יומן ארועים

Bookmark and Share
על אחריותכם: הכשרתם המנטלית של הטכנאים פורסם בתאריך 12.07.2017
תגיות: המערך הטכני , בית-הספר הטכני , חוש טכני , קורסים והכשרות , הדרכה
כל אימון ומשימה מבצעית מתחילה שעות קודם בדת"ק או בליין, שם עמלים טכנאים על הכנת המטוס לטיסה. במעבר מבית הספר למקצועות הטכניים בחיפה לטייסת המבצעית, עליהם להתרגל לצפירת ההזנקות, לשגרה העמוסה ולאחריות הגדולה. שינויים בהכשרות הטכנאים מקלים עליהם את ההשתלבות בבסיסים ומעלים את רמתם המקצועית
נועה וולמן

עשרות כלי-טיס ממריאים מבסיסי חיל-האוויר מדי יום, בכל שעה שהם באוויר משקיעים אנשי המערך הטכני שעות רבות של עבודה על הקרקע. חיילים וקצינים בדרגים השונים פועלים מסביב לשעון בגפים הטכניים של הטייסות כשתפקידם המשמעותי להפעלת כוחו של חיל-האוויר מפגיש אותם עם אתגרים מגוונים - שעות עבודה רבות, זמינות תמידית, חדות ואחריות גדולה על הכתפיים. בית הספר למקצועות הטכניים (ביסל"ט) אמון על הכנתם לתפקידם העתידי.

"להתעסק בחימוש ובכלים המורכבים של המטוסים עלול להיות מסוכן, ולא רק לחיילי המערך, כשאתה חותם על המטוס אתה חותם על חייו של איש צוות-אוויר שעולה עליו", מדגיש רס"ן עידו, קצין טכני בטייסת "אבירי הזנב הכפול" המפעילה את מטוס "הבז" (F-15). "אתה חייב לדעת בוודאות מוחלטת כי לא פספסת אף צעד בתהליך השגרה ושהמטוס באמת כשיר לצאת לגיחה. הימים מתחילים מוקדם ונגמרים מאוחר ובמהלכם אתה מתמקצע ביכולותייך ורוכש חדשות".


"כשאתה חותם על המטוס אתה חותם על חייו של איש צוות- אוויר שעולה עליו" | תמונת ארכיון

עוד מהיום הראשון
בעקבות שינויים שנעשו בקורסים השונים שבבסיס הטכני בחיפה, שם עוברים הצוותים הטכניים את הכשרתם, מאמין הסגל כי חיילים המסיימים את הקורס בבסיס יוכלו כבר בימיהם הראשונים להיות מבצעיים בטייסות. "בשנה האחרונה התאמנו את בסיס הטכני בחיל-האוויר לחיילים מדור ה-Y בעזרת לימוד מטאבלטים ומאפליקציות שיצרנו. פתחנו בכך צוער ללמידה מתקדמת המייצרת הבנה עמוקה של החומר יחד עם חשיפה מוקדמת לאופי תפקידם העתידי בטייסת מבצעית", הציג אל"ם רונן, מפקד בית הספר הטכני. "זה מאפשר לנו להכשיר טכנאים מקצועיים יותר, שיכולים לבצע משימות בזמן קצר ובאופן איכותי".


טכנאי דור ה-Y. בשנה האחרונה הותאמו ההכשרות לדור הצעיר והלימוד עבר לטאבלטים ואפליקציות |  תמונת ארכיון

"בית הספר מבין את הדרישות לתפקיד הטכנאי, ומכניס אותן לתכני ההכשרה כך שרק חייל המוכן לבצע בהצלחה פעולות אחזקתיות ראשוניות מא' עד ת' יסיים את הכשרתו ויתחיל את עבודתו בטייסות המבצעיות, שם ימשיך לרכוש יכולות נוספות. התקופה בה לחייל חדש אין את היכולת המידית להתחיל לעבוד בטייסת אליה שובץ הסתיימה", הבהיר רס"ן עמי, מדריך ראשי (מד"ר) בבית הספר למקצועות הטכניים.

מרכיב נוסף שהוכנס לבחינת היכולות המקצועיות איתן הם מגיעים לבסיסים זהו מבחן מסכם הנעשה על ידי גורם חיצוני לבית הספר. "בשנה האחרונה הוחלט שהבוחנים יהיו מפקדיו העתידיים של החייל, הם מגיעים מהטייסת לטכני ובתור אנשי המקצוע שיהיו אחראים לביצועיו מכריעים אם הוא ברמה הנדרשת". כמו כן, הוחלט שמפקדי הקורס (מק"ס) בשירות חובה וקבע יקבלו הכשרת Pre Flight שמשמעותה חתימה על מטוס ככשיר לטיסה ונחשבת לפעילות אחזקתית מתקדמת, על הפלטפורמה עליה הם מדריכים.


"רק חייל המוכן לבצע בהצלחה פעולות אחזקתיות ראשוניות מא' עד ת' יסיים את הכשרתו ויתחיל את עבודתו בטייסות המבצעיות" | תמונת ארכיון

הטייסות המקבלות את הטכנאים החדשים ישר מבית הספר כבר מבחינות בתוצאות שינוי ההכשרה. "החיילים שמגיעים לטייסת היום מבינים את העבודה טוב יותר ועם זאת אני מאמין שעבודת הטכנאי נבנית לאט ומה שטכנאי יודע לעשות בחודשו הראשון בתפקיד לא דומה שלמה שיעשה אחרי שנה. הניסיון בונה לך יכולות בידיים ולא פחות חשוב מכך מכין אותך להתמודדויות המנטליות".

יום בטייסת המבצעית
אחת מהדרכים להקלת ההסתגלות לתפקיד ולמידתו לעומק, הינה ביקורים בטייסות המבצעיות במהלך הקורס. "להיות בדת"ק (דיר תת-קרקעי) ולשמוע את רעש נחיתת המטוס וכניסתו לעמדת ההמתנה, לראות את המכונאים מזנקים לעברו ולדעת שיצא עם חימוש וחזר בלעדיו", מתאר רס"ן עידו את החוויה של בוגרי הקורסים המגיעים ליום התנסות בטייסות המבצעיות. "בימים כאלה מבין החייל בקורס כמה דברים: הראשון, שלכל צעד של אנשי המערך הטכני יש השפעה ישירה על האימון ועל המשימה המבצעית. השני, על החשיבות של עבודת צוותי הקרקע שעלולה להיות מסוכנת ולכן מחייבת הקפדה על בטיחות והשלישי והחשוב ביותר - הידיעה שבעוד כמה שבועות יגיע תורך לזנק על המטוס ולקחת חלק במשימה חשובה.

"בשנים הקרובות נקלוט מאמנים לתרגול ולמידת עבודת הטכנאי", אמר המדריך הראשי של בית הספר. "בזכות השינויים שנעשו ואלו שעוד יעשו בעתיד, יהיו הצוותים הטכניים מקצועיים אפילו יותר".


בשנים הקרובות יקלטו בחיל-האוויר מאמנים לתרגול ולמידת עבודת הטכנאי | תמונת ארכיון