יומן ארועים

Bookmark and Share
עושים חשבון נפש: תרבות התחקור בחיל פורסם בתאריך 28.09.2017
יום הכיפורים מהווה הזדמנות להסתכלות פנימית, לבחינת פעולותינו ולהפקת לקחים. בחיל-האוויר מדובר בתהליך המתרחש בכל ימות השנה, כמנגנון קבוע בדמות תחקיר אחרי טיסה, תרגיל גדול, קליטת טכנולוגיה ואף אירוע גיבוש טייסתי. "התחקור הינו כלי רב עוצמה לארגון השואף להיות רלוונטי, להתקדם ולהשתפר"
כרמל להד

יום הכיפורים כבר כאן והוא טומן בחובו הזדמנות להסתכל פנימה, לחשוב מחדש על פעולותינו, לשאול שאלות, להסיק מסקנות ולהגיע לשנה החדשה שלמים יותר. בחיל-האוויר ההתבוננות הפנימית מתרחשת בכל יום בשנה בזכות תרבות התחקיר, ההופכת את תהליך הפקת הלקחים לחלק מובנה בשגרת העבודה.

"חיל-האוויר מומחה בתחקור הן ברמת הפרט והן ברמת הטייסת, הבסיס והחיל כולו", מציג רס"ן דן ברק, ראש מדור תפיסות ותורות בלהק האוויר. "התחקור הוא תהליך של התבוננת פנימית על עשייה, על אי עשייה ועל התוצאה הסופית. מה קרה, איך קרה ולמה קרה. בשונה מחקירה בה גורם חיצוני מצא דבר אשר אינו מתפקד כראוי, התחקיר מאפשר לארגון ללמוד ולאתר את בעיותיו בעצמו".


תחקיר בטייסת. "חיל-האוויר מומחה בתחקור הן ברמת הפרט והן ברמת הטייסת, הבסיס והחיל כולו" | תמונת ארכיון

תרבות התחקור בחיל הינה משותפת לכל היחידות ובעלי התפקידים. היא יכולה לבוא לידי ביטוי בגיחה של חניך בקורס-הטיס עם מדריך הטיסה הבוגר, בסיומו של תרגיל גדול, תהליך קליטת נשק ואף אירוע גיבוש טייסתי. "המפתח לתחקיר מוצלח הוא האווירה בה הוא מתבצע. העובדה שבחיל-האוויר כולם טסים ביחד וניתן למצוא במבנה טייס בדרגת תת-אלוף וטייס בדרגת סגן מהווה את התשתית לשיח פתוח", מדגיש רס"ן ברק. "באוויר כולם שווים ומבצעים משימה דומה". גם עזרים כמו סרטי תחקור, אשר מציגים את השתלשלות הגיחה, מהווים כלי בקרה חיצוני ומוסיפים לאיכותו של התחקיר. "בחיל יש הבנה עמוקה שהתחקור הוא כלי רב עוצמה לארגון השואף להיות רלוונטי, להתקדם ולהשתפר".

מקדימים תרופה למכה
ביסוס מנגנונים קבועים מסייע לשימור תרבות התחקיר. החל מהפצת חומרי תיעוד אחרי אימון אווירי ועד להתכנסות ייעודית לתחקור אירוע, מהלך או פרק זמן ברמת הטייסת, הגדוד, הבסיס והחיל. רס"ן ברק מביא את תחקיר בנייתו מחדש של המטה המבצעי בשנת 2014 כדוגמה למהלך שנולד הודות לתחקיר שגרתי ולא מתוך כישלון. מהלך שבוצע כהקדמת תרופה למכה. "השינוי בוצע לא כהפקת לקחים של אירוע שלילי אלא מתוך הבנה שחל גידול משמעותי בהיקף המשימות ומידת ההתמחות הנדרשת בכל משימה. הבנה שנבנתה תוך כדי תחקירי ביצועים".


ביסוס מנגנונים קבועים מסייע לשימור תרבות התחקיר. החל מהפצת חומרי תיעוד אחרי אימון אווירי ועד להתכנסות ייעודית לתחקור אירוע, מהלך או פרק זמן | תמונת ארכיון

לא רק בחומרי תיעוד פנימיים נעזר חיל-האוויר כי אם במאגרים של חילות וצבאות ברחבי העולם. משמעת התחקור, כך מעיד רס"ן ברק, מחלחלת למשרתי החיל גם לחיים הפרטיים ולחיים המקצועיים שאחרי השחרור מצה"ל. "זהו כלי שכל חייל, קצין ולוחם בחיל-האוויר לוקח עמו גם לחייו הפרטיים ככלי חשוב ומשמעותי ללמידה והתפתחות. זאת תורה שבעל פה ואני מאמין שבשנים הבאות תהפוך גם לתורה סדורה וכתובה".