יומן ארועים

Bookmark and Share
כל יום פורים: טייסת ביום האויב של החיל פורסם בתאריך 12.03.2017
יש להם שמות ערביים, הם עונדים תגי שם בשפה זרה ואפילו הדרגות שלהם אינן בצבע כחול: טייסת "הדרקון המעופף", טייסת ביום האויב של חיל-האוויר, מתחפשת כל השנה לכוחות זרים במטרה לדמות לאנשי החיל תרחישי לחימה ולהכין אותם לזמן אמת. כך זה נראה
עדן ביטון

טייסת "הדרקון המעופף", המכונה גם הטייסת ה"אדומה", היא טייסת ביום האויב של חיל-האוויר הממוקמת בבסיס עובדה. ייעודה הוא לאמן את המערך הלוחם של החיל ולשפר את יכולותיו למצב מלחמה. אנשיה מקיימים סדנאות ואימונים אוויריים עם הטייסות ה"כחולות" ומדמים חילות אוויר של צבאות זרים, כאשר משימתם היא להיכנס לנעלי ולראשי חיילי האויב ולעשות "חיים קשים" לטייסות.

הדימוי לא מתחיל ונגמר באימונים: לכל איש צוות-אוויר "אדום" יש שם ערבי המצורף לשמו האמיתי ובו הוא משתמש בחיי היום-יום בטייסת. "זה ממש כמו הצגה", הסביר רס"ן אבי, מפקד גף משולבים בטייסת, לבטאון חיל-האוויר. "אנחנו שחקנים המדמים אויב, נותנים 'שואו' וצריכים לתת הופעה אמינה ומדויקת ככל האפשר".


שם ערבי ודגלי מדינות ערב. "אנחנו שחקנים המדמים אויב, וצריכים לתת הופעה אמינה ומדויקת" | צילום: מור צידון 

דע את האויב
בחודש דצמבר האחרון נפרדה הטייסת ממטוס ה"נץ" (F-16A\B) אותו הפעילה שנים, וכעת היא מצפה לפרק הבא בדפי ההיסטוריה שלה - הגעת מטוסי ה"ברק". כמו כן היא מפעילה גם מסוקי "סייפן" (בל-206). כלי-טיס אלה משמשים אותה באימונים שמטרתם להוות אתגר לטייסות החיל השונות ולהכין אותן להתמודדות מול מגוון האיומים.

"יש לנו מחויבות לא לקפוא על השמרים. המשימה שלנו היא לשאול כל הזמן מה האתגר המבצעי הבא של החיל", אמר סא"ל אודי, מפקד הטייסת, לבטאון חיל-האוויר. "מצד שני, המזרח התיכון מהווה כיום סביבה מעורערת ופחות יציבה מפעם ולכן לחיל-האוויר אסור להגביל את עצמו רק לאיום של מחר אלא גם לחשוב מה האיום של מחרתיים".


הטייסת נפרדה לאחרונה ממטוס ה"נץ" וכעת היא מחכה לקליטת מטוסי "ברק" לשורותיה | צילום: מור צידון

נוסף על האימונים השגרתיים בהם משתתפת הטייסת ה"אדומה", היא משתתפת גם בתרגילים החיליים ואף בתרגילים בין-לאומיים כדוגמת תרגיל ה"בלו-פלאג".

לצד ביום האויב האווירי, הטייסת מובילה אימונים קרקעיים שתפקידם להכין את הטייסות גם לאיומים המגיעים מן הקרקע. בעזרת אמצעים מגוונים, ביניהם סוללות טילי קרקע-אוויר, זיקוקים להרתעה ודימוי של חוליות מחבלים, משלימה יחידת הביום הקרקעית את תמונת המלחמה. בנוסף, היא מדמה גם כוחות ישראליים במידת הצורך, כמו טייס שנטש או לוחמים הזקוקים לחילוץ בזמן לחימה.


יחידת ביום האויב הקרקעית משלימה את תמונת המלחמה ומדמה איומים המגיעים מהקרקע | צילום: גף בוה"ק