יומן ארועים

Bookmark and Share
"החיל נתן לי ביטחון ואהבה" פורסם בתאריך 10.01.2017
תגיות: אנשים
הם שירתו בחיל-האוויר במשך שנים רבות, עסקו במגוון רחב של תפקידים, עיצבו את דמותו וגם הוא את דמותם. רגע לפני שהם פושטים את המדים ונפרדים, פגשנו את אל"ם קובי שהיה נספח צה"ל באיטליה לשיחה צפופה על חיל-האוויר, על בית ועל משפחה
הדס לבב

לאחר שלושה עשורים הגיעה העת להיפרד: חיל-האוויר נפרד הערב מתתי-אלופים ואלופי-משנה אשר שירתו בתפקידי מפתח ונגעו בכלל עולמות התוכן בחיל. "כדרכם של ערבים כאלה שמחה ופרידה שזורים זה בזה, סיום והתחלה, אישי וחיילי", אמר מפקד חיל-האוויר, אלוף אמיר אשל באירוע הפרידה שהתקיים בסיס תל-נוף. "הערב והמילים אינם יכולים להקיף את גודל עשייתכם ותרומתכם לחיל-האוויר ולביטחון ישראל". 

הכללים השתנו
בין האל"מים הפורשים שנכחו באולם היה אל"ם קובי, שעד לאחרונה שירת כנספח צה"ל באיטליה. אל"ם קובי התחיל את דרכו בקורס-טיס מספר 116 אותו סיים כטייס קרב, שירת בטייסות החיל השונות והיה חלק מצוות ההקמה של טייסת ה"עמק". "הייתי טייס צעיר ואני זוכר את תקופת ההקמה כתהליך למידה מאנשים איכותיים", מספר אל"ם קובי. "הקמה של טייסת מאפשרת הרבה יצירתיות ועצמאות. אחרי כמה שנים סגרתי מעגל ושרתי כסגן מפקד בטייסת". 

כשמסתכלים על עברו של אל"ם קובי ניתן לראות שירות מגוון ועשייה ענפה. הוא הדריך בבית-הספר לטיסה, טס בצוות האווירובטי, שימש כסגן מפקד טייסת ה"סילון הראשונה" והיה גם ראש ענף השתתפות בתקופת ההתנתקות. שבוע לפני פרוץ מלחמת לבנון השנייה קיבל אל"ם קובי את הפיקוד על "טייסת העקרב". "הייתי בכוננות בוקר והוקפצתי ללבנון", הוא נזכר. "כשהגעתי לקו חיפה קיבלתי הודעה שאומרת שהופעל 'נוהל חניבעל' והבנתי שככל הנראה נחטפו חיילים. חצינו קו והתחלנו במשימה שהשתנתה ללא הרף. לקראת סוף הגיחה קיבלנו מטרה משמעותית השייכת לארגון חיזבאללה לתקיפה, אז הבנתי שהכללים השתנו. המעבר הזה מיום אימונים שגרתי ללחימה בהרף עין זכור לי כאירוע חזק מאד". 

עם סיום כהונתו כמפקד "טייסת העקרב" הוא נסע עם משפחתו ללימודים בארצות הברית, היה מפקד קורס מפקדי טייסות, כיהן כמבקר בכיר במערך הביטחון ובשלוש השנים האחרונות היה נספח צה"ל באיטליה. 


מטייס צעיר דרך מפקד טייסת ועד לנספח צה"ל באיטליה: לאחר 32 שנות שירות נפרד אל"ם קובי מחיל-האוויר | צילום: באדיבות המרואיין

מבית לא נפרדים
על-אף שנערך טקס פרידה, אנשי החיל שלכבודם התקיים הערב לא מרגישים שהם נפרדים. "חיל-האוויר עבורי הוא בית ומשפחה", מבהיר אל"ם קובי. "כמו בית, החיל נתן לי ביטחון ואהבה. חיל-האוויר היווה כר מושלם עבורי לפרוח ולהביא את היכולות שלי לידי ביטוי. בכל רגע הרגשתי שנדרש ממני הטוב ביותר". 

לדבריו, חיל-האוויר הוא שעיצב את דמותו. "אני מי שאני בזכות המסלול שעשיתי בחיל-האוויר ובזכות האנשים שפגשתי בדרך", הוא פוסק. "חיל-האוויר הוא המקום בו גידלתי את הילדים שלי. אני מאמין שהוא ימשיך להיות כזה גם בעתיד, בין אם אני אמשיך לטוס ובין אם לא. מבית לא נפרדים".

לאחר פרק משמעותי וגדוש בעשייה מתפנה אל"ם קובי לפעילות מסוג אחר, כאשר הוא ימשיך לשרת בחיל כחלק משירות מילואים. "אני מקדיש זמן למשפחה, לתחביבים ולדברים שנדחקו הצידה במשך השנים", הוא מספר. "להמשך הדרך אני לוקח איתי את הערכים והתרבות הארגונית של חיל-האוויר, ואת החוויות שיכולות להתרחש רק במסגרות כמו החיל כטייס קרב, כמוביל וכמפקד. אני לוקח איתי הלאה את החברים שאיבדתי בדרך ואת המשפחות השכולות". 


אל"ם קובי וילדיו. "חיל-האוויר הוא המקום בו גידלתי את הילדים שלי, הוא עבורי בית ומשפחה" | צילום: יששכר רואס

שירת החיל
לצידו של אל"ם קובי ישבו הערב גם תא"ל דוד ברקי, שהיה ראש להק כח האדם בתפקידו האחרון, תא"ל ליהוא הכהן מפקד בסיס נבטים לשעבר ותא"ל רונן שהיה נספח צה"ל ברחבי העולם גם כן. בנוסף נכחו אל"ם אופיר שפיקד על צוות בפו"ם, אל"ם ירון שהיה סגן מפקד בסיס נבטים, אל"ם דניאל שימש כראש מנהלת מגן, אל"ם א' ששירת כראש מחלקת ביטחון, אל"ם א' ששירת בלהק המודיעין, אל"ם מרב ממפא"ת, ואל"ם ארז, אל"ם אריאל ואל"ם עודד ששימשו כראשי מחלקות בלהק הציוד.

"בשלושת העשורים האחרונים אתם כתבתם את שירת החיל", אמר אלוף אשל. "אזרחי המדינה אינם מכירים אתכם אישית, אבל הם יודעים שמאחורי הדברים הסמויים והגלויים עומדים אנשים שיצירתם הגדולה היא חיל מעולה המבטיח חיים".


"מאחורי הדברים הסמויים והגלויים עומדים אנשים שיצירתם הגדולה היא חיל מעולה המבטיח חיים" | צילום: הדס לבב