יומן ארועים

Bookmark and Share
הסכם היסטורי בדרך למימוש ה"רב-זרועיות" פורסם בתאריך 05.01.2017
תגיות: תקשוב
לפי פרויקט "צה"ל רשתי", צפויות כל המערכות תומכות הלחימה שנעשה בהן שימוש בצה"ל לעבור למתכונת רב-זרועית. לאחרונה נחתם מסמך הבנות שמסדיר את תהליכי העבודה במתכונת החדשה. "המעבר למערכות צה"ליות בעל פוטנציאל מבצעי וארגוני גדול לחיל-האוויר"
אילון טוהר

בשנים הקרובות צפויות כל המערכות תומכות הלחימה בחיל-האוויר להפוך למערכות רב-זרועיות הנמצאות בשימוש כל החילות, ובכך להחליף את המערכות הייחודיות לכל חיל בתחומים התפעוליים ותומכי הלחימה. בסוף נובמבר נחתם מסמך הבנות (MOU) ‏המסדיר לראשונה את תהליכי העבודה כפי שיתנהלו בימים שבהם אגף התקשוב יהיה אמון על פיתוח ותחזוקת המערכות הרב-זרועיות, במעמד מפקד ממר"ם (מרכז המחשבים ומערכות המידע), ראש תכנית 2020 (תכנית מערכות צבאיות לפיקוד, שליטה וניהול) באגף התקשוב וראש מחלקת התקשוב של חיל-האוויר.

לדברי אנשי מחלקת התקשוב בחיל, המערכות תומכות הלחימה הן הבסיס התפעולי וחלק מהכשירות המבצעית של חיל-האוויר. ההנחיה מראש להק-המטה מגדירה שהחיל יבצע פיתוח ותחזוקה למערכות העוסקות בעולמות התוכן המבצעיים והמודיעיניים, ושהפיתוח בעולמות תומכי הלחימה יעברו לערוצים רב-זרועיים. "הרציונל למהלך נובע מכך שהתשתית של מערכות תומכות הלחימה מיושנת ונדרש לצאת לדרך בטכנולוגיה חדשה", אמרה ראש מדור מערכות תומכ"ל (תומכות לחימה) במחלקת התקשוב של חיל-האוויר, רס"ן ענת קרקובסקי. "המערכות הרב-זרועיות שהולכות להיכנס לשימוש בצה"ל ובתוך כך בחיל-האוויר במשך השנים הקרובות לא רק מביאות איתן תועלת כלכלית והתייעלות בתהליכי העבודה בתוך החיל ובממשק שלו עם חילות אחרים, אלא גם משפרות את יכולות חיל-האוויר. אנחנו משקיעים בעתיד ויוצאים עם טכנולוגיה חדשה במבט של 20 שנה קדימה".


המערכות הרב-זרועיות יביאו עמן תועלת כלכלית, התייעלות בתהליכי העבודה וכן ישפרו את יכולות החיל | תמונת ארכיון

שפה אחידה לכל זרועות צה"ל
המערכות הראשונות המיועדות להיכנס לשימוש במתכונת רב-זרועית הן בעולם משאבי האנוש (משא"ן). בחודש נובמבר האחרון החלה לפעול מערכת חדשה המשמשת את עולם מיון המלש"בים (מועמדים לשירות ביטחון) בחיל וחלקה השני יעודכן במהלך חודש אפריל. הכוונה היא שבמשך השנים הקרובות כל מערכות תומכות הלחימה תהיינה מערכות רב-זרועיות. "במערכות תומכות הלחימה הערך המוסף שלנו בחיל-האוויר מוגבל. בשונה ממערכות מבצעיות ומודיעיניות הקשורות לפעילות כלי-הטיס שלנו, בעולמות תוכן כמו כוח-אדם רב הדומה על השונה בין הפעילות שלנו לבין הפעילות של חילות אחרים בצה"ל", הסבירה רס"ן קרקובסקי. "למרות הדמיון, דרך הפעילות שלנו הייתה שונה לגמרי, עד לרמת השוני במונחים שבהם כל חיל היה משתמש. הבדל זה דרש מאיתנו ליצור שפה אחידה לכלל הזרועות".

המסמך נכתב במשך כשנה על-ידי גורמים מחיל-האוויר ומחוץ לו במטרה להסדיר את כלל תהליכי העבודה ליום המחר: החל מהטיפול בתקלות ודרכי ההתקשרות של אנשי החיל עם גורמי התקשוב האמונים על כך בצה"ל, דרך הכנסת עדכונים ושינויים בהתאם לצרכים העולים מתוך חיל-האוויר ועד לתחזוקת המערכות העוברת בתהליך הדרגתי בין גופי התמיכה לידיים צה"ליות. "ההחלטה על פרויקט 'צה"ל רשתי' העלתה הרבה חששות בתוך החיל לגבי המענה שיינתן לתחזוקה ולפיתוח של המערכות ולגבי הטיפול בתקלות שיתבצע בעקבות השינוי על-ידי יחידות צה"ליות באגף התקשוב", סיפרה רס"ן קרקובסקי. "החתימה על המסמך מורידה סוף-סוף את מפלס אי-הוודאות ומסדירה את דרכי העבודה ואת כל השינויים שהפרויקט מביא איתו. בחתימה נאמר בחצי חיוך כי אם היינו נשאלים לפני כמה שנים, לא היינו מאמינים שנצליח להגיע להסכמה מלאה".

החוזה מבטיח שניתן יהיה לממש את התפיסה הרב-זרועית של פרויקט "צה"ל רשתי" ויחד עם זאת לענות על הצרכים המבצעיים הייחודיים של חיל-האוויר ולעמוד במשימותיו בטווחי הזמן המאתגרים שאליו הוא רגיל. "כחלק מההסדרה שמבצע מסמך ההבנות, הגדרנו את עקרונות רמת השירות ותפיסת ההפעלה למערכות תומכות הלחימה אשר משרתות את חיל-האוויר", פירטה רס"ן קרקובסקי. "מסמך זה הינו מסמך אב אשר ממנו ייגזר מסמך הבנות לכל קבוצת מערכות בעידן 'צה"ל רשתי'. המעבר למערכות רב-זרועיות בעל פוטנציאל מבצעי וארגוני גדול לחיל-האוויר".


המערכות הראשונות שיכנסו לשימוש יהיו בעולם משאבי האנוש. "ההבדל הגדול בין הזרועות דרש מאיתנו ליצור שפה אחידה" | צילום: מור צידון