יומן ארועים

Bookmark and Share
ישנן בנות: מכינת הלוחמות של הגנ"א פורסם בתאריך 04.01.2017
תגיות: שילוב נשים , מערך ההגנה האווירית , קורסים והכשרות
מי אלו המתגייסות שבועיים לפני הבנים, עוברות אימונים מאתגרים, מסיירות בסוללות וכל זה עוד לפני שהטירונות החלה? לרגל מיוני הלוחמות (9-12.1) הצטרפנו אל מכינת הלוחמות של מערך ההגנה האווירית וחזרנו כדי לספר
הדס לבב

מערכת הכריזה של לשכת הגיוס בישרה על צאת האוטובוס הראשון. המתגייסות הטריות, שעתידות להיות הלוחמות הבאות של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), נתנו חיבוק אחרון להוריהן ועלו על האוטובוס. הן נופפו לשלום, ולא תארו לעצמן שבפעם הבאה שיגיעו אל חיק ההורים הן ילבשו מדי חיל-אוויר ויהיו מלאות בחוויות, חברות וידע חדש.

טירוניות מערך ההגנה האווירית מתגייסות שבועיים לפני הבנים המיועדים לשירות במערך כדי לעבור מכינה שמטרתה להכין אותן לאתגרי השירות כלוחמות. "המכינה מפגישה את החניכות עם אתגרים פיזיים ומנטליים לקראת הכשרתן כלוחמות הגנ"א", מסביר רס"ן תום פרימור, מפקד מכינת הלוחמות. "בניגוד לבנים הן מתנדבות לשרת כלוחמות וחשוב לתת להן את האפשרות להכיר את המערך".

במהלך המכינה עוברות החניכות שורה של הסמכות ואימונים, לצד שיעורים עיוניים וסיורים בסוללות השונות. באחד הסיורים ביקרו הטירוניות בשדרות ונפגשו עם קצין הביטחון של העיר. "הוא סיפר לנו על ההתמודדות של העיר בזמן מלחמה והודה לנו על התרומה של המערך בהגנה על תושבי שדרות", נזכרת טוראי אור אסולין. "ברגע הזה הבנתי כמה טוב שהתגייסתי דווקא להגנ"א".


שבועיים לפני תחילת הטירונות עוברות הבנות מכינה בת שבועיים הכוללת שורת הסמכות, אימונים ושיעורים | צילום: עדי עבו

תחושת שייכות ואחדות
אם תגיעו למכינת הלוחמות תוכלו לשמוע שיחה באנגלית או משפט ברוסית, זאת משום שבמכינה האחרונה לקחו חלק חמש חיילות בודדות. "למשפחה שלי יש קשר חזק למדינת ישראל", מספרת טוראי רבקה מניו-יורק. "אני מבקרת בישראל מאז שאני קטנה, ובפעם הראשונה שהגעתי לכאן הרגשתי שאני רוצה להישאר בארץ. יש פה תחושת שייכות ואחדות, שמגיעה לדעתי מהשירות בצבא שהוא חוויה משותפת לכל האזרחים. הבנתי שאם אני רוצה לחיות בישראל עלי לשרת כמו כולם". "בחרתי להתגייס למערך ההגנה האווירית כי אני מתעניינת במערכות היירוט ורוצה לדעת כיצד הן עובדות. רציתי לשרת במקום שיאתגר אותי הן מבחינה שכלית והן מבחינה פיזית".


במכינה האחרונה לקחו חלק חמש חיילות בודדות שעלו לארץ. "יש פה תחושת שייכות ואחדות" | צילום: עדי עבו

הוריה של טוראי גלית מלוס אנג'לס כבר מתורגלים באריזת תיק לטירונות, שכן אחותה הגדולה עלתה ארצה כדי להתגייס למערך ההגנה האווירית וכיום משרתת כקצינה בסוללת כיפת ברזל. "אחותי עוררה בי השראה להתגייס ובכך לתרום למדינה", מודה גלית. "ההורים שלי אהבו את הרעיון ותמכו בי". 

כל הלוחמות עומדות בח' מול המפקדת שמלמדת אותן כיצד לצבוע את פניהן בצבעי הסוואה. כשעל גופן מדי ב' ועל פניהן צבע הזית, קשה להבדיל בין החיילות שהגיעו מחו"ל לבין אלה הישראליות. "אין הבדל ביננו", מדגישה לילי מבולטימור. "הן יודעות יותר מאתנו על התרבות והחברה הישראלית. אני לומדת מהן כל יום ומאמינה שגם הן לומדות ממני". 

"אני רוצה לתת טיפ לבנות בחו"ל הנמצאות במצב בו אני עמדתי לפני שהחלטתי להתגייס", מבקשת אלי מניו-יורק. "אני מציעה לכן לפתוח את המחשבה לכיוונים חדשים. הגעתי לפה כי החלטתי שחשוב להכיר גם דעות שונות משלי, אל תפחדו לפוצץ את הבועה". "כשתחליטו להתגייס לצבא ותספרו לחברים הרבה יגידו שזה לא שווה את זה", מזהירה רבקה. "כל החברים שלי הולכים אחרי הזרם, מתחתנים ועובדים. אני לא מקנאה בהם כי אני עושה משהו משמעותי ולא מתחרטת לרגע".


"בניגוד לבנים הן מתנדבות לשרת וחשוב לתת להן את האפשרות להכיר את המערך" | צילום: עדי עבו

"עמדנו ביעד בהצלחה"
מסע מאתגר סימן את סיומה של מכינת הלוחמות. החניכות הפגינו את שלמדו בשבועיים האחרונים, עזרו אחת לשנייה והוכיחו לעצמן שהן מסוגלות ליותר משחשבו. "עמדנו ביעדי המכינה בהצלחה", מסכמת סג"ם הודיה, סגנית מפקד המכינה. "הטירונות בעיצומה וניתן לראות שהטירוניות מוכנות. הן מובילות ומלמדות את הבנים לפתוח אלונקה ולעמוד בזמנים". 

"הצלחת המכינה מעידה במידה רבה על איכות הסגל", מוסיף רס"ן פרימור. "חלק ממנו אף ממשיך לפקד על החניכות גם בשלב הטירונות. אחוז הבנות שהתמודדו עם המכינה וסיימו אותה בהצלחה היה הגבוה ביותר בשנים האחרונות. המערך זכה בלוחמות איכותיות, ערכיות ומובילות".


מסע מאתגר סימן את תום המכינה. "אחוז הבנות שסיימו את המכינה בהצלחה היה הגבוה ביותר בשנים האחרונות" | צילום: עדי עבו