יומן ארועים

Bookmark and Share
התרגיל המסכם של טייסי הקרב הבאים פורסם בתאריך 23.11.2016
תגיות: מערך הקרב , בית-הספר לטיסה , לביא (M-346) , בסיס חצרים
חניכי קורס-הטיס במגמת קרב בשלב המתקדם עברו השבוע את התרגיל המסכם בהכשרתם, שבועות בודדים לפני שיקבלו את כנפי-הטיס. מסע אלונקות, הזנקות, מילוט, פריסה בבסיס זר ומשימות תקיפה תחת חוסר ודאות, הם אלה המכינים לבאות את טייסי הקרב של המחר
טל גלעדי

ברגע אחד עיניהם קשורות והם נתונים בשטח פתוח כטייסים שנטשו בשטח האויב. בהתרוממות המסוק המגיע לחלצם נחשף תחתם בסיס חצרים המוכר, מזכיר להם שזהו תרגיל נוסף מיני רבים שעברו בקורס-הטיס. כעבור דקות אחדות הם כבר יושבים בחדר התדריכים בטייסת, מצחצחים את נעליהם ומוחים כל סימן לחול ולאבק ממנו הגיעו. אחד מהמדריכים נכנס ומוסר כי מדינת ישראל נתונה בתחילתו של מצב לחימה ולביצועיהם באוויר בימים הקרובים ישנה השפעה ישירה עליו. את התגלגלותם של הימים הבאים, אף חניך אינו צופה. 


במהלך התרגיל המסכם דימו החניכים נטישה בשטח האויב וחילוץ על-ידי מסוק | תמונת ארכיון

כלים מעשיים להתמודדות עם לחץ
"פ"מ ירד הבוקר בשעות הבוקר מהמטה המבצעי. מדינת ישראל תקפה שני משגרים של כוחות האויב ואלה שיגרו בתגובה טיל לצפון הארץ. אין נפגעים. חיל-האוויר נתון במצב היערכות וגדודי החי"ר (חיל רגלים) מוכנים לתמרון קרקעי. הטייסת שלנו נמצאת בכוננות אוויר-אוויר", נאמר בתדריך פתיחת הלחימה. "מעתה, אין יציאה מהטייסת שלא לצורכי טיסה. מעכשיו רק ישנים, אוכלים, מתכננים גיחות וטסים". זהו התרחיש שליווה את החניכים בתרגיל המסכם אשר כלל טיסות לילה, קרבות אוויר, תקיפת מטרות קרקעיות ותכנון של כל גיחה וגיחה. התנאים הם מאתגרים כשלעצמם - לילות נטולי שינה, אוכל בסיסי והאפשרות שיטוסו עשרים מטסים או שלא יוזנקו בכלל. 

התרגיל המסכם של חניכי מגמת קרב בשלב המתקדם, השלב האחרון בקורס-הטיס, קורה כשלושה שבועות לפני הטיסות המסכמות וכחודש לפני שייפרדו מבית-הספר לטיסה ויהפכו לאנשי צוות-אוויר מן המניין. "לכל אורכו של השלב לימדנו את הצוערים את יסודות ההטסה וכיצד לנהל משימה קרבית באוויר. בתרגיל המסכם אנחנו מלבישים על היסודות תרחישים מבצעיים ופותחים להם צוהר למציאות שיפגשו בטייסות המבצעיות", הסביר סרן אורי, מפקד הקורס. "אנחנו מייצרים לחניכים בלת"מים (בלתי-מתוכנן) באוויר ועל הקרקע, ויש הרבה דברים שהם עושים לראשונה כמו מפגש עם F-16 בשמיים, פריסה לבסיס זר או קרב אוויר בודד נגד זוג. חלק מהעניין הוא לייצר חוויית אי-הצלחה וקושי מנטלי כדי שלא יחושו זאת לראשונה בקרב, ולתת להם כלים מעשיים להתמודדות עם הלחץ".


"חלק מהעניין הוא לייצר חוויית אי-הצלחה וקושי מנטלי כדי שלא יחושו זאת לראשונה בקרב" | תמונת ארכיון

איפה המטוסים?
השאלה אם יוזנקו בקרוב נענתה בשעות אחר הצהריים עם הישמע הסירנה שהכריזה: "מתקדם קרב, למטוסים". במהרה לקחו עמם החניכים את הקסדות ורצו יחד לליין מטוסי "לביא" (M-346). כשהגיעו סרקו אותו בעיניהם דקות ארוכות ועברו מסככה לסככה כלא מבינים איפה המטוסים. 

הליין היה ריק, אבל להזנקה הזאת הייתה מטרה לימודית. "כטייסים מבצעיים יצא לנו להיות מוזנקים פעמים רבות, גם באמצע הלילה. עשרות תאונות קרו כשאנשי צוות-האוויר מיהרו לדת"קים (דיר תת-קרקעי) וחשוב להקדיש זמן למעבר בין מה שעשיתם קודם לבין הישיבה במטוס", אמר סרן אורי. "אתם נדרשים לערנות שיא וכל פרט קטן חשוב ומשפיע. עליכם להבין את המשימה אליה אתם מוזנקים גם אם הדבר ייקח מזמנכם דקה נוספת. הרבה פעמים 'יזרקו' עליכם נתונים רבים ואתם תצטרכו לבנות לעצמכם את התמונה הכוללת, על הקרקע או באוויר".


מטרה לימודית: מוזנקים אבל לא מוצאים את המטוסים. "כל פרט קטן חשוב ומשפיע" | תמונת ארכיון