יומן ארועים

Bookmark and Share
"ג'וניפר קוברה" 2018 הגיע לסיומו פורסם בתאריך 22.03.2018
תגיות: מערך ההגנה האווירית
תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, ה"ג'וניפר קוברה" 2018, הגיע לסיומו. האמריקאים והישראלים תרגלו פקודות מבצעיות וירי חי לקראת יום פקודה, בו יגיע השותף לקחת חלק בהגנה מפני טילים. "משימת הגנת ישראל מפני טילים ורקטות נמצאת בידיים הטובות ביותר ויחד נתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד"
כרמל להד וטל בן-נאה | צילום: סליה גריון

אמש (ד') הגיע לסיומו תרגיל שיתוף הפעולה הגדול ביותר של צה"ל עם כוח זר, ה"ג'וניפר קוברה" 2018 (Juniper Cobra). במסגרת התרגיל, אשר נמשך חמישה שבועות, פעלו כוחות ממערך ההגנה האווירית הישראלי וכוחות פיקוד אירופה של צבא ארצות הברית (EUCOM) כתף אל כתף יחד עם גורמים רבים בצה"ל. התרגיל דימה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים למדינת ישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול ולאורכו התאמנו המשתתפים על פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך.

זוהי הפעם התשיעית בה מתקיים תרגיל ה"ג'וניפר קוברה", והוא התרגיל הגדול ביותר של חיל-האוויר ופיקוד אירופה של צבא ארצות הברית בשנת 2018. באימון המשותף התמודדו לראשונה הלוחמים עם איומים מכלל הזירות בו-זמנית ותורגל באופן עצים איום אמצעי הלחימה המדויקים. בתרגיל השתתפו למעלה מ-2,500 חיילי חטיבה 10 מפיקוד כוח המשימה האמריקאי באירופה אשר מוצבים בזמן שגרה בגרמניה, והוא מהווה נקודת שיא בשיתוף הפעולה עם צבא ארצות הברית המתרחש באופן רציף בדמות אימונים, שיח מקצועי ועדכון פקודות קבע.

חמישה שבועות, 2,500 לוחמים
במסגרת התרגיל, פרסו כוחות ההגנה האווירית סוללות של המערכות השונות ותרגלו בעזרת סימולציות ממוחשבות הגנה משותפת מפני מתקפת טילים מאסיבית. בתרגיל הנוכחי השתתפה לראשונה מערכת הנשק "קלע דוד" שהוגדרה מבצעית באפריל האחרון, ומערכות הנשק "כיפת ברזל" ו"חץ" בגרסתן החדשה. כמו כן, לראשונה מזה עשור תורגלה הגעת כוחות וציוד דרך האוויר ונחיתת מטוסי תובלה אמריקאים כפי שיקרה במצב אמת.

"לאורך חמישה שבועות התאמנו זה לצד זו באימון הגדול והמורכב ביותר שתורגל מזה שנים. 'ג'וניפר קוברה' 2018 היה תרגיל יוצא דופן בדמיונו למציאות ובתרחישים המורכבים שהוא תרגל, תוך שילוב מערכות הנשק המתקדמות ביותר על הקרקע, באוויר ובים", סיכם תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית, בטקס סיום התרגיל. "שיתוף הפעולה בין הכוחות הוא זה שאפשר לנו לממש את מטרת התרגיל ולסיים אותו עם תוצאות מרשימות. למדנו רבות וכעת אנו יכולים להגיד בגאווה שאנו מוכנים יותר מאי פעם לבצע את המשימה המשותפת שלנו בעת פקודה. אני בטוח שמשימת הגנת ישראל מפני טילים ורקטות נמצאת בידיים הטובות ביותר ויחד נתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד".

רא"ל ריצ'ארד מ. קלארק, מפקד כוח המשימה האמריקאי והאווירייה השלישית, הוסיף במעמד הטקס: "ישנם שני מאפיינים ההופכים את התרגיל למוצלח - הראשון הוא מטרה והשני הוא מחויבות. ישנן סיבות רבות להיות מחויבים למשימה ולמטרתה, ואני מבקש מכל אחד ואחת מכם להיאחז באותה הסיבה שבזכותה הוא מחויב למטרה ולזכור אותה, מכיוון שהיא זו שדחפה אתכם קדימה וגרמה לכם להיות טובים יותר בכל יום שחלף. אותה מטרה ומחויבות היא זו שמאחדת אותנו והופכת אותנו לצוות אחד אשר ילחם זה לצד זה בצורה הטובה ביותר כשיגיע היום".

ניסוי ירי חי למערכות הנשק הישראליות והאמריקאיות
השבוע נערך ניסוי ירי חי שהתקיים בשדה הניסויים בבסיס פלמחים אותו מפעילה יחידת ינ"ט (יחידת ניסויי טילים). בניסוי יירטו מערכות נשק הישראליות והאמריקאיות מספר מטרות אשר דימו כלי-אווירי קל.

"במהלך המטווח תרגלנו יירוט איומים אותם נפגוש במצב אמת. את התרחישים בנינו על-פי המתאר המבצעי על מנת להכין את אנשינו ואת הכוח האמריקאי למתאר אותו יפגשו בשדה הקרב", תיאר רס"ן אלירן צלח, מוביל הניסוי במנהלת "מגן". "בניסוי מסוג זה התיאוריה פוגשת את המציאות. לעומת הסימולציות, בניסוי בחנו כיצד המערכת מגיבה בזמן אמת. לאחר כל יירוט נעשה תחקור ואנו מיישמים את הלקחים בפעילותינו המבצעית, כשכל ניסוי מגביר את תחושת האמון שלנו במערכות הנשק".

לניסוי קדמו הכנות רבות הן במטה, בדיונים עם הכוח האמריקאי, והן בשטח במיקום מערכות הנשק ובהבטחת שמישותן המיטבית. "עבורי ועבור הסוללה זוהי הזדמנות לעבוד עם הכוח האמריקאי, ללמוד ממנו ולייצג את המערך בכבוד", סיפר סרן ברק יונה, מפקד סוללת "יהלום" בגדוד "היהלום הצפוני", אשר הובילה את הניסוי במערך. "במהלך הניסוי כל אחד מהכוחות ישב במנ"י (המרכז לניהול יירוטים) שלו, אך שנינו היינו בקשר עם היב"א (יחידת בקרה אזורית) שחילקה בנינו את המטרות כפי שיקרה מצב אמת. זו הייתה עבורנו הזדמנות ללמידה משמעותית - גם ביירוט מטרות מורכבות, גם בתחקור יכולות המערכות, גם בעבודה עם הכוח האמריקאי וגם בפן הטכני של תפעול המערכות".