יומן ארועים

Bookmark and Share
תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" 2018 בעיצומו פורסם בתאריך 08.03.2018
תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, ה"ג'וניפר קוברה" 2018 , נמצא בעיצומו. האמריקאים והישראלים מתרגלים פקודות מבצעיות לקראת יום פקודה, בו יגיע השותף לקחת חלק בהגנה מפני טילים. "מדובר בתרגיל חסר תקדים בהיקפו ובאורכו, ובעל חשיבות אסטרטגית בנקודת הזמן הנוכחית"
כרמל להד וטל בן נאה | צילום: סליה גריון וקורל דביר

תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, ה"ג'וניפר קוברה 2018" (Juniper Cobra), נמצא בימים אלה בעיצומו. במסגרת התרגיל, אשר נמשך שלושה שבועות, פועלים כוחות ממערך ההגנה האווירית הישראלי וכוחות פיקוד אירופה של צבא ארצות הברית (EUCOM) כתף אל כתף יחד עם גורמים רבים בצה"ל. התרגיל מדמה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים למדינת ישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול ולאורכו מתאמנים המשתתפים על פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך.

ה"ג'וניפר קוברה" הוא התרגיל הגדול ביותר של חיל-האוויר ופיקוד אירופה של צבא ארצות הברית בשנת 2018, בו תורגלו לראשונה איומים מכלל הזירות בו-זמנית. "התרגיל מהווה נדבך נוסף במערכת היחסים האסטרטגית בין ארצות הברית למדינת ישראל. מדובר בתרגיל חסר תקדים בהיקפו ובאורכו, ובעל חשיבות אסטרטגית בנקודת הזמן הנוכחית. שתי המדינות חולקות אמונה בערכי החירות והדמוקרטיה. אנו נלחמים זה לצד זה, כתף אל כתף, למען ערכים אלו בהגנה מפני ירי תלול-מסלול אל עבר מדינת ישראל", הצהיר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית, עם פתיחת התרגיל.

"האיום עמו אנו מתמודדים מאתגר מתמיד, הן בשל מספר הגזרות והן בשל האיומים המגוונים וההתפתחות הטכנולוגית של האויב. אנחנו לא המפקדים אחד של השני, אנחנו מתאמים את ההגנה על מדינת ישראל ונעשה הכל בשיתוף פעולה ובמסירות. האיומים והשחקנים בזירה השתנו ואנו מבטאים זאת בסימולציות בתרגיל, אך ההגנה לא תהיה הרמטית בכל מצב. במערכה הבאה אני צופה מטחים כבדים של טילים מדויקים, ועם זאת אני מאמין בלב שלם שמשימת ההגנה מפני ירי תלול-מסלול נמצאת בידיים הטובות ביותר".

רא"ל ריצ'ארד מ. קלארק, מפקד כוח המשימה האמריקאי והאווירייה השלישית, הוסיף: "מדובר בתרגיל הטוב ביותר שהיה לנו. מטרתו היא לשפר את התיאום בינינו, אך אנחנו מוכנים כבר כעת למלחמה. נהיה כאן ברגע שממשלת ישראל תקרא לנו. בסופו של יום, השותפות של ארצות הברית וישראל באימונים משותפים היא הדבק המאחד אותנו. לשתי המדינות יכולות שונות ויחד אנחנו נותנים מענה למנעד רחב של משימות. אם נסתכל זה על זו כאל שותפים בזמן המשימה, נוכל לתפקד כקבוצה אחת הנלחמת מלחמה משותפת. לפעמים יש צורך רק בכמה אנשים כדי לעשות היסטוריה ולהביא שינוי לעולם, ואני בטוח שהמלחמה שנלחם ביחד תעשה היסטוריה. אנו כאן בכדי להתאמן ולהתכונן לרגע בו נקרא להגן על ישראל".

לראשונה בתרגיל: מערכת הנשק "קלע דוד"
זוהי הפעם התשיעית בה מתקיים תרגיל ה"ג'וניפר קוברה", אשר החל בשנת 2001. התרגיל, אשר משתתפים בו למעלה מ-2,500 חיילי חטיבה 10 מפיקוד כוח המשימה האמריקאי באירופה אשר מוצבים בזמן שגרה בגרמניה, מהווה נקודת שיא בשיתוף הפעולה עם צבא ארצות הברית המתרחש באופן רציף בדמות אימונים, שיח מקצועי ועדכון פקודות קבע. בתרגיל הנוכחי משתתפת לראשונה מערכת הנשק "קלע דוד" שהוגדרה מבצעית באפריל האחרון, ומערכות הנשק "כיפת ברזל" ו"חץ" בגרסתן החדשה. כמו כן, לראשונה מזה עשור תורגלה הגעת כוחות וציוד דרך האוויר ונחיתת מטוסי תובלה אמריקאים כפי שיקרה במצב אמת.

"אנחנו מתרגלים שלל אלמנטים בפקודה המבצעית על מנת להכשיר את חיילינו ואת הכוח האמריקאי, החל מפריסות של מערכת הנשק האמריקאית 'פטריוט' באתרים בהם תפרוס בזמן אמת ועד לתרגול יירוט טילים תוך תיאום בין מערכות הנשק הישראליות והאמריקאיות", הסביר אל"ם גרשון זלוטניק, סגן מפקד מערך ההגנ"א. "האתגר הגדול ביותר בשיתוף הפעולה הוא העובדה כי מדובר בשני צבאות שונים שצריכים לפעול בתיאום מלא, כתרכובת של פעילות משותפת ולא כתערובת. אנחנו כוח אחד שפועל בסינרגיה מלאה להגנה על מדינת ישראל".

השנת האחרונה הייתה שנת התעצמות במערך ההגנה האווירית - גדוד שני במספר הוקם להפעלת מערכת היירוט "כיפת ברזל", נקלטה יכולת להגנה על מרחבה הימי של מדינת ישראל ונוספו יכולות חדשות למערכת הנשק "חץ" 3. בשנת 2017 רשם המערך שלושה יירוטים מוצלחים של כלי-טיס בלתי מאוישים וכעשרה יירוטים של מערכת "כיפת ברזל". בקיץ הקרוב יערוך חיל-האוויר באלסקה ניסוי יירוט מטרה בליסטית על-ידי מערכת "חץ" 3, שלא ניתן לבצע משטח ישראל. תא"ל חיימוביץ' ציין כי לאחרונה מונתה אישה ראשונה לתפקיד סגנית מפקד גדוד במערך ההגנה האווירית. הקצינה, שהייתה בעברה מפקדת סוללה, תשרת בגדוד "קלע דוד".

"השותף האמריקאי לוקח חלק מלא לאורך כל התרגיל ביירוט מטרות, בתכנון המערכה ובשליטה בתמונה האווירית, כאשר מערך ההגנ"א, מראשון החיילים ועד אלי, מתורגלים", הדגיש מפקד מערך ההגנה האווירית. "אנחנו מקיימים שבועיים של מעגל לחימה הכולל הערכות מצב, תחקיר לחימה והפעלת כלל המערכות בשטח. אם בעבר התאמנו אל מול זירת ייחוס אחת, כיום אנו מבינים שהאיום הוא רב-זירתי ועל כן מקיימים את התרגיל אל מול תרחיש זה. התרגיל מהווה נקודת מפגש בין גישות ותפיסות מקצועיות ופיקודיות לבין טכנולוגיות. השותף האמריקאי אשר יושב לצדך יכול להיות האדם שילחם איתך במערכה הבאה".

ספינת הצי השישי עגנה בחיפה
בתרגיל מתמודדים הכוחות עם תרחישים מאתגרים ונדרשים לתיאום בין מערכות הנשק האמריקאית - "פטריוט", THAAD ( (Terminal High Altitude Area Defenseו-AEGIS COMBAT SYSTEM - לבין מערכות הנשק הישראליות - "קלע דוד", "כיפת ברזל" ו"חץ". "חשוב לא להקל בתרחישים אל מול מתאר האמת, ולכן אנו מתמקדים במטחי טילים מורכבים ועצימים", הסביר סא"ל טל כדורי, ראש תחום שת"פ במערך. "בסיום כל יום מתקיים תחקור משותף בו אנו מסיקים מסקנות ומבינים מה ניתן לשפר לקראת המערכה הבאה".

כחלק מהתרגיל, עגנה היום (ה') בחיפה ספינת הפיקוד והשליטה של הצי השישי "Mount Whitney". על הספינה כ-500 אנשי צוות, מחציתם מסגל הפיקוד הבכיר של הצי השישי אשר ייקחו חלק בתרגיל. השתתפותם בתרגיל מדגישה את המחויבות לקשר האסטרטגי בין צה"ל לצבא ארצות הברית והינה חלק מהפעילות המשותפת לשמירה על היציבות והביטחון באזור. מוקדם יותר השבוע עגנה בחופי ישראל ספינת המלחמה של חיל הנחתים האמריקאי "USS lwo Jima" ובה כוחות אמריקאים הכוללים 1,415 נחתים, 1,100 מלחים, 25 כלי-טיס ושלוש רחפות.

בשבועות הקרובים: תרגול מפקדות ואימון יירוט באש חיה
במהלך התרגיל מצויים לוחמי מערך ההגנ"א ומקביליהם האמריקאים בחוסר וודאות מוחלט, בדיוק כפי שיקרה בלחימה. את התרחישים במהלך האימונים השונים מרכיבה מנהלת התרגיל, כאשר אלו מתבססים על הערכות מודיעין בנוגע לאופי המערכה הבאה וניתוח הזירה הנוכחית. בהתאם לכך מזינה המנהלת את המידע אל מחולל התרחישים, מערכת אשר מייצרת מציאות מדומה. במקביל, מוזנים תרחישים של ירי טילים למערכות הנשק השונות, שעל פיהם נדרשים הכוחות המשותפים להגיב ולפעול. בסיום שלב הסימולציות, ייערך תרגול מפקדות ואימון יירוט באש חיה ביחידה לניסוי טילים, במסגרתו יתרגלו מערכות הנשק איום תלול-מסלול על כל גווניו.

"אחד האתגרים עמם יתמודדו הלוחמים בתרגיל הוא מטחים כבדים ומגוונים. הם יפגשו במ"ני (המרכז לניהול יירוטים) בטילים מתמרנים שצריך ליירטם ובטילים שלאחר יירוטם מתפרקים באוויר. על המיירט להבין כי מדובר בחלקי טיל ולא בטיל נוסף אשר נמצא בדרכו לשטח ישראל", מסביר סא"ל ארז אלימלך, ראש מנהלת התרגיל. "תפקידנו כמנהלת הוא לשקף את תמונת המצב המדויקת. יש לנו יכולת לראות איך פעלו מערכות הנשק, מה הצליחו ליירט וכיצד השפיעו פעולותיהם על הזירה באופן כולל ואובייקטיבי".

אמריקאים וישראלים - זה לצד זה
כלל מערכות הנשק הישראליות משתתפות בתרגיל, אך רק בגדוד "חרב מגן", המפעיל את מערכת הנשק "חץ", ישבו במרכז לניהול יירוטים חיילים אמריקאים וישראלים, זה לצד זה. תפקידם של חיילים אלה הוא לשמש כקציני קישור בין מערכות הנשק של שתי המדינות. הם הוכשרו בקורס שמהווה חלק משגרת שיתוף הפעולה בין המדינות ומתרגלים אחת לחודש תיאום זה. 

"עלינו לתרגל במשותף שיטות הפעלה שונות כדי להשיג את המטרה המשותפת - הצלחה מבצעית", מסביר סא"ל י', מפקד הגדוד. "תפיסת ההפעלה של מערכות הנשק השונות היא ברובה תפיסה ישראלית אשר ייחודית לנו. אנו לומדים הרבה מהכוח האמריקאי בתחום תורות הלחימה והנהלים, וכן דנים כיצד לנהל את השליטה בצורה מקצועית יותר מיום האתמול. לאחרונה, התחדשה מערכת הנשק 'חץ' בעדכון גרסה שבזכותו נוכל להגן על שטח גדול יותר וליירט טילים גבוה ורחוק יותר ממה שידענו בעבר".

נערכים ליום פקודה
ההכנות ל"ג'וניפר קוברה" 2018 החלו עוד בסיום התרגיל הקודם, ולוקחים בו חלק אנשי מערך ההגנ"א, מטה ובסיסי חיל-האוויר, מנהלת צה"לית שהוקמה לתרגיל, גורמים מפיקוד העורף ואנשי התעשיות הביטחוניות הישראליות.

אחת היחידות שמשתתפת בתרגיל היא יחידת המילואים "מגידו" שהוקמה בשנת 2003 וייעודה הרשמי הוא תיאום וקישור בין השותף האמריקאי ליחידות צה"ל ויצירת סביבה תומכת שתאפשר את פעילותו השוטפת של השותף האמריקאי בארץ. היחידה מונה כ-350 חיילים ויתרונה הגדול ביותר הוא הניסיון המתמשך של אנשיה. תפקידם של אנשי היחידה הוא ללוות את שהותו של השותף בישראל במהלך אימונים שבשגרה, בתרגילי ה"ג'וניפר קוברה" המתקיימים אחת לשנתיים וכן ביום פקודה.

"האמריקאים נוחתים בישראל והדברים אינם מוכרים להם. תפקידנו הוא לארגן בעבורם את התשתיות, את אופן ההגעה ואת השינוע כדי שיוכלו לתרום מהידע שלהם למערך ההגנה האווירית באופן היעיל ביותר", מסביר תא"ל (מיל') פיני יונגמן, מפקד יחידת "מגידו". "אנחנו נפגשים מספר פעמים בשנה על מנת לוודא את הפקודות, לקיים ימי עיון והדרכות ולבצע שינויים בהתאם למצב הביטחוני".