יומן ארועים

Bookmark and Share
"החשוב ביותר סמוי מן העין" פורסם בתאריך 11.07.2016
תגיות: בסיס תל-נוף , לוחמה אלקטרונית
קורס מתקדם למפעילי הלוחמה האלקטרונית הסדירים, שהובל על-ידי בית-הספר ללוחמה אלקטרונית בבסיס תל-נוף, נערך בשבוע שעבר. במהלך הקורס הכירו החניכים לעומק את הזירה והאיומים והבינו את חשיבות עבודתם. "כוח ההשפעה של החניכים בלחימה הבאה יהיה רב"
ורד תללה

הם נחשפים לעולם מרתק, סבוך וחשאי, משתתפים בפעילויות מבצעיות רבות ומקיימים עשרות אימונים בשמי המדינה, ועתה הם מתקדמים ומעלים הילוך: קורס מתקדם למפעילי הלוחמה האלקטרונית (ל"א) הסדירים נערך בשבוע שעבר. 

הקורס, שהובל על-ידי בית-הספר ללוחמה אלקטרונית בבסיס תל-נוף, נחשב לקורס יוקרתי במערך הל"א של חיל-האוויר. הוא נמשך שבוע ימים ובו השתתפו עשרות מפעילי ל"א מיומנים שחלקם אנשי קבע וחלקם חיילי חובה. הקורס התמקד בהכשרה מתקדמת, בפיתוח חשיבה בראייה מערכתית רחבה ובהעמקת הידע המקצועי בתחומי הל"א. בנוסף, הוא חשף את החניכים לכיווני עשייה עתידיים, לפיתוחים של אמצעי לחימה (אמל"ח) שונים ולעולמות הסייבר והמודיעין. 

"החניכים שמעו הרצאות על התרחישים שעתידים לקרות במערכות הבאות והבינו שכוח ההשפעה שלהם בלחימה הבאה יהיה רב", אמר סג"ם עודד, מפקד הקורס. "הם הכירו טוב יותר את זירות הלחימה מולן צפוי צה"ל להתמודד, נחשפו לאיומים מולם עליהם לפעול והבינו לעומק את החשיבות והצורך ביכולת ל"א לטובת ביצוע משימות חיל-האוויר". 

"ההרצאות וההדרכות שעברנו לאורך הקורס עזרו לי להבין טוב יותר את המשמעות של עבודתי, ותרמו להבנה הכללית שלי בפעילויות מבצעיות", סיפרה סמל ס' שהשתתפה בקורס.


הקורס המתקדם מתמקד בהכשרה מתקדמת, בפיתוח חשיבה בראייה מערכתית ובהעמקת הידע המקצועי בתחום | צילום: מור צידון

יכולת חשאית ומסקרנת
"החשוב ביותר סמוי מן העין", קובעת הסיסמה של יחידת "עורבי השחקים", יחידת הל"א של חיל-האוויר. יכולת הלוחמה האלקטרונית היא אחת היכולות המסקרנות והחשאיות ביותר של צה"ל, כך שלא ניתן לפרט רבות על פעילות היחידה ושיטותיה.

נוכל לספר כי יכולת הל"א אינה גורמת לנזק בשטח ואינה מותירה עקבות נראים לעין, ומטרתה בזירה האווירית היא מניעת סיכול המשימה המבצעית של מטוסי החיל, ומתן הגנה למטוסים ולאמצעי לחימה. היא מספקת חופש פעולה לכוחות הקרקע, האוויר והים, ומהווה מכפיל כוח משמעותי ומשמשת כלי עזר להשגת עליונות אווירית מול הכוחות ומערכי ההגנה של האויב.

"משימת הל"א היא משימה חשובה מאוד, שיכולה להציל חיי אדם", אמר בראיון לאתר חיל-האוויר, רס"ן ישי, מפקד גף מערכות בטייסת מנ"ט. "התחום הזה הפך למורכב מאוד בשנים האחרונות כי הזירה משתנה כל הזמן, ויש המון איומים חדשים שצריך לדעת להתמודד מולם. לכן חשוב לנו מאוד להיות מובילים בתחום".


מערך הל"א מהווה מכפיל כוח משמעותי ומשמש כלי עזר להשגת עליונות מול כוחות ומערכי האויב | צילום: "עורבי השחקים"