יומן ארועים

Bookmark and Share
שיחה עם מפעילות כלי טיס מאוישים מרחוק פורסם בתאריך 08.01.2018
תגיות: שילוב נשים , מערך הכטמ"ם , בסיס פלמחים , קורס-טיס , קורסים והכשרות
מספר שיא של נשים סיימו במחזור האחרון של קורס מפעילי כטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק). ישבנו איתן לשיחה פתוחה על שירות מבצעי, שילוב נשים, חברות ותרומה למדינה
הדס לבב

חמש מפעילות כטמ"ם טריות יושבות בחדר התדריכים. רק לפני שבועיים סיימו את קורס מפעילי כטמ"ם, שאורכו חצי שנה, וכעת הן נמצאות בקא"ם (קורס אימון מתקדם) שבסופו יהפכו למפעילות הכשירות להשתתף בפעילות מבצעית. הפעלנו את מכשיר ההקלטה ועכשיו תוכלו גם אתם לקבל הצצה לעולמן.

סיימתן לא מזמן את הקורס למפעילי כטמ"ם. זוכרות איך היו נראים הימים הראשונים?
סג"ם מאיה: הגענו כשאנחנו לא יודעות מה ראשי התיבות של כטמ"ם ותוך שלושה שבועות היינו צריכות להכיר כל חלקיק מכלי-הטיס המאוישים מרחוק.
סג"ם עדי: כבר בקורס הטסנו מטוסים מבצעיים וכמפעיל חשוב מאוד להכיר כל חלק בהם. טייס במטוס מרגיש שהמטוס מתחיל להנמיך, אנחנו לעומת זאת לא יכולות להרגיש מה עובר על המטוס ובגלל זה צריכות להכיר את המטוס ברמה כזאת שנדע מהי התקלה ולמה הוא מנמיך למרות שהוא רחוק מאיתנו.


בנות קורס מפעיל מספר 30. האחריות בידיים שלהן | צילום: קורל דביר

איזה רגע משמעותי חוויתן בקורס מפעיל?
סג"ם מאיה: מסע הדגל היה מאוד משמעותי עבורי. הוקפצנו למסע והמפקדים התחילו לתת לנו משימות,  בסוף המסע עמדנו מול הים בפלמחים ואת הפאטץ' של דגל ישראל שנשאנו על שרוול הסרבל עוד בצ'קים בתחילת קורס הטיס, והיה עד אז עוד סתם פאטץ', קיבלנו באופן רשמי. לאורך קורס המפעיל לא הסתובבנו איתו ובמסע הדגל שסיכם את הקורס אמרו לנו המפקדים, "סיימתם עכשיו את תהליך ההכשרה ובקרוב תכנסו לטייסות ותהפכו לכוח משמעותי בבטחון המדינה. עכשיו יש לכם את הזכות לענוד את הדגל על הסרבל". שם גם הודיעו לנו על מצטייני הקורס וקיבלנו מכתבים שכתבו לנו ההורים וכל אחד קרא את המכתב מול הים.

בואו נחזור להתחלה. כולכן התגייסתן לקורס-הטיס. למה בעצם?
סג"ם עדי: טיס מעולם לא היה חלום בשבילי. הלכתי לכל מיון שזומנתי אליו וכך הגעתי לטיס. זה התחיל בתור אתגר אישי, רציתי לראות עד איזה שלב אני יכולה להגיע. כשהתחלתי להתקדם בשלבים עלתה לי המוטיבציה ורציתי את התפקיד מאוד.
ברגעים הקשים, נעזרתן זו בזו?
סג"ם מאיה: כן, בעיקר באימונים לקראת בוחן המסלול בקורס-הטיס. היה קר והיינו קמות בארבע וחצי בבוקר כדי להתאמן. בבוחן מסלול הראשון רק אחת מאיתנו עברה ואחרי שהתאמנו ביחד והרמנו אחת את השנייה כולנו הצלחנו לעבור את בוחן המסלול השני בתוצאה מצוינת. הצלחנו לעשות זאת בזכות החברות והרצון להיות הכי טובות שאפשר.
סג"ם א': לא הייתה ברירה אלא להיות חברות. לא הייתה ביננו תחרות, פשוט רצינו שכל אחת תצליח וזה לא משהו שקורה בכל קורס.
סג"ם מאיה: יש משקל רב לפמיניזם, הרבה פעמים מעבר לזה שרציתי בעצמי להצליח רציתי שאחת מאיתנו תצליח.

 
רחוק מהעין, קרוב ללב. המפעילים חייבים להכיר כל חלק וחלק בכלי הטיס | צילום: עדי עבו

ואיך הייתה החוויה שלכן כנשים בקורס מפעילי כטמ"ם?
סג"ם אורי: ההבדל ביננו לבין המפעילים הגברים היה אפסי. בסופו של דבר את יושבת בקרון בדיוק כמו כל מפעיל אחר ואין שום דבר שונה בתפקוד שלנו. אני פחות מתמודדת עם אתגרים פיזיים ויותר עם אתגרים מחשבתיים וטיסתיים.
סג"ם עדי: לא הסתכלו עלינו בתור קבוצה, כל אחת מאיתנו הייתה במגמה שונה והרגשנו חלק מהקבוצה של המגמה.


מתמודדות עם אתגרים מחשבתיים ותפיסתיים | תמונת ארכיון

אתן רואות עתיד לנשים במערך?
סג"ם עדי: כן, במיוחד במערך שלנו. אם מישהי לא תתקדם, זה לא כי היא אישה אלא כי הרמה המקצועית שלה לא מספיק טובה.
סג"ם אורי: בשונה מבמערכים הטסים, במערך הכטמ"ם נשים יכולות להמשיך לשרת גם כשהן בהריון. הייתה מפעילת כטמ"ם שבמהלך "צוק איתן" הייתה בהריון מתקדם והמשיכה לשבת בקרון ולהיות מעורבת בגיחות מבצעיות. אחרי שהיא סיימה גיחה היא יצאה מהקרון ונסעה לחדר הלידה. זה משהו שלא יכול לקרות בטיס.
סג"ם מאיה: כשאני שומעת על נשים במערך שמתקדמות, למשל שתי הסמ"טיות שמונו לאחרונה, זה עושה לי משהו. תמיד יש את הגאווה הקטנה הזו.


שותפות לעשייה מבצעית גם בהריון. מפעילות הכטמ"ם | תמונת ארכיון

מסר לסיום?
סג"ם עדי: חשוב לא לתת לאנשים מסביבך להוריד לך את המוטיבציה, להגיד לך שאת לא יכולה לעשות את זה, שאת לא מסוגלת. השנה וחצי שעברתי עד עכשיו הוכיחה לי שאני יכולה הרבה יותר ממה שאני חושבת.
סג"ם א': וגם אם אומרים לך שאת לא יכולה, תשתמשי בזה ותוכיחי שאת יכולה הכל.