יומן ארועים

Bookmark and Share
חניכי קורס-טיס 180 התגייסו פורסם בתאריך 16.07.2017
תגיות: קורס-טיס , טירונות , ביסל"ח , בית-הספר לטיסה
דור הולך ודור בא: לפני ימים ספורים סיימו את התיכון, את שנת השירות או חזרו מטיול. הבוקר התגייסו חניכי קורס-טיס 180 והתחילו את מסעם אל עבר כנפי הטיס הנכספות. מחזור גיוס זה לראשונה חולק לשני תאריכים נפרדים עקב ריבוי ממוינים הלוקחים חלק במכינות קדם צבאיות ושנות שירות
אילי פארי והדס לבב

הם נפרדו מהמשפחה והחברים, השלימו את שרשרת החיול, עלו על האוטובוס והתחילו במסע בן שלוש שנים מאתגרות. הבוקר התגייסו חניכי קורס טיס 180, הסטטיסטיקות מספרות כי רק 15% מתוכם יגיעו לקו הסיום.

השנה השתנתה מתכונת הגיוס לקורס הטיס, לשני המועדים לגיוס בקיץ ובחורף הצטרף מועד נוסף בקיץ. האחוזים הגדולים של המתמיינים לקורס הלוקחים חלק בשנות שירות ובמכינות קדם צבאיות, כחמישית מקורס זה וכחמישים אחוזים מקורס הטיס האחרון שסיים, העלו צורך בדחיית מועד גיוס הקיץ שכן בשנים קודמות רבים נאלצו להמתין לגיוס הבא. הפתרון היה פתיחת מועד נוסף שנקבע לחודש אוגוסט.

"בעקבות החלטת יחידת מיטב ובשיתוף פעולה של מדור איתור ובית הספר לטיסה נפתח לראשונה תאריך גיוס נוסף למסיימי שנת שירות ומכינה", אמרה רס"ן עירא שטטר, ראש-מדור צוות-אוויר ויחידות מיוחדות בלהק כוח האדם. "השינוי נעשה בעקבות בקשות של מלש"בים רבים שלא סיימו את שנת השירות עד תאריך הגיוס של קורס הטיס".


השנה נפתח מועד גיוס נוסף בקיץ עקב שיעור גבוה של מתמיינים הלוקחים חלק בשנות שירות ומכינות קדם צבאיות | צילום: מור צידון

כל הדרך אל הכנפיים
דרכם של הבאים בשערי הבקו"ם (בסיס קליטה ומיון) ביום זה הייתה ארוכה. מלש"בים אחרי צו ראשון שנמצאו מתאימים לטיס קיבלו זימון לסדרת מבחנים קוגניטיביים וסימולטיבים, אחרי שעברו את סדרת מבחנים זו הגיעו לראיון עם פסיכולוג ולאחר מכן למיון רפואי. אלו שעברו את כל השלבים הללו הוזמנו לגיבוש טיס מאתגר בין שבוע, ומי שצלח אותו התקבל לקורס הטיס. "גברים בעלי נתונים מתאימים מחויבים להתמיין לקורס הטיס ובמקביל אינם יכולים להתמיין לתפקיד אחר למעט השתתפות ביום הסיירות", מסבירה רס"ן שטטר. "בניגוד לזה, נשים אשר נמצאות מתאימות לטיס ובוחרות להתמיין יכולות לעומת זאת להתמיין במקביל לתפקידים אחרים מאחר והן מתנדבות לתפקיד".


קורס טיס 180: חמישית מהחניכים לוקחים חלק בשנת שירות או במכינה הקדם צבאית | צילום: מור צידון

אחרי שיקבלו את מדי חיל-האוויר, ימשיכו המתגייסים הטריים לביסל"ח (בית הספר למקצועות החי"ר של חיל-האוויר) שבנגב, ויתחילו את השלב הראשון בקורס הטיס, שלב המכין. במשך חצי שנה יעברו פרחי-הטיס טירונות רובאי 03, ובמקביל לקבלת שיעורים באווירונאוטיקה, פזיקה, מתמטיקה ומקצועות ראליים נוספים, יתחילו בהטסת מטוס הסנונית (גרוב G-120) לטובת טיסות המיון (צ'קים) הראשונים בקורס.

משם ימשיכו לשלב הבסיסי בקורס שהינו השלב הקרקעי בקורס ובו ניתן דגש על היכולות הפיזיות שלהם. בסוף השלב, מתחלקים פרחי הטיס למגמות וממשיכים לשלב הראשוני, בשלב זה הם עוסקים בטיסה במגמה שאליה הוכוונו ומתמקדים במיומנויות הבסיסיות של הפעלת כלי-טיס. בסוף שלב זה יקדישו שנה אחת לתואר ראשון מטעם אוניברסיטת בן-גוריון בנגב ובסופה יכנסו לישורת האחרונה בקורס, השלב המתקדם בו יתמקצעו וישכללו את כישוריהם ההטסתיים. נאחל להם בהצלחה!


קבלת כנפי הטיס במסדר הכנפיים. שלוש שנים הכוללות 5 שלבים: מכין, בסיסי, ראשוני, שנת השכלה ומתקדם | תמונת ארכיון