יומן ארועים

Bookmark and Share
"ארז כבש את הלב של כולנו בקלות" פורסם בתאריך 09.01.2017
סג"ם ארז אורבך ז"ל נהרג אתמול בפיגוע הדריסה בירושלים, בו נהרגו גם קצינה ושתי צוערות. הבוקר הוא הובא למנוחות בליווי משפחתו, חבריו ומפקדיו. אורבך התנדב לשירות בחיל-האוויר ושירת בגף הטכני של טייסת מנ"ט. חיל-האוויר משתתף בצער המשפחות
ורד תללה

"לפני הרבה שנים היה פה איזה דתי אחד, פקיד כלים. היה פה לזמן קצר, בקושי שנה ומיד אחר כך ברח לקצונה. לאן הלך אותו פקיד, אין איש יודע אבל מה שבטוח - הוא עדיין מתגעגע", כך כתב סג"ם ארז אורבך ז"ל לחבריו בטייסת מרכז ניסויי טיסה (מנ"ט) טרם יצא לקורס הקצינים כדי להגשים את חלומו. אמש בשעות הצהריים נקבע מותו של סג"ם ארז שנהרג בפיגוע הדריסה בארמון הנציב שבירושלים, בו נהרגו גם סגן יעל יקותיאל, סגן שיר חג'אג' וסג"ם שירה צור.

בצער רב נפרדו ממנו הבוקר בפעם האחרונה משפחתו, חבריו ומפקדיו בהלוויה שהתקיימה בחלקה הצבאית של בית העלמין בכפר עציון. ארז בן 20, הבכור מבין שישה ילדים ובנם של אורי וקרן המתגוררים באלון שבות שבגוש עציון, סיים את לימודיו בישיבה התיכונית נווה שמואל שבאפרת. עם סיום הלימודים עבר לישיבת ההסדר במעלות ולאחר מכן בצעד משמעותי מאוד עבורו התגייס לחיל-האוויר כמתנדב ושירת בטייסת מנ"ט שבסיס תל-נוף. 

"ארז כבש את הלב של כולנו בקלות", ספד לו מפקדו, רס"ן חן. "מיום קליטתך בטייסת ועד ליום עזיבתך הייתי גאה בך. בבשלות יוצאת הדופן שלך, באמונה החזקה באדם ובאל וברגישות לסביבה ולכל אדם. היית ההוכחה לכך שהדור אינו הולך ופוחת, אלא רק הולך ומשתבח".

חבריו לטייסת מתארים את ארז כאדם נעים הליכות המסביר פנים לכל איש אשר נקרה בדרכו ללא דעות קדומות. "ארז תמיד ענה בחיוך. הוא היה אהוב על כולם וידע לרומם את הרוח כשהיה צריך. הוא היה בשבילנו מודל לחיקוי", שיתפו חבריו לטייסת. 


תמיד ענה בחיוך. "היית ההוכחה לכך שהדור אינו הולך ופוחת, אלא רק הולך ומשתבח" | צילום: באדיבות הטייסת

שיר אחרון לסיום
על אף שהתגייס כמתנדב סג"ם ארז לא ביקש הנחות וביצע את כל המוטל עליו תוך הגדלת ראש ותוך מסירות ונכונות. במהלך תקופת שירותו בטייסת, התרגשו מפקדיו לגלות שהוא מעוניין לצאת לקורס קצינים מתוך רצון להשפיע ולתרום לצה"ל. גם אז הוא התעקש לצלוח את המסלול הרגיל בדרך לקצונה. "זה היה החלום שלו ונלחמנו יחד איתו בכל דרך כדי שיצליח להגשים אותו", סיפר רס"ב איתן, מפקדו האישי. "היחס האישי שלו לכל בן אדם בטייסת היה מעורר התפעלות. הוא הרגיש את הסביבה שלו וכשמישהו היה עצוב היה ניגש והפנה לו את תשומת ליבו". 

ארז היה נוהג לסכם את השבוע בטייסת על-ידי כתיבת שיר אשר היה מעודד ומעלה חיוך על פניהם של חבריו ומפקדיו. מהר מאוד שיריו הפכו להצלחה מסחררת, כך שהגיעו לאנשים רבים בבסיס. "הוא היה עושה את זה בעומק ובתבונה ולכן היינו מצפים לזה בכל שבוע. בכל סיכום הוא ידע לציין את החייל הבולט ולכתוב עליו מספר שורות. דבר זה היה ממלא את ליבנו בגאווה", גילה רס"ן חן, והוסיף: "נלווה ונעשה כל שביכולתנו להקל את הכאב ולסייע. אנחנו משפחה אחת, קשורים לעד". 

קטע מתוך שיריו של ארז: "השבוע היה קשה לי לבחור מצטיין. באמת. כולם עבדו קשה. אם זה עוז שהחליף לבד שני גלגלים, אם זו ריקי שהשתפרה מאוד בזמן האחרון, אם זה אזולאי וג'קה שתפעלו שלושה סייפנים בו זמנית ואם זה דעבול שכבר טובע בגירוזים. בטוח יש עוד המון אנשים ששכחתי. מתבקש עכשיו לומר משהו בסגנון 'כולם מצטיינים בעיניי', אבל זה כמו להגיד שאף אחד לא מצטיין. בכל אופן, השבוע לא יהיה מצטיין כי גם ככה הארכתי הפעם, אבל הנה שיר אחרון לסיום".


סג"ם ארז התנדב לחיל-האוויר ויצא לקורס קצינים מתוך רצון להשפיע ולתרום לצה"ל | צילום: באדיבות הטייסת