יומן ארועים

Bookmark and Share
קורס כטמ"ם בינלאומי נערך בחיל-האוויר פורסם בתאריך 02.06.2016
תגיות: מערך הכטמ"ם , מערך הכטב"ם , קורסים והכשרות , בינלאומי
למשך שבועיים הגיעו מפעלי כטמ"ם ממספר מדינות ברחבי העולם על-מנת להשתתף בקורס כטמ"ם בינלאומי בהובלת חיל-האוויר הישראלי, זו השנה השנייה ברציפות. "האינטרס גדול הרבה יותר מחיל-האוויר ואפילו מצה"ל כולו"
נדב שחם

מפעילי כלי-טיס מאוישים מרחוק (כטמ"ם) ממדינות זרות הגיעו לארץ לשבועיים והשתתפו בקורס כטמ"ם בינלאומי בהפעלת חיל-האוויר הישראלי, זו השנה השנייה ברציפות. בשנה שעברה הגיעו המפעילים מארצות הברית ומאיטליה, אך השנה הצטרפה גם גרמניה ושלחה את מפעיליה להשתתף בקורס הייחודי. ניתן לקשור זאת לשיתוף הפעולה המתחזק בין החילות, אשר בא לידי ביטוי בביקורו של מפקד חיל-האוויר הגרמני במהלך חודש מאי.

במהלך הקורס לומדים המפעילים הזרים מהידע והניסיון של המפעילים הישראלים, ודרך כך מהדקים את שיתוף הפעולה בין החילות השונים. "בתחילת הקורס החניכים עוברים הדרכות קרקעיות ובהמשך החניכים מתאמנים בסימולאטור, וכן מבצעים ימי טיסה", אמר סגן גיל, קצין זרים בבית-הספר לכטמ"ם. "הם מגיעים אלינו בשביל ללמוד מחיל-האוויר הישראלי, לקבל נקודת מבט אחרת ולבסוף לצבור ניסיון ולהעלות את רמת הטיסה".

לא רק הזרים לומדים במהלך השבועיים הללו, אלא גם המפעילים הישראלים הנמצאים איתם בשהותם בבסיס. "גם המפעילים הזרים מעבירים תכנים ומסבירים על המערך שלהם, על הטייסת שלהם וגם על חיל-האוויר אליו הם שייכים", ציין סגן גיל.


"החניכים הזרים מגיעים כדי ללמוד מחיל-האוויר הישראלי, לקבל נקודת מבט אחרת, לצבור ניסיון ולהעלות את רמת הטיסה" | צילום: יח"צ פלמחים

מוקד ידע עולמי
מדינת ישראל הינה אחת מהמובילות בתחום הכטמ"ם בשוק העולמי. התעשיות הביטחוניות הישראליות מייצאות לא מעט כטמ"מים כחול-לבן אשר גם מיוצאים למספר רב של מדינות ברחבי העולם. כדי להמחיש בצורה טובה יותר עובדה זו, צריך לקרוא את הנתון הבא: בין השנים 1985-2014 היו כ-60 אחוזים מכלל הכטמ"מים בעולם ממקור ישראלי, זאת על פי מכון המחקר הבינלאומי לשלום בשטוקהולם (SIPRI).

"האינטרס שלנו גדול הרבה יותר מבית-ספר, מחיל-האוויר ואפילו מצה"ל כולו. היחסים עם הזרים הם אינטרס לאומי של מדינת ישראל ומעודדים יצירה של קשרים טכנולוגיים. הם אלה שמאפשרים לנו לחלוק ידע מבצעי עם מדינות שיש להן מה ללמוד מאיתנו, כמו שגם לנו יש מה ללמוד מהן", אמר סא"ל שי, מפקד בית-הספר לכטמ"ם. "ישראל היא מדינה ללא משאבים רבים, אך אחד הנושאים בהם יש לנו הרבה מה להציע: יש לנו הרבה מאוד ידע. ברגע שיש לך ידע, יכולות מדינות זרות רבות להיכנס איתך לשיתופי פעולה מגוונים בתחומי עניין רבים".


"האינטרס שלנו גדול הרבה יותר מבית-ספר, מחיל-האוויר ואפילו מצה"ל כולו" | צילום: יח"צ פלמחים