יומן ארועים

Bookmark and Share
קורס הל"א הגדול ביותר הסתיים פורסם בתאריך 21.04.2016
עשרות מפעילים חדשים הצטרפו אמש למערך הל"א של חיל-האוויר כשלמעמד הזה הם ציפו בכליון עיניים במשך ארבעת חודשי ההכשרה. לאור ההתעצמות האדירה בתחום הלוחמה האלקטרונית, מדובר בקורס הגדול ביותר בתולדות המערך
ורד תללה

עיקר עשייתם המבצעית של מפעילי הלוחמה האלקטרונית (ל"א) אינו נמצא באור הזרקורים ולא בשיחות הסלון בסוף השבוע, אולם חשיבות פועלם לא תסולא בפז. עשרות מפעילים חדשים הצטרפו אמש למערך הל"א של חיל-האוויר, מעמד אליו ציפו בכיליון עיניים במשך ארבעת חודשי ההכשרה. אמש הם עמדו זקופים והצדיעו בגאון כשעיני משפחותיהם נשואות אליהם, הקורס המפרך הסתיים ועתה מתחיל השירות המאתגר.

"הקורס שעברתם מוכוון לצורך המבצעי ולמאפייני השירות ביחידות השונות", אמר למסיימים סא"ל רן, מפקד יחידת הל"א "עורבי השחקים", שביתה בבסיס תל-נוף. "הוכחתם שאתם ראויים להיכנס בשער הכניסה למערך. למדתם את היסודות, הכשרתם את היכולות ורכשתם את המיומנויות הבסיסיות הדרושות לכם להמשך הדרך".

הקורס שנחתם אמש בטקס מרגש היה הגדול ביותר בתולדות מערך הל"א, זאת לאור ההתעצמות האדירה במערכות שנקלטו בתחום הסייבר והל"א בתקופה האחרונה אשר מאפשרים תוספת בכוח-אדם במערך האחראי להגן על מטוסי החיל בדרכם לפעילות בשטח האויב. "מערך הל"א מהווה מכפיל כוח בשדה הקרב המודרני", הוסיף סא"ל רן. "ליכולות המערך השפעה ישירה על תוצאות הלחימה ועל יכולת ההכרעה של צה"ל בכל עימות ובכל זירה וכדברי הנסיך הקטן: 'הדבר החשוב באמת סמוי מן העין'".


אמש הסתיים קורס מפעילי הלוחמה האלקטרונית הגדול בתולדות המערך | צילום: חן מרקוביץ'

מיהו מפעיל הל"א
במשך ארבעת חודשי ההכשרה למדו המפעילים הצעירים מה פירוש תפקידו של מפעיל ל"א על כל רבדיו. "מסעות, הקפצות, מסדרי משמעת מוקפדים ואתגרים מנטליים נוספים איתם הם התמודדו", הסביר סגן ט', מפקד הקורס. "האחריות המוטלת על מפעיל ל"א היא רבה. לחיצה אחת על כפתור משפיעה על כל המשימה. על-מנת שהמפעילים יבנו את יכולת קבלת ההחלטות הקשות בזמן אמת, הם התמודדו עם אתגרים רבים והתנסו בתרחישים מדומים". בזהירות רבה מנה סגן ט' את הטיפים להצלחה בתפקיד: "לקיחת אחריות, דאגה לאנשי הצוות וחשיבה מחוץ לקופסא".

תפקיד משמעותי
שדה הקרב החדש הכולל איומים המדויקים וטכנולוגיה חדישה מחייב את אנשי המערך לחשיבה יצירתית ולמהירות תגובה. "יש לנו הזכות להפעיל יכולות מבצעיות הנותנות מענה לכל תרחיש אפשרי", הדגיש סא"ל רן.
בין המסיימים עמדו טוראי דניאל וטוראי אורי שיחד עם שאר חבריהם נרגשים לקראת שירותם במערך. "כשהגיע השלב בו התפצלנו למגמות, כל אחד התמקצע במערכת הספציפית שלו, הבנתי עד כמה התפקיד משמעותי ומשפיע על כל המדינה", סיפרה טוראי דניאל.

"ברגע שהבנתי מה המערכת שלי עושה התחדדה אצלי ההבנה שתפקידנו משמעותי לביטחון מדינת ישראל", חיזק את דבריה טוראי אורי. "סבי לחם באצ"ל, וזה מדהים לראות כיצד שדה הקרב התפתח עם השנים. אם פעם לחמו בקילשונים ולאחר מכן בנשקים, ברובים ואמצעים נוספים היום אנחנו נמצאים במציאות חדשה בה שדה הקרב נמצא גם במערכות אלקטרוניות מתקדמות".


סא"ל רן (מימין): "יש לנו הזכות להפעיל יכולות מבצעיות הנותנות מענה לכל תרחיש אפשרי" | צילום: חן מרקוביץ'