יומן ארועים

Bookmark and Share
ביקור קורס בכירים אמריקאים בכיפת ברזל פורסם בתאריך 16.05.2017
תגיות: מערך ההגנה האווירית , בינלאומי
משלחת בכירים מהצבא האמריקאי ביקרה בסוללת כיפת ברזל בשבוע שעבר כחלק מקורס "CAPSTONE". במסגרת הביקור נחשפו המבקרים ליכולות המערך ולמערכת המתקדמת. "מתרגלים ביחד בשגרה על מנת לפעול באופן מיטבי בזמן אמת"
כרמל להד והדס לבב

בשבוע שעבר נערך ביקור של תתי-אלופים מהצבא האמריקאי בסוללת כיפת ברזל, זאת כחלק מקורס "Capstone" בו הם משתתפים. הקורס נחשב לייחודי במערכת הביטחון האמריקאית ותכניו עוסקים בסוגיות הקשורות בביטחון לאומי ובמבנה המערכת הביטחונית. במסגרתו מתחלקים המשתתפים לצוותים ויוצאים לסיורים שונים מחוץ לשטחי ארצות הברית על מנת להיחשף לסוגיות מורכבות בעלות השפעה על סדר היום הביטחוני-אמריקאי.

"הביקור היה מצוין, המבקרים הביעו התעניינות בנעשה במערך ההגנה האווירית", שיתף סא"ל טל כדורי, ראש תחום שיתוף פעולה במערך ההגנ"א. "סוגיית ההגנה האווירית מעסיקה את הפיקודים השונים בצבא ארצות הברית באופן יום-יומי, לכן הם גילו עניין רב ושאלו שאלות רבות בביקור, בייחוד לאור הניסיון הייחודי הרב שיש בארץ. הבכירים שביקרו בסוללה ולמדו על המערכת ועל המערך יכולים למצוא עצמם בעתיד בתפקיד הרלוונטי גם למשימת התמיכה וההגנה על ישראל, אם זה בפיקוד אירופה או במטות המשולבים". 


"הבכירים יכולים למצוא את עצמם בעתיד בתפקיד הרלוונטי למשימת התמיכה וההגנה על ישראל" | צילום: דובר צה"ל

שותפים בשגרה ובחירום
שיתוף הפעולה של מערך ההגנ"א עם האמריקאים לא מתחיל בביקור זה. למעשה, מדובר בקשר רציף וארוך שנים, והוא אחד משיתופי הפעולה היציבים בחיל-האוויר. תרגילים בין המערכים הם עניין שבשגרה ולכוחות פקודות מבצעיות משותפות. "במצב לחימה רב-זירתית, כוחות ההגנ"א האמריקאים יכולים על פי בקשה ולאחר אישור לפרוס בארץ ולסייע בהגנה על המדינה", הסביר סא"ל כדורי. 

כמו בכל שיתוף פעולה חוצה יבשות גם כאן עולים אתגרים של שפה, של טרמינולוגיה ושל מנטליות שונה. בנוסף, ישנה מורכבות בשמירה על רציפות הידע והניסיון בשעה שמתחלפים בעלי תפקידים. "לאנשי המילואים המהווים את מוקדי הידע שלנו יש השפעה משמעותית על השת"פ", גילה סא"ל כדורי. "הם מביאים עימם ניסיון ועוזרים לנו בשימור הידע". 

גם חלוקת העסקת המטרות בין המערכים ומערכות הנשק אינה עניין של מה בכך. "מדובר במרחב אווירי קטן בו צריך לדאוג מצד אחד שלא יהיו טילים שלא ניירט מתוך הנחה שמערכת אחרת תעשה זאת, ומן הצד שני שלא יקרה מצב שמספר מערכות מעסיקות מטרה אחת בלי שהתכוונו לכך", אמר סא"ל כדורי. "לכל מערך יכולות ייחודיות ומערכות שונות. מטרת המפגשים והאימונים הרבים היא למידה משותפת של המערכות ותרגול הנהלים בשגרה על מנת שנוכל לפעול באופן מיטבי בזמן אמת".


מטרת המפגשים בין הצדדים: למידה של המערכות ותרגול הפקודות המבצעיות המשותפות | תמונת ארכיון