יומן ארועים

Bookmark and Share
חה"א וכוחות מיוחדים בתרגיל רפואה בינלאומי פורסם בתאריך 07.02.2018
תגיות: 669 , רפואה , תרגילים ואימונים , בינלאומי
כוחות מיוחדים בצה"ל ולוחמים אמריקאים ביצעו בשבוע שעבר תרגיל רפואי חוצה זרועות בהובלת יחידה 669, שהתמקד במתן טיפול לפצועים בשדה הקרב. "קיבלנו הזדמנות ללמוד מפרמדיק אמריקאי שיש לו ניסיון מבצעי מעיראק ומאפגניסטן"
כרמל שטרן

לחימה במדינת אויב. בשטח שני פצועים שזקוקים לטיפול רפואי דחוף ונותרו שעות ארוכות עד להגעת מסוק חילוץ. על הלוחמים והפרמדיקים מוטלת המשימה לטפל בפצועים בשדה הקרב, ולייצב את מצבם עד שיגיעו לבית-החולים.


על הלוחמים והפרמדיקים מוטלת המשימה לטפל בפצועים בשדה הקרב, ולייצב את מצבם | צילום: קורל דביר

בשבוע שעבר התקיים תרגיל רפואי בינלאומי בין-זרועי בהובלת יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס (669). במסגרת התרגיל התאמנו במשך שבוע פרמדיקים מצבא ארצות-הברית לצד הכוחות הישראליים המקבילים להם, על טיפול מושהה בשדה הקרב.


בשבוע שעבר התקיים תרגיל רפואי בינלאומי בין-זרועי בהובלת יחידה 669 | צילום: קורל דביר

המטרה: הענקת טיפול רפואי בשדה הקרב
"אנחנו שואפים לפנות פצועים במהירות האפשרית, כאשר היעד הוא להצליח להביא את הפצועים לבית-החולים בתוך שעה. המציאות מחייבת אותנו להבין כי לאור איום הייחוס ייתכן מצב בו לא נצליח לפנות את כל הפצועים בזמן המוגדר, ונצטרך להתמודד עם טיפול ממושך יותר בשדה הקרב", מציג רס"ן ד', מפקד פלגת הרפואה ביחידה 669. "האימון מאפשר לנו להכיר את דרכי הפעולה של היחידה האמריקאית. בלחימה יגיעו לוחמי 669 למצבים בהם יצטרכו לחבור לכוחות בשטח, ובאימון הזה הייתה לנו ההזדמנות לראות את הציוד ולהכיר את האנשים לפני שנגיע לשדה הקרב".


"האימון מאפשר לנו להכיר את דרכי הפעולה של היחידה האמריקאית" | צילום: קורל דביר

במהלך השבוע ביצעו המשתתפים תרגולים בסימולטור ביחידה 669 המתרגל את כלל היכולות שנדרשות מיחידה רפואית. הלוחמים התאמנו ושיפרו את המיומנויות הכירורגיות שלהם ועברו תכנים תיאורטיים של טיפול ממושך בשדה. הם התעמקו במכשיר האולטרסאונד ובסגולותיו ברפואת טרום בית-חולים, ואף התאמנו על מתן טיפול רפואי בתוך רכבים מבצעיים שונים. ביום האחרון ביצעו הלוחמים תרגיל מסכם שכלל חבירה למסוק "יסעור" (CH-53).


הלוחמים שיפרו את המיומנויות הכירורגיות שלהם ועברו תכנים של טיפול ממושך בשדה | צילום: קורל דביר

"להתאמן יחד ככוח לא אורגני המורכב מיחידות רבות זה אתגר משמעותי, אבל זה גם היופי באימון כזה. אני רואה איך אחרים עובדים ולומד מפרמדיק אמריקאי שיש לו ניסיון מבצעי מעיראק ומאפגניסטן", משתף רס"ן ד'. "אנחנו עסוקים בשגרה המבצעית ואין לנו פנאי לאימונים מורכבים המתמקדים בתרחישים שלא נפגוש ביומיום. התרגיל הזה מאפשר לנו לקחת הפוגה, להסתכל קדימה ולהיערך לתרחיש שלרוב לא מעסיק אותנו בשגרה המבצעית".


"התרגיל מאפשר לנו לקחת הפוגה ולהיערך לתרחיש שלרוב לא מעסיק אותנו בשגרה המבצעית" | צילום: קורל דביר

שיתוף פעולה רפואי ארוך שנים
על שיתוף הפעולה בין הצבאות השונים בתחום הרפואי אחראים חיל-הרפואה הפועל תחת אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) ומפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי (מקחצ"ר). מדי שנה מתקיימים בארץ מספר אימונים משותפים וחוצי זרועות שתחום הרפואה מהווה חלק משמעותי מהם.


 מדי שנה מתקיים תרגיל בינלאומי חוצה זרועות שתחום הרפואה מהווה חלק משמעותי ממנו | צילום: קורל דביר

"בעבר התקיימו תרגילים שונים שמיועדים לרופאים ולצוותים כירורגיים, וזוהי הפעם הראשונה שאנו מובילים תרגיל שמיועד לפרמדיקים", מבהיר סא"ל ש', רע"ן מבצעים ורפואה אווירית במפקדת קצין הרפואה החילי (מקרפ"ח). "שיתוף הפעולה עם האמריקאים הוא ארוך שנים, מפרה ומלמד. אמנם כל המשתתפים מוגדרים כפרמדיקים, אך כל אחת מהיחידות פועלת בצורה שונה. כך למשל, תורת הלחימה של הכוחות האמריקאים מאפשרת לפרמדיק לצאת לבד לשטח ולעבוד לבד בעוד בצה"ל הפרמדיק חייב להיות עם רופא בשטח. תרגיל זה חשוב הן בשל הלמידה ההדדית והן למען שימור שיתוף הפעולה בעתיד".


אמנם כל המשתתפים מוגדרים כפרמדיקים, אך כל אחת מהיחידות פועלת בצורה שונה | צילום: קורל דביר

"אני כמעט ולא מכיר אימוני רפואה ממושכים המשלבים נציגים מכל כך הרבה יחידות שונות לצד שותף אמריקאי כמו באימון הזה. זה מאפשר לנו להכיר את האנשים לעומק וליצור קשרים בין-אישיים, לשאוב רעיונות בנוגע לאופן העבודה ולציוד הרפואי הנדרש וכן להכיר מקרוב תורת לחימה שונות, להשוות אותן לזו שלנו ולהפיק מכך לקחים מבצעיים", מסכם רס"ן ד'. "יחידה 669 מובילה את תחום הרפואה המבצעית ביחידות המיוחדות והיא היחידה המיוחדת הבלעדית שעוסקת בתחום הרפואה המבצעית במשרה מלאה. השאיפה שלנו היא שהאימון הזה יתקיים פעם בשנה לכל הפרמדיקים החדשים ביחידות השונות".


יחידה 669 מובילה את תחום הרפואה המבצעית ביחידות המיוחדות  | צילום: קורל דביר