יומן ארועים

Bookmark and Share
אוזרחה היחידה לניסוי טילים פורסם בתאריך 01.03.2018
תגיות: יחידת ניסויי טילים , בסיס פלמחים
היחידה לניסוי טילים מבצעת ניסויים בכל מערכות ההגנה האווירית ומשגרת לוויינים לחלל. השבוע הוכרז באופן רשמי אזרוח היחידה תוך שמירה על פיקוד צבאי והעברתה לידי חברת "רפאל". "רק כאשר חווים איך מתוך השקט מתרומם לפתע לאוויר ברעש אדיר, טיל עתיר אנרגיה, מבינים את משמעותו של המקום הזה"
יעל פוקס

בשנה האחרונה עברה היחידה לניסוי טילים (ינ"ט) של חיל-האוויר מיקור חוץ שבמסגרתו כ-80% מכוח האדם ביחידה הפך לאזרחי, זאת כחלק מתר"ש (תכנית רב שנתית) "גדעון". בטקס שנערך ביום ג' בבסיס פלמחים הוכרז באופן רשמי אזרוח היחידה תוך שמירה על פיקוד צבאי.


השבוע הוכרז באופן רשמי אזרוח היחידה לניסוי טילים תוך שמירה על פיקוד צבאי | צילום: סליה גריון

היחידה הפועלת מבסיס פלמחים מבצעת מגוון של משימות, ביניהן תכנון והוצאה לפועל של ניסויי פיתוח מערכות הגנה אווירית (הגנ"א), תמיכה בתהליכי פיתוח של אמצעי לחימה ושיגור לוויינים. בין הפעולות המפורסמות של ינ"ט בתקופה האחרונה ניתן למנות את שיגור "אופק 11" ואת ניסוי מערכת היירוט "קלע דוד".


היחידה מבצעת תכנון והוצאה לפועל של ניסויי פיתוח מערכות הגנ"א | צילום: משרד הביטחון

"רק כאשר חווים איך מתוך השקט הכמעט מוחלט של שמורת הטבע, מתרומם לפתע לאוויר ברעש אדיר, טיל עתיר אנרגיה, מבינים את משמעותו של המקום המיוחד הזה", אמר תא"ל נ', מפקד בסיס פלמחים. "ליושבים כאן נפלה הזכות, בחמשת העשורים האחרונים, להיות שותפים למקום שאין שני לו. מקום בו משולבת טכנולוגיה עילית, המפותחת כאן, כחול לבן, יחד עם מקצוענות ודבקות במשימה, כמענה לאתגרים הביטחוניים. שילוב מנצח המספק מענה מבצעי שהולך ומשתבח עם השנים".

כ- 80% מאנשי היחידה יהיו אזרחים
בחלוף השנים ביצעה ינ"ט ניסויי חימוש שונים, אל מול צרכי לקוחותיה המרכזיים: חיל-האוויר וגופי הפיתוח במערכת הביטחון. עם הזמן נוספו ליחידה שתי משימות משמעותיות נוספות: ניסויי מערך ההגנה האווירית בחיל על כלל שכבות פעילותו ושיגור לוויינים צבאיים במדינת ישראל.

במסגרת תר"ש (תכנית רב-שנתית) "גדעון" וצמצום היקף משרתי הקבע בצה"ל, הגיע לסיומו תהליך בן שלוש שנים לשינוי המבנה הארגוני של ינ"ט, במסגרתו יתבסס כוח האדם של היחידה על אזרחים עובדי חברת "רפאל". בשונה מיחידות אחרות שאוזרחו, הוחלט כי ינ"ט תישאר יחידה צבאית, אך ישולבו בה אנשי החברה לפיתוח וייצור אמצעי לחימה "רפאל" שזכתה במכרז.


בחלוף השנים ביצעה ינ"ט ניסויי חימוש שונים, אל מול צרכי חיל-האוויר וגופי הפיתוח במערכת הביטחון | צילום: סליה גריון

תחום הבטיחות האווירית, תחום הניתוח ההנדסי ועולם הבקרה והמבצעים טרם ביצוע הניסוי ימשיכו להיות מובלים על-ידי לובשי מדים. פעולות הנדסת ואחזקת הניסויים יעברו כעת לאחריות בלעדית של אנשי חברת "רפאל" שתפעל משדה היחידה.


פעולות הנדסת ואחזקת הניסויים יעברו כעת לאחריות אנשי "רפאל" | צילום: משרד הביטחון

בדצמבר האחרון קיבלה חברת "רפאל" הסמכה רשמית וינ"ט יצאה לדרך בתצורתה החדשה. "תהליך האזרוח היה מאתגר מבחינה מקצועית וכלל את קליטת אנשי חברת 'רפאל' והנחלת הידע והתרבות הארגונית של היחידה ", מספר סא"ל א'. "למעלה מ-50% מאנשי 'רפאל' הם בוגרי היחידה, מה שמאפשר לנו לשמר את הידע ביחידה ולהיות ערוכים להמשך הפעילות. התצורה החדשה של היחידה היא מבצעית ונותנת מענה טוב יותר לכוחות ולצרכים של מערכת הביטחון".

יש אור ירוק
את הניסויים מבצעת ינ"ט אל מול אתגרי הבטיחות הרבים, על הקרקע באוויר ובים. "כשעורכים ניסוי של טילים חיים, צריך להיערך מראש לסיטואציה בה טיל עלול לסכן חיי-אדם בעקבות תקלה בפיתוח", מסביר מפקד ינ"ט, סא"ל א'. "לכן מבוצע ניתוח הנדסי מעמיק של מערכת הנשק הנבדקת אל מול ניתוח כלי השדה העוקבים אחר הטיל בזמן אמת, על מנת לאפשר שרוול בטיחות למעוף הטיל ומענה בטיחותי על-פי הגדרות משרד הביטחון, גם במצבים של תקלה".

לאחר שמוגדרים נהלי הבטיחות בניסוי, מתבצע תהליך הנדסי וטכני של פריסת כלי השדה ואמצעי התקשורת על מנת לוודא מעקב מדויק של הטיל בזמן הניסוי. בהמשך, מתבצעת היערכות של כלי הטיס של חיל-האוויר לטובת ניקוי וניתור אזורי הניסוי. בדקות שטרם ביצוע הניסוי, אוסף מנהל הניסוי "ירוקים" - אישורים מהגופים הרלוונטיים המעידים כי ניתן לפעול. "ברגע שמתקבל ה'ירוק' האחרון שנוגע למוכנות מערכת הנשק מצד מנהל הניסוי מהתעשיות הביטחוניות, אנחנו מעניקים לו בחזרה את האישור להתחיל בניסוי", מתאר סא"ל א'.


"התצורה החדשה של היחידה היא מבצעית ונותנת מענה טוב יותר לכוחות ולצרכים של מערכת הביטחון" | תמונת ארכיון

"כשמסיימים בהצלחה ובבטחה ניסוי שנערכנו אליו חודשים מראש, בטח בימים ובשעות האחרונות לקראת הביצוע - התחושה היא התרוממות רוח וכשאתה יוצא מניסוי ושומע את הדיווחים בחדשות על ניסוי מוצלח שביצעה ישראל, אין גאווה גדולה מזאת".