יומן ארועים

Bookmark and Share
חלון הראווה של חיל-האוויר פורסם בתאריך 22.11.2016
תגיות: מוזאון חיל-האוויר
החודש יצאה לדרך תחרות האדריכלים לתכנון מוזיאון חיל-האוויר, כחלק מתהליך חידוש נרחב שיגיע לסיומו בשנת 2019. המטרה: להפוך את המוזיאון לחלון ראווה של חיל-האוויר שיספר סיפור שלם יותר, יהווה מרכז לתכניות חינוכיות ואירועים וישמור על מוצגיו באמצעות אנשי מקצוע
אילון טוהר

תחזוקה שוטפת ושימור של המוצגים, תצוגה חדשנית הכוללת חללים פתוחים וחללים אינטראקטיביים ומרכזים לתכניות חינוכיות לבני נוער: כך ייראה מוזיאון חיל-האוויר אשר צפוי להיפתח מחדש בשנת 2019 לאחר תהליך שיפוץ רחב-היקף. 

בתחילת החודש פורסמה תחרות אדריכלים על-ידי חיל-האוויר ואגף ההנדסה והבינוי של משרד הביטחון לתכנון המוזיאון החדש. "הסתכלנו על המוזיאון והבנו שהוא לא מספר את הסיפור המלא של חיל-האוויר", מסבירה ראש ענף מכירות במחלקת התקציבים והבקרה (מת"ב) של חיל-האוויר, סא"ל גלית גולן. "המורשת שמוצגת כיום היא נדבך חשוב מאוד בסיפורו של החיל, אבל אנחנו שואלים גם היכן ההווה והעתיד - היכן הסיפור של העוצמה האנושית, הטכנולוגיה, המטוסים החדשים והמערכים הנוספים שיש לנו".


הדמיה של המוזיאון החדש. "המורשת היא נדבך חשוב מאוד, אבל אנחנו שואלים גם היכן ההווה והעתיד"

מטרה חינוכית, כלכלית וערכית
המוזיאון ישתרע על שטח של 16,000 דונם ובנוסף למוצגי המטוסים הוא צפוי לכלול רחבת מסדרים, כיתות חכמות, אודיטוריום וגן תעופתי. בנוסף, תפותח חורשת קק"ל הנמצאת סמוך למוזיאון ואזור החנייה יורחב. המוצגים במוזיאון יעמדו בחלקם בתוך מבנים ממוזגים, הכוללים גם חללי תצוגה אינטראקטיביים. גם כלי-הטיס שיעמדו באוויר הפתוח ימוקמו באזורים מקורים ויתוחזקו באופן שוטף על-ידי אנשי מקצוע שימנעו את הישחקותם.

במוזיאון יינתן דגש לסיפורים ואירועים מתולדות החיל כך שכלי-הטיס שיוצגו במוזיאון נבחרו בקפידה על-פי הערך המוזיאלי שלהם והמורשת שהם נושאים בכנפיהם. "המוזיאון ייצור רצף כרונולוגי שישקף את כל המערכים בחיל, ידגיש את הפן הטכנולוגי ועם זאת ישמור על האלמנטים ההיסטוריים ביניהם בית הראשונים ומגדל הפיקוח הישן המוגדרים בעינינו כמבנים לשימור", מפרטת סא"ל גולן. "החלטנו שהמוזיאון יהיה מתוחכם, חווייתי וחדשני, אך לא מנקר עיניים. אנחנו לא רוצים להציג את חיל-האוויר בתור משהו שקשה להתחבר אליו".

המוזיאון מיועד להוות מרכז לאירועים, לתכניות חינוכיות ולביקורי אנשי צבא ותעשייה זרים המתארחים בישראל באלפיהם מדי שנה. על-פי החזון, הוא יהווה מוקד להעצמת בני נוער ובכך יקדם מוביליות חברתיות וחיבור בין העולם הצבאי לבין האזרחים, ביניהם מועמדים לשירות ביטחון (מלש"בים), שייחשפו לפעילות ולטכנולוגיה של החיל ושל התעשיות הביטחוניות. לדברי סא"ל גולן, "התעשיות הביטחוניות נמצאות עמוק בתוך חיל-האוויר: במערכות שלנו, באמצעי החימוש, בסימולאטורים ובכלי-הטיס המאוישים מרחוק. בנוסף, רבים מהמערכים עוברים תהליכי אזרוח שמדגישים את מקומן של התעשיות כחלק מהדנ"א של החיל".

בנוסף למטרה החינוכית ולמתן מקום לתעשיות הביטחוניות, עתיד המוזיאון להוות פלטפורמה להצגת חיל-האוויר באופן נגיש יותר. "החיל נתפש לעיתים כחיל אליטיסטי של טייסים, אבל מי שנמצא כאן יודע שחיל-האוויר הוא גם טכנאים, אנשי מודיעין, אנשי בקרה ולוחמי כיפת ברזל", מתארת סא"ל גולן. "אנחנו רוצים לשים את האנשים במרכז ולהראות באמצעות המוזיאון עד כמה המרכיב האנושי חשוב".


המוצגים יכללו גם חללים אינטראקטיביים. "המוזיאון יהיה מתוחכם, חווייתי וחדשני, אך לא מנקר עיניים"

לספר את הסיפור של חיל-האוויר
ההחלטה לחידוש המוזיאון התקבלה באפריל 2015. כחלק מתהליך גיבוש הקונספט נפגשו אנשי החיל הנוגעים לדבר והחלו בסדרת מפגשים עם מומחי תוכן ובעלי עניין רבים: מפקדי חיל-האוויר ומפקדי בסיס חצרים לשעבר, אנשי תקציב וכספים, עמותות ותעשיות ביטחוניות.

תחרות האדריכלים צפויה להסתיים במרץ הקרוב ובמהלכה ייבחרו בין 10 ל-12 ההצעות המתאימות ביותר. בשלב הסופי יחליטו מפקד חיל-האוויר וחבר שופטים מקצועיים על התכנית הסופית למוזיאון החדש. תהליך הבנייה צפוי להסתיים תוך כשלוש שנים מיציאת הפרויקט, והכוונה היא לצמצם ככל הניתן את חודשי הפסקת פעילותו של המוזיאון הנוכחי. 

מנהל פרויקט שיפוץ המוזיאון הוא סא"ל (מיל') מאיר בקשי, יוצא חיל-האוויר אשר הקים את המכללה הטכנולוגית בבאר שבע ואת פארק קרסו למדע. עלות הפרויקט נעה בין 200 ל-300 מיליון שקלים. חיל-האוויר שותף בפרויקט שיפוץ המוזיאון יחד עם יוצאי החיל, עם קבוצת ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF) ועם קרן רש"י המיועדת לקידום מוביליות חברתית ותכניות מדעיות וחינוכיות בפריפריה. עוד שותפות בפרויקט התעשיות הביטחוניות הישראליות, והכוונה היא שבשלב מאוחר יותר גם משרדי הממשלה הרלוונטיים ייתנו את חלקם כמו משרדי החינוך, המדע והטכנולוגיה, פיתוח הנגב והגליל והאוצר. "כבר הרבה שנים קיים רצון לשפץ את המוזיאון", מסכמת סא"ל גולן. "הפרויקט חשוב ומרגש. הוא מביא תרומה עצומה לחיל, לבני הנוער, לתעשיות ולנגב". 

נשאלת השאלה למה שהפעם זה יצליח? "התשובה היא שחל שינוי בחיל-האוויר ושזה חשוב לנו. בחזון שלנו, המוזיאון צריך להיות חלון הראווה של חיל-האוויר. אנחנו רוצים שהוא יהווה מקור לגאווה לאומית ויספר את הסיפור השלם של החיל".


בתום התחרות יבחרו מפקד חיל-האוויר וחבר השופטים את התכנית הסופית למוזיאון החדש