יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד בסיס תל-נוף: תא"ל פלג ניאגו פורסם בתאריך 17.09.2017
תגיות: בסיס תל-נוף , מינויים , החלפת פיקוד
מפקד חדש לבסיס חיל-האוויר הגדול ביותר במרכז הארץ: תא"ל פלג ניאגו, נכנס היום לתפקיד מפקד בסיס חיל-האוויר תל-נוף והחליף את תא"ל אורי זייפרט הפורש מצה"ל לאחר 29 שנות שירות בחיל. מח"א: "הבסיס הזה הוא ראשית הצירים של חיל-האוויר, מכאן המריאה הרביעייה הראשונה, כאן צויר לראשונה דגלו של החיל"
איתם אלמדון

החלפת פיקוד באחד הבסיסים המרכזיים בחיל-האוויר: תת-אלוף פלג ניאגו, מפקד בסיס תל-נוף נכנס היום לתפקידו והחליף את תת-אלוף אורי זייפרט, שנכנס לתפקיד ביוני 2014. טקס החלפת הפיקוד נערך במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, פורום המפקדים של חיל-האוויר ובכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון.

"הבסיס הזה הוא ראשית הצירים של חיל-האוויר, מכאן המריאה הרביעייה הראשונה, כאן צויר לראשונה דגלו של חיל-האוויר", נאם מפקד חיל-האוויר בטקס החלפת הפיקוד. "אנשי תל-נוף, שנים של התעצמות והתחדשות מחכות לנו לצד מתיחות ומוכנות מבצעית. ביטחון אזרחי ישראל מצוי בידיכם ואני בטוח שתדעו לספקו".


מימין לשמאל: תא"ל אורי זייפרט, אלוף עמיקם נורקין ותא"ל פלג ניאגו בטקס החלפת הפיקוד בבסיס תל-נוף היום | צילום: סליה גריון


לא שוכחים את ה-DNA שלנו
תא"ל פלג ניאגו התגייס לצה"ל בשנת 1989, התנדב לקורס-טיס מספר 124 וסיים אותו במגמת קרב. הוא שירת כטייס קרב בטייסות "קורנס" (פאנטום), "ברק" (F-16 C/D), "בז" (F-15) ו"נץ" (F-16A), ובהמשך פיקד על טייסת 117 ("הסילון הראשונה") המפעילה "ברק" ועל טייסת 107 ("אבירי הזנב הכתום") המפעילה "סופה" (F-16I). באוגוסט 2012 מונה תא"ל ניאגו לתפקיד ראש מחלקת הדרכה בלהק האוויר ובמשך שלוש שנים כיהן כמפקד בסיס רמון.

בספטמבר 2016 יצא לשנת לימודים במכללה לביטחון לאומי ולאחרונה הועלה לדרגת תת-אלוף. תא"ל ניאגו בעל תואר ראשון בגיאופיזיקה ומדעים פלנטריים באוניברסיטת ת"א. הוא נשוי ואב לארבעה. "כאן בתל-נוף, ביום העברת נס הבסיס, נפנה למורשת שלנו ונזכור שלצד ההתחדשות והשינויים הבאים, המהירים והנדרשים שאנחנו עוברים בכל תחומי העשייה, מוטלת עלינו האחריות לשמור על ה-DNA שמייחד אותנו", נאם תא"ל פלג ניאגו. "דעו שלשירותכם כאן יש מימד נוסף מעבר למילוי חובתכם והתרומה הענקית שלכם לבטחון המדינה. כאן עליכם ללמוד וללמד איך להיות ישראלים למופת. תפקידינו כצבא העם רלוונטי וחשוב מתמיד והוא חלק בלתי נפרד מהשליחות שבשירות".


תא"ל פלג ניאגו: תפקידינו כצבא העם רלוונטי וחשוב מתמיד והוא חלק בלתי נפרד מהשליחות שבשירות" | צילום: סליה גריון

בסיס חזק ומוכן ללחימה
בסיס תל-נוף הינו בסיס מרכזי ומשמעותי בחיל-האוויר עם מגוון רחב של טייסות ויחידות מבצעיות, טייסות תמיכה ויחידות סמוכות. במהלך השנים נקלטו בבסיס יכולות מגוונות, והבסיס היה שותף לפעילות מבצעית ייחודית ולקח חלק פעיל בכלל המערכות להן נדרשו צה"ל וחיל-האוויר.

בסיס תל-נוף הוא בסיס מושבם הבלעדי של מערכים מבצעיים בחיל-האוויר. גודלו של הבסיס והמגוון הרחב של יחידותיו מהווים כר פורה לשותפות והובלת תחומים מבצעיים על-ידי ריכוז מאמץ ושיתוף בין מערכים. "הגעתי לבסיס הזה כטייס צעיר בטייסת 133 "אבירי הזנב הכפול" במערך ה'בז'. כאן גם הקמתי משפחה, כאן התחתנתי וכאן נולדו ילדי", אמר תא"ל אורי זייפרט בטקס החלפת הפיקוד. "כמפקד הבסיס, מעבר להישגים ולתוצאות, מעבר לתרגילים ולתשתיות, החזרנו את כל מטוסינו בשלום לנחיתה. פלג, אני מוסר לידיך בסיס חזק ומוכן ללחימה".


תא"ל זייפרט: "כמפקד הבסיס, מעבר להישגים ולתוצאות, מעבר לתרגילים ולתשתיות, החזרנו את כל מטוסינו בשלום לנחיתה" | צילום: סליה גריון

"בז", "יסעור" ו"איתן"
בבסיס מוצבות שתי טייסות קרב המפעילות את מטוס ה"בז" (F-15), שתי טייסות מסע"ר (מסוקי-סער) המפעילות את מסוק ה"יסעור" (CH-53) וטייסת המפעילה את כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק) ה"איתן" (הרון TP). בנוסף לטייסות אלה, תל-נוף הוא בסיסן של טייסת מנ"ט (מרכז ניסויי טיסה), יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669), יחידת הלוחמה האלקטרונית "עורבי השחקים" ויחידת האחזקה האווירית (יא"א 22).


בסיס תל-נוף הינו בסיס מרכזי ומשמעותי בחיל-האוויר עם מגוון רחב של טייסות ויחידות מבצעיות, טייסות תמיכה ויחידות סמוכות | צילום: סליה גריון

תא"ל אורי זייפרט נולד בשנת 1969 והתגייס לקורס-הטיס בשנת 1988. הוא פיקד על טייסת 106 ("חוד החנית") המפעילה "בז" (F-15) בבסיס תל-נוף ועל טייסת 69 ("הפטישים") המפעילה "רעם" (F-15I) בבסיס חצרים. תא"ל זייפרט שימש כראש מחלקת מבצעים וכמפקד בסיס רמון. מחודש יוני 2014 הוא מכהן כמפקד בסיס תל-נוף וכעת הוא פורש מצה"ל לאחר 29 שנות שירות.