כבר כמעט כתובה. התהליך מתחיל בפורום מטכ"ל, שם מכתיב הרמטכ"ל את המשימות ותעדוף בין הזירות, מפקד החיל נותן את הדגשים שלו וראש מבצעי אוויר גוזר את תכנית העבודה והפקודות.

"עיקרי התוכנית לשנה הקרובה הם בראש ובראשונה הגנה על גבולות ישראל ושמי המדינה, לצד ההיערכות לזירה הצפונית", מתאר תא"ל בר. "אנחנו מסתכלים על ארגוני הג'יהאד העולמי, מעמיקים את שיתופי הפעולה עם בעלות הברית בעולם ורואים את עצמנו אחראים על ההתמודדות עם השינויים שעלולים להגיע בעקבות הסכם הגרעין האיראני. חיל־האוויר הוא הזרוע שמסתכלת רחוק. בראייתנו איום הייחוס הוא הזירה צפונית, חזבאללה בלבנון ובסוריה. לזירת עזה אנחנו תמיד נערכים. עזה תמיד מגיעה בסוף".

אנחנו פוגשות את רמ"א בשבוע של תקיפה בעזה ודיווחים ממקורות זרים על פעילות בסוריה. יש מקרים בהם לא מעירים אותך בלילה? אנחנו שואלות והוא מחייך. שלושה ראשי מחלקות, ראש מבצעי אוויר אחד ומפקד החיל מעליו, כנראה שיש לילות בהם כולם ערים. רמ"א מבהיר שגם מול עזה, אין דבר כזה "שגרה".

"אנחנו מתייחסים לכל מטרה בעזה ברצינות. כל מטרה שהותקפה עברה תהליך ארוך של אישורים כשמפקד חיל־האוויר ראה אותה במסגרת אישור בנק המטרות ונתן את הסמכות לפעול כשנדרש. בסופו של יום, אנשי צוות־האוויר יוצאים למשימות מסביב לשעון תוך סיכון חייהם ואנחנו חייבים לוודא שהתכנון של אותן משימות הוא מעולה. זה מהותי".

"המטה המבצעי שלנו יעיל מאוד", אומר רמ"א על המודל שנתפר למידותיו של חיל־האוויר הישראלי ואינו מתאים, כנראה, לכל חילות־האוויר בעולם. "כל אחד מתאים עצמו לדפוסי הפעולה שלו. יש דברים שחילות־אוויר זרים באים ללמוד מאתנו, כמו מיצוי פלטפורמות במרחב אווירי קטן והתמודדות עם ריבוי משימות ומערכות. אני מכיר לעומק את דפוס הפעלת הכוח ואנחנו נמצאים היום ברמה גבוהה מאוד. האנשים במטה המבצעי מחוברים, מוכשרים ויוזמים. הסדירים והמילואימניקים שמגיעים אכפתיים ומעירים כי חשוב להם".

מה מטריד אותך?
"אני מודע לכך שכל הפעלה, מבצע או מלחמה יביאו הפתעות בלתי צפויות. מה שמטריד אותי הוא שימור המקצועיות, הגמישות והיכולת להתאים את עצמנו לדרישות הלחימה. זה הכרחי שנשמור על הגמישות. הדרישות מעצמך ומהגוף עליו אתה מופקד עולות כל הזמן ואתה חייב שהוא יביא את מה שמצופה בשעת המבחן".

גם בגלל שאתה רמ"א הראשון? "בטח. אני רוצה להביא את הסחורה", הוא עונה בכנות. "גמישות, נחישות, תחבולה והתמדה בהפעלת הכוח - הם שיביאו עם החיל כולו את הנצחון בשדה הקרב".