יומן ארועים

Bookmark and Share
מפעילי כטמ"ם חדשים הצטרפו לשורות החיל פורסם בתאריך 29.06.2016
תגיות: קורסים והכשרות , בסיס פלמחים , מערך הכטמ"ם
לאחר הכשרה ארוכה, עשרות מפעילים חדשים קיבלו הערב את סיכת המפעיל והצטרפו למערך כלי-הטיס המאוישים מרחוק (כטמ"ם) באופן רשמי "אמנם כלי-הטיס עצמו אינו מאויש, אך הוא מופעל על-ידי אנשים. האנשים שלנו הם שאחראים לתוצאה הסופית בכל משימה ומשימה"
נדב שחם

חצי שנה של לימודים עיוניים ומעשיים הגיעה לסיומה: עשרות מפעילי כלי-טיס מאוישים מרחוק (כטמ"ם) הצטרפו הערב לשורות החיל, לאחר שקיבלו את סיכת המפעיל ודרגות הקצונה. המפעילים החדשים סיימו את הקורס של בית-הספר לכטמ"ם אשר ציין לאחרונה 15 שנים להקמתו. "חודשים ארוכים לאחר היציאה לדרך, עתה הגעתם לקו הגמר", אמר ראש להק-אוויר, תא"ל ניר ברקן לבוגרים. "עמדתם באתגר, צלחתם את הקשיים ואתם מצטרפים היום לכוח המבצעי של צבא ההגנה לישראל כקצינים מפעילים במערך הכטמ"ם".

בתום הכשרה ארוכה במהלכה תדרכו, תחקרו ובעיקר הטיסו, הצטרפו המפעילים לשורותיו של המערך המתעצם שאנשיו אמונים על קשת רחבה של משימות ומתמודדים לא פעם מול מגוון אתגרים מבצעיים. "לכלי-הטיס המאוישים מרחוק יש כיום יתרונות רבים על-פני המטוסים המאוישים. כבר היום ישראל נחשבת למובילה בעולם בתחום, והמערך המאויש מרחוק נחשב לכוח מרכזי של חיל-האוויר", הסביר סגן אלדר, מדריך בבית-הספר לכטמ"ם במגמת "שובל" (הרון 1). "אני מרגיש שנפלה זכות בחלקי לחנך את דור המפעילים הבא לערכים, מצוינות ולמקצוענות ללא פשרות". 

"אמנם כלי-הטיס אינו מאויש, אך הוא מופעל על-ידי אנשים. שימור יתרונו האיכותי של צה"ל מול אויבינו, מבוסס קודם כל על שימור איכותם של אנשינו", אמר מפקד בסיס פלמחים, תא"ל נ', בטקס. "האנשים שלנו, קצינים איכותיים, אשר עברו תהליך הכשרה ואימון מתקדם, הם שאחראיים לתוצאה הסופית בכל משימה ומשימה. בוגרים ובוגרות, איכות ביצועיו של החיל תלויה בכם". 

הכירו את בוגרי הקורס: 46% מהחניכים עירוניים, 35% מהמסיימים מתגוררים בישובים קהילתיים ו-19% מהם מגיעים מישובים קהילתיים, כפרים ומועצות מקומיות. 65% מהמסיימים הם הבכורים במשפחה, 23% מהם ילדי "סנדוויץ'" ו-12% בני זקונים. כ-50% מהחניכים לקחו חלק בתנועות הנוער בילדותם וכ-38% מהם התנדבו במסגרת שנת שירות או מכינה קדם צבאית. ל-30% מהם ישנו קשר משפחתי לחיל-האוויר, ושני חניכים בלבד הרחיבו מקצועות הומאניים במהלך לימודיהם.


לאחר חצי שנה של הכשרה אינטנסיבית קיבלו הערב חניכי קורס מפעילי כטמ"ם את סיכת המפעיל ודרגות הקצונה | צילום: איילת אדר

בין המסיימים: אחד ממפתחי ה"כוכב"
בין הצוערים שקיבלו הערב את סיכת מפעילי הכטמ"ם ניתן למצוא את סגן נ', שהחל את דרכו הצבאית בתכנית תלפיות. כאשר סיים את הכשרתו הוצב במדור "כוכב" (הרמס 900) במטה החיל, שם שירת שנה וחצי ולקח חלק בפיתוחו של ה"כוכב". "בעקבות החשיפה לעולם הכטמ"ם וההיכרות מהצד הטכנולוגי, החלטתי שאני רוצה לצאת לקורס מפעיל", שיתף סגן נ'. "כאשר הייתי בצד המפתח הרגשתי רחוק מהעשייה המבצעית ורציתי להגיע לקצה, היכן שהאירועים מתרחשים".

למעשה, מי שהיה מפקדו של סגן נ' במדור "כוכב" הוא בוגר תכנית תלפיות שהוסב להיות מפעיל כטמ"ם מן המניין גם-כן. "מצד אחד הרקע שממנו באתי עזר לי בקורס משום שהכרתי את התחום מהצד הטכנולוגי והטכני שלו, אך מצד שני לא הגעתי מקורס-טיס כמו רוב הצוערים ולכן לא היה לי שום ניסיון קודם בהטסת כלי-טיס".


סגן נ' אשר לקח חלק בפיתוחו של ה"כוכב": "הרגשתי רחוק מהעשייה המבצעית ורציתי להגיע לקצה, היכן שהאירועים מתרחשים" | תמונת ארכיון

מהמגדל אל הקרון
על רחבת המסדרים עמדה הערב גם סרן גל שבלטה עקב דרגתה השונה מזו של שאר חבריה ומסלולה הצבאי המיוחד. סרן גל התגייסה לקורס מדריכות סימולטור והוצבה במאמן פיקוח טיסה בבסיס עובדה, לאחר מכן יצאה לקורס קצינים ומונתה למפקדת המגדל בפלמחים. במסגרת תפקידה בפלמחים, היא הייתה אחראית על תהליך ההמראה והנחיתה של הכטמ"מים בבסיס, כך שהכירה את העולם מקרוב.

"אני יזמתי את רעיון היציאה לקורס מפעיל. שהותי בפלמחים גרמה לי להיחשף למערך, לאנשים וגם לקורס עצמו", סיפרה סרן גל. "עולם הכטמ"ם נמצא בלב העשייה המבצעית וממשיך להתקדם כל העת ברמתו הטכנולוגית, וזה מה שמשך אותי לצאת לקורס".


"עולם הכטמ"ם נמצא בלב העשייה המבצעית וממשיך להתקדם כל העת ברמתו הטכנולוגית" | תמונת ארכיון