יומן ארועים

Bookmark and Share
מבצעיים: קא"ם כטמ"ם הגיע לסיומו פורסם בתאריך 29.09.2016
תגיות: קורסים והכשרות , מערך הכטמ"ם , בסיס פלמחים , בית-הספר לכטמ"ם
רגע לפני הגעתם לטייסות, מפעילי כלי-הטיס המאוישים מרחוק עוברים קורס נוסף בו הם שמים דגש על מבצעיות. השבוע הסתיים קורס האימון המבצעי האחוד למפעילי כטמ"ם. "בקא"ם לומדים לבצע משימה, מהפשוטה ועד המורכבת ביותר"
נדב שחם

השבוע הסתיים קורס האימון המבצעי האחוד למפעילי כלי-טיס מאוישים מרחוק (כטמ"ם). הקורס האחוד, אשר מתקיים במתכונת זו בפעם השנייה, מקנה הכשרה זהה לכלל המפעילים הטריים אשר סיימו זה עתה קורס מפעיל. בעבר הקא"ם התרחש בטייסות המבצעיות על-פי הפלטפורמות אליהן השתייכו החניכים. "הקורס האחוד מביא להפריה הדדית בין המערכים. לכל פלטפורמה יש יתרונות וחסרונות משלה וכך החניכים יכולים להסתכל על שיטות הפעולה של חבריהם וללמוד דברים חדשים", הסביר מפקד הקא"ם, סרן אושרי. "בנוסף, העובדה כי הקורס מתקיים תחת מסגרת הדרכתית אחת מאפשרת לנו ליצור סטנדרט איכותי וגבוה".

במהלך הקא"ם עולים החניכים לגיחות מעט שונות מאלו שהתנסו בהן בקורס מפעיל וגם לא יושבים בקרון לצד מדריך. כעת, הם אלו שמתפעלים את המשימה יחד עם קצין נוסף, והמדריך רק מפקח ונותן דגשים בהתאם. "בקורס מפעיל לומדים החניכים להטיס מטוס, ואילו בקא"ם הם לומדים לבצע משימה, מהפשוטה ועד למורכבת ביותר. הם מקבלים את כל הכלים הדרושים לכך, מבינים את התמונה המודיעינית ומכירים את שדה הקרב על כלל משתתפיו", פירט סרן אושרי. "אחד הדברים החיובים בקא"ם הוא האפשרות לטעות בטיסות המדמות מתארים מבצעיים וכך ללמוד לקראת השירות בטייסות המבצעיות", הוסיפה סג"ם שקד, חניכה בקורס במגמה "הרמס 450".


זו הפעם השניה בה מתקיים הקא"ם במתכונת זו. "מאפשר לנו ליצור סטנדרט איכותי וגבוה" | תמונת ארכיון

להיות מפעילים מן המניין
לאורך הקורס מתנסים החניכים במשימות שונות ומגוונות כדי להיות מוכנים לרגע האמת - הטיסה המבצעית הראשונה. כמו-כן הם מבקרים בבסיסים של כוחות היבשה ומקבלים תדרוכים מאנשי המודיעין של החיל על השינויים העדכניים באזורנו. "אנחנו מתחילים את היום בעדכונים כללים המשותפים לכלל החניכים בקורס, מתפצלים לאחר מכן למגמות ומתחילים יום טיסות. אנו מגיעים לפני כל טיסה לתדריך ובסופה מתחקרים", סיפרה סג"ם שקד.

פן נוסף עליו שמים דגש בקורס הוא עבודת הצוות. אם בקורס מפעיל עבדו החניכים באופן עצמאי, בקא"ם הם מתרגלים עבודה עם איש צוות נוסף, בדיוק כפי שיצטרכו לפעול בשירות בטייסות המבצעיות. החניכים לומדים גם להתמודד עם עייפות מרובה, מבינים את האחריות המוטלת עליהם בלחימה ועוברים סדנת מוכנות מנטלית אשר מדמה אירועים בלתי מתוכננים. "אנחנו מתדרכים אותם למשימה מסוימת אך בפועל דורשים מהם לבצע משימה שונה", הדגיש סרן אושרי. "הם צריכים להתמודד ולהצליח מכיוון שהם יחוו ככל הנראה אירועים דומים במהלך שירותם בטייסות".


במהלך הקא"ם לומדים החניכים לעבוד בצוות, מקבלים תדרוכי מודיעין ומבינים את האחריות המוטלת עליהם | תמונת ארכיון