יומן ארועים

Bookmark and Share
חיל-האוויר מתרגל הגנה על שמי המדינה פורסם בתאריך 06.03.2018
תגיות: הגנת שמי המדינה , טייסת "חוד החנית" , ביום אויב , "יהלום" (פטריוט) , מערך ההגנה האווירית , מערך הקרב
במשך שבוע תרגלו טייסות הקרב את משימת הגנת שמי המדינה במתארים מורכבים שכללו גם את מערכת הנשק "יהלום" (פטריוט). את האימון הובילה לראשונה יחידת הבקרה האזורית הדרומית. "המטרה שלנו היא לדמות את שדה הקרב כמו שאנחנו צופים שיהיה במערכה הבאה"
אילי פארי וכרמל שטרן

מטוסי "בז" (F-15), "סופה" (F-16I), "רעם" (F-15I) ו-"ברק" (F-16) טסו בשבוע שעבר בשמי הארץ ודימו לחימה בגזרה הצפונית לצד מערכות הגנה אווירית מסוג "יהלום" (פטריוט), זאת במסגרת סדנת הגנ"ש (הגנת שמי המדינה) חילית שתוכננה מראש כחלק מגרף האימונים השנתי. הסדנה, אותה הובילה יחידת הבקרה האזורית (יב"א) הדרומית בשיתוף טייסת ביום האויב של החיל, טייסת 115 ("הדרקון המעופף"), הפגישה את כלל המערכים המשתתפים עם תרחישי לחימה בלתי מתפשרים הדורשים דיוק, גמישות ומעבר מהיר בין משימות התקיפה והגנת שמי המדינה.


מערך הקרב דימה בשבוע שעבר לחימה בגזרה הצפונית בהובלת יחידת הבקרה האזורית הדרומית | צילום: סליה גריון

"זוהי הפעם הראשונה שהיב"א מובילה סדנה כזו משלב התכנון ועד שלב הביצוע, בשיתוף פעולה מלא עם טייסת 115", מדגיש סא"ל א', מפקד היב"א הדרומית. "המטרה שלנו היא לדמות את שדה הקרב כמו שאנחנו צופים שיהיה במערכה הבאה, תוך שילוב בין משימות ההגנה למשימות ההתקפה, כאשר משימת הסנכרון עליה מנצח מערך הבקרה באה לידי ביטוי באופן מלא".

מכל מקום, בכל משימה
במשך ארבעה ימים חג מערך הקרב של חיל-האוויר בשמי המדינה על מנת למנוע חדירת כלי-טיס עוינים ממדינת "האדומים". סדנאות מסוג זה מובלות בדרך-כלל על-ידי טייסת 115 בשילוב אחת מטייסות הקרב של החיל, אך ההובלה המשותפת של היב"א עם טייסת 115 ייצרה תרחיש מורכב הרבה יותר.


ההובלה המשותפת של יחידת הבקרה האזורית עם טייסת 115 ייצרה תרחיש מורכב הרבה יותר | תמונת ארכיון

"בסדנה חילית בסדר גודל כזה אנחנו מתאמנים במתארים של מטוסים 'כחולים' נגד מטוסים 'אדומים', וכל טייסת שמשתתפת מפרישה כשניים ממטוסיה לכוח האדום, זאת על מנת להפוך את האיום למשמעותי יותר ואת האימון לאיכותי יותר", העיד סגן א', מוביל התרגיל בטייסת 106 ("חוד החנית"). "הסדנה אמנם התקיימה בדרום הארץ אך המיקוד היה אימון בזירה צפונית. הפכנו את מגרש האימון וסימנו נקודות שדימו את הערים הצפוניות שעליהן הגנו, ובצורה הזו תרגלנו את איום הייחוס".


ארבעה ימים חג מערך הקרב בשמי המדינה על מנת למנוע חדירת כלי-טיס עוינים ממדינת "האדומים" | תמונת ארכיון

לא רק התאמת התמונה הגיאוגרפית למטוסים מאפיינת את האימון הממוקד צפונה, אלא גם סל האיומים שעשויים לפגוש הצוותים באוויר. "הגזרה הצפונית היא איום הייחוס המרכזי של החיל. אנחנו מדמים לחימה מול חילות אוויר זרים והתמודדות עם שיגור טילים ממדינות אויב", מתאר רס"ן ר', מפקד גף בקרה ביב"א הדרומית. "איום הגנת שמי המדינה בדרום שונה לחלוטין מהאיום הצפוני מאחר שהאויב שם שונה במהותו - אלו לא צבאות, אלא חוליות ארגוני טרור המפעילות כלים קטנים בתא שטח אווירי מצומצם. למרות היותנו יחידת הבקרה הדרומית אנחנו מחזיקים בכשירות למשימות הגנת שמי המדינה גם בדרום וגם בצפון, מתוך תפישה שעלינו לדעת להילחם מכל מקום, בכל משימה".


"אנחנו מדמים לחימה מול חילות אוויר זרים והתמודדות עם שיגור טילים ממדינות אויב" | תמונת ארכיון

תפישה זו באה לידי ביטוי גם בטייסות הקרב המשתתפות, שהתמודדו עם מגוון רחב של משימות בעודם מותקפים על-ידי מטוסי אויב וסוללות טק"א (טילי קרקע-אוויר) עוינות. "תוך כדי משימת ההגנ"ש ביצעו מטוסי החיל תקיפות, מתוך הבנה שכך יקרה גם בזמן לחימה. הבנו כי עלינו לבצע שתי משימות במקביל - הגנה על שמי המדינה והגנה על המטוסים התוקפים", מעיד מוביל התרגיל מטייסת 106. "אנחנו מתרגלים רבות בטייסת את משימת הגנת השמיים, אבל כאימון פרט - כל טייס בקוקפיט שלו. בסדנה החילית האימון נהפך לקשה הרבה יותר - הכוח ה'אדום' רב וכמות המשתתפים גדולה ומחייבת קבלת החלטות מהירה. עלינו להיות מתואמים מבלי לדעת תמיד מה טייסת אחרת עושה".

מנצחים ביחד
"יחידת הבקרה היא דרג בשרשרת השליטה", מסביר רס"ן ר'. אנשי היחידה רואים את תמונת השמיים המלאה בכל רגע נתון ויכולים להתריע על סכנות שהצוותים באוויר לא מודעים אליהן. הם יכולים להסב מטוסים ממשימות כאלו לאחרות ולמעשה בידיהם היכולת לנהל את שמי המערכה כולה.


"הבנו כי עלינו לבצע שתי משימות במקביל - הגנה על שמי המדינה והגנה על המטוסים התוקפים" | תמונת ארכיון

"תפקיד היב"א נעשה מרכזי כפליים במשימת הגנת שמי המדינה, זאת מאחר והיב"א אחראית על התמונה האווירית כולה", מסביר רס"ן ר'. "ביכולתנו להפעיל משימות שונות באותה גזרת לחימה, לייצר גמישות בין מערכות הנשק ולהביא לשיא את כמות משימות החיל בחזית. הבקר לא מבצע רק משימת הגנ"ש, אלא מהווה חלק ממשימות התקיפה של חיל-האוויר בחזית. בקר בעמדת תקיפה שמוביל מבנה מטוסים שמותקף יכול ליצור קשר עם בקר בעמדת הגנ"ש שישלח כוח שיגן עליהם".


טייסות הקרב התמודדו עם מגוון רחב של משימות בעודם מותקפים על-ידי מטוסי אויב וסוללות טק"א | צילום: סליה גריון

הכוח המגן שישלח יכול להיות מבנה של מטוסי קרב, אך יכול להיות גם טיל מיירט של מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), אשר הפעיל בסדנה זו סוללות "יהלום" (פטריוט) אמתיות וסימולטיביות זו לצד זו. "מערך ההגנה האווירית הוא חלק בלתי נפרד מהתרגיל", מעיד סגן א', קצין הגנה אווירית בטייסת 115. "התמקדנו בשיתוף פעולה בין כלי-הטיס לסוללות ה"יהלום" בשטח, כשהיב"א היא החוט המקשר בניהם".