יומן ארועים

Bookmark and Share
"החשאיות היא חלק בלתי נפרד ממשימתנו" פורסם בתאריך 04.01.2018
תגיות: לוחמה אלקטרונית , בסיס תל-נוף , קורסים והכשרות
הם מפעילים מערכות מוטסות או קרקעיות המשבשות את אמצעי הלחימה של האויב ויש להם השפעה עצומה על שדה הקרב: מפעילי לוחמה אלקטרונית חדשים הצטרפו בשבוע שעבר למערך הל"א והסייבר בחיל-האוויר. "אנו שותפים במבצעים חשאיים רבים, שעליהם לא ישמעו"
איתם אלמדון

כ-20 מפעילי לוחמה אלקטרונית (ל"א) סיימו בשבוע שעבר את קורס ההכשרה שאורכו ארבעה חודשים, והצטרפו באופן רשמי לשורותיו של מערך הל"א והסייבר בחיל-האוויר. פעילות מערך זה מסתורית וסמויה מן העין. אך ליכולותיו השפעה ישירה על תוצאות המערכה ועל יכולות ההכרעה של צה"ל בכל עימות ובכל זירה.

"אין ספק כי המערך הינו מכפיל כוח משמעותי לחיל בשגרה ובחירום", אמר לבוגרים רס"ן ח', מפקד ביה"ס לל"א וסייבר. "חשוב להבין כי עשייתנו המבצעית לעולם לא תהיה באור הזרקורים, וכי החשאיות היא חלק בלתי נפרד ממשימתנו. עדות לכך, היא שאנו שותפים בימים ובלילות במבצעים חשאיים רבים עליהם לא ישמעו. במעמד זה, הנכם צריכים להיות גאים על כך שנפלה בידכם הזכות להפעיל מערכות מבצעיות מתקדמות ומגוונות".


"אין ספק כי המערך הינו מכפיל כוח משמעותי לחיל בשגרה ובחירום" | תמונת ארכיון

אמצעי הדרכה חדשים והרחבת שלב היסודות
מערך הלוחמה האלקטרונית של חיל-האוויר כולל יחידות קרקעיות ואוויריות אשר אמונות על שיבוש אותות האויב לצורך הגנה על כלי-הטיס של החיל הטסים במרחב המאוים. במשך ארבעת חודשי הקורס, שהובל על-ידי בית-הספר לל"א וסייבר של יחידת
"עורבי השחקים" מבסיס תל-נוף, למדו המפעילים החדשים את יסודות המערך ורכשו את המיומנויות הדרושות להמשך הדרך.

"את קורס 171 ניתן לסכם בשתי מילים: מקצועיות וחדשנות", אמרה סגן גלי, מפקדת מרכז הכשרות בביה"ס לל"א וסייבר. "שמנו דגש על מקצועיות - הרחבת שלב היסודות מחמישה שבועות לשישה, הוספת שיעורים רבים ורכישת כלים ביצועיים. הקורס הותאם לזירות המשתנות, נעשה שימוש באמצעי הדרכה חדשים, והתחדש האופן בו אנחנו מעריכים את החניכים. המסלול שהצטייר תחילה כמסלול מכשולים הפך בעזרת השקעה, התמדה, רצון וקצת הכוונה למסלול האצה".


שיטות חדשות להערכת החניכים והתאמת הקורס לזירות המשתנות | תמונת ארכיון

"לאורך השלבים השונים בקורס הוכחתם כי אתם ראויים להיכנס בשער הכניסה למערך", הוסיף רס"ן ח'. "למדתם את היסודות, הכרתם את היכולות ורכשתם את המיומנויות הבסיסיות הדרושות לכם להמשך הדרך. את מטען הידע שרכשתם, אתם לוקחים אתכם ליחידות המבצעיות. שם תרחיבו ותעמיקו את ידיעותיכם ובמהרה תוסמכו ותהפכו להיות חלק מהגרעין המבצעי של המערך".

מארגנטינה לחיל-האוויר
בין המסיימים נמנית טוראי א' שעלתה ארצה מארגנטינה בגיל 6 והפכה לראשונה במשפחתה שמתגייסת לצה"ל. "מאז שעליתי לארץ ועד לגיוס לא באמת ידעתי מה זה צבא. התגייסתי ומיד נזרקתי למים. מאז אני מגלה בכל יום מחדש את המשמעות של צה"ל, למה אני פה ומה תפקידי במערכת הזאת. הגעתי לקורס בלי שום ידע מוקדם על התכנים והופתעתי מהאינטנסיביות ומהיקף החומר שהוא כלל. הייתה לי ההזדמנות להיחשף לעולם שלא רבים מכירים והיום אני מבינה את הכוח שיש לי בידיים ואת חשיבות התפקיד שלי. אני גאה לסיים את הקורס וכבר מחכה להסמכה ולתחילת הפעילות המבצעית".


טוראי א' עלתה מארגנטינה והפכה למפעילת ל"א והראשונה ממשפחתה שהתגייסה לצה"ל | תמונת ארכיון

את סגל בית-הספר של יחידת "עורבי השחקים" תעזוב בקרוב סמ"ר שיר, שנטלה חלק מרכזי בפיקוד ובפיתוח הקורסים האחרונים: בשלושה מהם הייתה מפקדת ובאחרון שירתה כסמלת הקורס. "זהו קורס ייחודי הן ברמה האנושית והן ברמה המקצועית והחברתית הגבוהה שלו", היא מסבירה. "הזירה המבצעית בתחום האלקטרוני מתקדמת, ואנחנו נדרשים להתאים את הכשרת חניכי הל"א לזירה. בית הספר ממשיך להתחדש ולהתפתח יחד עם הפעילות המבצעית של המערך וזה ניכר בחוויה של המפעילים בשטח".