יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסת ביום האויב של החיל קלטה "ברק" פורסם בתאריך 03.04.2017
תגיות: ברק (F-16C/D) , בסיס עובדה , טייסת "הדרקון המעופף"
פחות מארבעה חודשים אחרי שנפרדה ממטוס ה"נץ", פותחת טייסת "הדרקון המעופף" בפרק חדש בהיסטוריה: מטוסי ה"ברק" נחתו אתמול בבסיס עובדה ונקלטו באופן רשמי בטייסת האדומה. "הטייסת נכנסת לעידן של 'יותר' - מתקדם יותר, מורכב יותר וטוב יותר לחיל-האוויר"
עדן ביטון

לאחר שנים בהן מטוס ה"נץ" (F-16A/B) טס בשמי עובדה, כעת יתפוס את מקומו מטוס ה"ברק" (F-16C/D): טייסת "הדרקון המעופף", טייסת ביום האויב של חיל-האוויר המכונה גם הטייסת האדומה, קלטה אמש לשורותיה את מטוסי "ברק", בטקס שנערך במעמד מפקד הבסיס.

רק בחודש דצמבר האחרון נפרדו אנשי הטייסת מה"נץ" ועל אף הקושי לאורך התהליך כולו הם העידו כי הם מתרגשים לקראת הפרק הבא. "ה'ברק' הוא מטוס מדור אחר, ואנחנו חשים התרגשות ואחריות רבה", סיפר סגן מפקד הטייסת, רס"ן איציק. "אנו מקבלים פלטפורמה מתקדמת ומבצעית, וזה חלק מהאחריות שלנו לשמור עליה ככזאת. אנחנו מבינים כי מצפים מאתנו להעלות את רמת ביום האויב שלנו".


"ה'ברק' הוא מטוס מדור אחר, ואנחנו מבינים כי מצפים מאיתנו להעלות את רמת ביום האויב שלנו" | צילום: יח"צ עובדה

יתרונות, חסרונות ותכניות לעתיד
רגע לפני הגעת המטוסים, עברה טייסת "הדרקון המעופף" הסבה למטוס ה"ברק" במאמן F-16 שבטייסת "מאמני הקרב" על מנת להכין עצמה לקליטת כלי-הטיס. "כאשר עברנו את ההסבה הקרקעית רובנו לא הופתענו כי הכרנו את המטוס טוב, אך עדיין הרבה השתנה בו", אמר רס"ן איציק. "התחלנו להבין מה היכולות שלו, מה היתרונות שיש לו וגם מה החסרונות - מה הוא יודע לתת".

גם הצוותים הטכניים בטייסת עברו הכשרות מרובות וארוכות שנועדו להבטיח שהם כשירים לטפל במטוסים החדשים שהגיעו. הם חוו תקופה אינטנסיבית ועבדו מסביב לשעון על מנת להגיע ליום הקליטה מוכנים ככל הניתן. בתום ההכנות העידו אנשי הטייסת כי התחושה הכללית היא שישנה מוכנות גדולה יותר לעשייה תחת הפלטפורמה החדשה, וסיפרו כי הם צופים תכניות גדולות לעתיד.


אנשי צוות-האוויר והצוותים הטכניים התכוננו רבות לקליטת המטוסים. "הבנו מה המטוס יודע לתת" | צילום: יח"צ עובדה

תחילתה של דרך חדשה
אמש הגיעו המטוסים החדשים לבסיס הדרומי ובטקס בו השתתפו אנשי הטייסת ונציגים נוספים, הם הצטרפו לסד"כ (סדר-כוח) הבסיס באופן רשמי. "אני רוצה לדבר קצת על הטייסת האדומה", אמר מפקד הטייסת, סא"ל איתי. "טייסת היא ארגון שיש בו מטוסים וציוד, אבל יותר מזה היא האנשים שבה. השינוי היה מלווה בחששות, אך אחרי תהליך ארוך המטוסים כאן. אני מאחל לטייסת בהצלחה בדרך החדשה".

"זהו רגע היסטורי, טייסת 'הדרקון המעופף' נכנסת לעידן של 'יותר' - המטוס מתקדם יותר, מורכב יותר, מעניק אימון טוב יותר לחיל-אוויר ומהווה אתגר רב", התייחס מפקד הבסיס, אל"ם איתמר. "אני סומך על מפקד הטייסת, על אנשי צוות-האוויר ועל החיילים שייקחו את האתגר הזה וימצו אותו עד תום, ואני משוכנע שהם יעמדו בו בהצלחה".


רגע היסטורי. "המטוס מתקדם יותר, מעניק אימון טוב יותר לחיל-האוויר ומהווה אתגר רב" | צילום: יח"צ עובדה