יומן ארועים

Bookmark and Share
קשר צמוד: קורס חדש לנציגי החיל בגדודים פורסם בתאריך 17.05.2017
תגיות: שיתוף פעולה , היחידה לשיתוף פעולה , כוחות הקרקע
צעד נוסף אל עבר שיתוף פעולה מיטבי בין זרוע היבשה לחיל-האוויר: קורס חדש לקציני סיוע גדודיים המהווים את הקשר בין הגדוד לחיל הסתיים. הקורס נבנה על ידי היחשת"פ ובית הספר היבשתי לפו"ש והוא מסייע לשניים לפעול זה לצד זה בשגרה ובחירום
יעל פוקס

בשנתיים האחרונות יצא לדרך תהליך חדש שמטרתו ליצור חיבור מיטבי בין חיל-האוויר לגדודים בזרוע היבשה. במסגרתו, הוצב בגדודים קס"ג (קצין סיוע גדודי) המשמש כמתווך בין הזרועות ומייעל את שיתוף הפעולה ביניהן בשגרה ובחירום. הקס"ג אשר מתחיל לפעול בימים אלה בהובלת היחשת"פ (היחידה לשיתוף פעולה), הוא נגזרת של תפקיד הקס"א (קצין הסיוע האווירי) הקיים בחיל-האוויר משנת 2012 ופועל ברובד החטיבתי והאוגדתי בלבד. "הפעלת התפקיד ברמה הגדודית מאפשרת להפיק את מלוא הפוטנציאל מיכולות התקיפה של חיל-האוויר", הסביר רס"ן אייל סבג, רמ"ד הפעלה ביחשת"פ ומפקד בחטיבת כפיר בעברו. "הגדוד הוא היחיד שנמצא בשטח בזמן אמת, כך שציוות של קס"א למפקד הגדוד מאפשר פעילות מהירה יותר בין חיל-האוויר לזרוע היבשה".

כאשר אין קצין סיוע גדודי בשטח, את העבודה ה"כחולה" עושה הקס"א הנמצא בחטיבה או באוגדה. הוא מנתח את בקשת הלוחמים ומעביר אותה הלאה לגורמים הרלוונטיים. במצב כזה, הימצאותו של הקס"ג מאפשרת מעין "דילוג" על השלבים הארוכים והפעלת אש ישירה. בנוסף, בזמן אמת יהיה המג"ד עסוק בגורמים רבים כך שלא יכול להקצות מקסימום קשב לפעילות החיל, על כן הקס"ג יהיה זה שיחבר בין האוויר לקרקע.


"הפעלת התפקיד מאפשרת להפיק את מלוא הפוטנציאל מיכולות התקיפה של חיל-האוויר" | תמונת ארכיון

הכשרתו של הקס"ג: קורס חדשני
לאורך השנים יצאו לדרך מספר קורסים לקציני סיוע גדודיים, עם זאת לא היה מי שישמור על כשירותם. לכן, אנשי היחשת"פ יצרו קשר עם בית הספר לפו"ש (פיקוד ושליטה) ובנו ביחד תכנית לשמירת הכשירות. "קציני הסיוע הם אנשי מילואים שנשלחו מהחטיבה אלינו להכשרה", פירט רס"ן אייל. "אנחנו כיחידה לא יכולים להגיע לכולם ולכן יצרנו קשר עם בית הספר בג'וליס. כעת, כל מפקד גדוד וקס"ג יעברו תרגול יחדיו". בפועל, אנשי היחשת"פ הם אלה המעבירים את התכנים העיוניים ובג'וליס מתקיימים האימונים המעשיים.

בשבוע שעבר נחתם קורס קס"ג רוחבי בו השתתפו קציני סיוע לגדודי השריון והחי"ר (חיל-רגלים). הקורס כלל ביקור בטייסת "מגע הקסם" ובטייסת "הקרב הראשונה" וכן ימי עיון בנושא כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק) ותובלה.


לאחרונה נבנתה תכנית לשמירה על כשירות קציני הסיוע הגדודיים בשיתוף ביה"ס לפו"ש בג'וליס | צילום: קיריל גייבורונסקי