יומן ארועים

Bookmark and Share
שלוש שנים לצוק איתן: שלושה לוחמים מספרים פורסם בתאריך 11.07.2017
תגיות: מבצע "צוק איתן" , מערך הקרב , מערך המסוקים , מערך הכטמ"ם
חמישים ימי לחימה אינטנסיביים היו בעיצומם לפני שלושה קיצים, במבצע "צוק איתן". מפקד טייסת קרב לשעבר מספר על השיקולים בתקיפת מטרה, מפעיל כטמ"ם צעיר נזכר במשימה שנעצרה וטייס מסוקים משחזר טיסת חילוץ מעזה בגובה נמוך. זכרונות מזירת הקרב
אילי פארי

למלחמה ולמבצע צבאי פנים פנים רבות. כל אחד חווה אותם מזוויתו, האחד מחכה לטלפון מאחיו הלוחם, השני מעביר דקות מתוחות במקום מוגן ומשוחח עם שכניו, ויש את זה שהוא חלק פעיל בקרב. כשהזכרונות עוד טריים והתחושות לא נשכחו, מספרים שלושה לוחמים שהשתתפו במבצע "צוק איתן" על הרגעים שהיו עבורם המערכה ההיא.

ההכשרה המבצעית שלי
"פחות משנתיים עברו מיום גיוסי ועד שהשתתפתי במבצע 'צוק איתן', וכמפעיל כטמ"ם (כלי טיס מאוישים רחוק) צעיר בטייסת היה מדהים לראות מבפנים איך חיל-האוויר פועל בחירום", מספר סגן טל, מפעיל כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) בטייסת "הנשר הלבן" המפעילה את כטמ"ם "איתן" (הרון TP). "מערך הכטמ"ם מתחיל לפני כולם ומסיים אחרי כולם, וכך היה גם במבצע: התחלנו לפעול באינטנסיביות טרם תחילתו הרשמית של המבצע, ביום למחרת חטיפת הנערים. עסקנו בחוזי ובאיסוף מודיעיני מהאוויר באזורי החיפושים ומשם המשכנו לזירת הלחימה - רצועת עזה".


טרם תחילתו הרשמית של המבצע, פעלו טייסות הכטמ"ם באיסוף מודיעיני וחוזי כחלק מחיפוש שלושת הנערים | תמונת ארכיון

 עד מהרה הפכה הכשרתו המבצעית של סגן טל, תקופה לאחר הקורס המוקדשת להתאקלמות בטייסת וקבלת כשירות להפעלת הכלי, למבצעית תרתי משמע. תחילה המריא והנחית את כלי-הטיס שיצאו ונחתו ממשימות מבצעיות, אך עד מהרה קיבל את כשירותו להפעלת כלי והפך למפעיל כטמ"ם מן השורה.

"אני זוכר שישבנו בקרון, ואחרי זמן מה הבנו שיש שני אנשים בלתי מעורבים באזור שהיה אמור להיתקף על ידי מטוס קרב שלווינו. הכרזנו שהאזור 'לא נקי' והתקיפה נעצרה. באותם רגעים אחרי שהופסקה שאלתי את עצמי: 'מה עצרנו הרגע?', המשגר שסומן כמטרה עתיד לירות טילים אל עבר מדינת ישראל. כמו במצבים דומים לזה, כעבור זמן מה עלה לאוויר מטס נוסף ובחן בשנית את מטרות הבעייתיות לתקיפה. כשיש ספק, פיענוח מקצועי הוא חלק נכבד מעבודתנו ובמקרים בהם אתה לא בטוח אם אתה רואה אדם, חיה או עצם אחר, אתה נאחז במקצוענות שלך כדי לקבל את ההחלטה הנכונה".


"הכרזנו שהאזור 'לא נקי' והתקיפה נעצרה. האותם רגעים אחרי שהופסקה שאלתי את עצמי: 'מה עצרנו הרגע?'" | תמונת ארכיון

מהקל לכבד
במערכות האחרונות, ניתן להגיד בוודאות ששאלות על מוסר בלחימה עלו ביתר שאת. החיכוך הצמוד עם אוכלוסייה אזרחית, הנמצאת בלב בליבה של זירת הקרב היא אחת מהסיבות לכך. "כל מטרה בגזרת עזה נותחה על פי הנזק הסביבתי שהתקיפה תגרום", מסביר סא"ל דרור, במהלך המבצע מפקד טייסת "הפטישים" המפעילה את מטוס "הרעם" (F-15i).
"חלק מהמטרות נתקפו בפצצות כבדות, אבל עד מהרה הובן שלא לתקוף את כל המטרות עם נשקים מאסיבים בעקבות הנזק האגבי שצפוי להיווצר, ומנגד לא יכולנו שלא לתקוף את אותן מטרות שהיוו איום מידי על אזרחי ישראל. לכן הוחלט על שילוב מהיר של פצצות מסוג חדש, 'ברד חד', המתאפיינות בפגיעה כירוגית אשר מצמצמת את הנזק האגבי". 

טייסת "הפטישים" המפעילה את מטוס ה"רעם" הייתה הראשונה לעשות שימוש בפצצות "ברד חד". "התחלנו בתהליך למידת הנשק תוך כדי לחימה יחד עם המטה המבצעי שסייעו בהתאמתו למשימות התקיפה וניסינו להבין מהו ההישג המדויק של החימוש", מתאר סא"ל דרור. "בסופו של דבר השתמשו הצוותים בכל הכלים בארסנל של הטייסת - מהכבד ביותר ועד הקל. טייסי ונווטי הקרב לא תמיד רואים את המטרות במו עיניהם, אך הודות להתנסויות שחוו לאורך המבצע הם הבינו שנבחנים שיקולים כבדי משקל על מנת להתאים כל כלי למטרתו שלו".


"טייסי ונווטי קרב לא תמיד רואים את המטרות במו עיניהם. במבצע הבינו שנבחנים שיקולים כבדי משקל על מנת להתאים כלי למטרתו" | צילום: גיא אשש

להציל חיי אדם
המפגש עם דמויות שונות המספרות על חווית המלחמה שלהן, מלמדת כי פנים רבות לה אך הבסיסי איתן. מטרת העל בלחימה ברורה לכל הלוחמים. "כשמדובר בהצלת חיי אדם כל האמצעים כשרים. התנהלות ערכית היא המצב האוטומטי שלך ומה שמעסיק אותך זה הפן המקצועי", קובע סא"ל אמיר, שהיה סגן מפקד טייסת "החרב המתהפכת" לאורך המבצע.

"היו ימים בהם שגרת היום שלנו הייתה לטוס לזירת הקרב, לבצע חילוץ של כוחות, להטיסם לבתי-החולים, ובחזרה לשדה לחילוץ נוסף. באחד מהחילוצים הוזנקנו וכעבור רבע שעה הגענו לזירה. תוך כדי קבלת המשימה הבנו שאנחנו צריכים להגיע לפצוע שנמצא בעומק האויב, ושנצטרך להגיע ישירות אליו בשל מצבו מסכן החיים. טסנו בגובה נמוך, מטפסים מעל חוטי חשמל, וכשהגענו לחילוץ עצמו הנהלים היו מאוד בררים לשני הצדדים, המחלץ והמחולץ - המסוק עוצר בסמוך לכוחותינו בשטח ואלו היו צריכים לעלות אליו במהירות. כשכולם היו במסוק והתחלנו בהמראה, זה היה הרגע היחיד בו הצלחתי לנשום ולהסתכל על מצב הפצועים. בעלי התפקידים בחיל-האוויר ובצה"ל כולו רואים את הלחימה בעיניים, אנחנו הרגשנו אותה בידיים והרחנו אותה בנחיריים. זה בראש יעודנו - להציל חיי אדם".

  
"כשכולם היו במסוק והתחלנו בהמראה, הצלחתי לנשום ולהסתכל על מצב הפצועים" | צילום: זיו קורן