יומן ארועים

Bookmark and Share
יירוט ראשון לגדוד הצפוני של "כיפת ברזל" פורסם בתאריך 11.05.2018
תגיות: מבצעי , מערך ההגנה האווירית , כיפת ברזל
אמש (ה'), קצת אחרי השעה חצות, יירטו לוחמי מערכת הנשק "כיפת ברזל" ארבעה טילים איראניים אשר נעו אל עבר מרחב רמת הגולן. את המטרות יירטו לוחמי גדוד "כיפת ברזל" הצפוני שרשמו בכך את יירוטיו הראשונים של הגדוד. "אנו ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה ומוכנים לכל תרחיש"
כרמל להד

זמן: יום ה', ה-10 במאי, קצת אחרי חצות. המיקום: רמת הגולן. המטרה: הגנה על אזרחי מדינת ישראל ועל נכסיה האסטרטגיים. האירוע: יירוט מבצעי ראשון לגדוד "כיפת ברזל" הצפוני.


עיצוב גרפי: רון תמיר

"אנו פרוסים ונמצאים בכוננות באזור רמת הגולן, כאשר בידינו כמות לא מבוטלת של משגרים וטילי יירוט", תיאר רס"ן אבירם טובלי, מפקד הסוללה (מסו"ל) אשר ביצעה את היירוט. "אמש (ה'), קצת אחרי חצות, זיהינו מטח ראשון אשר נע אל עבר שטח ישראל. החלטנו, בהתאם למדיניות שנקבעה מראש, ליירט את ארבע המטרות האיכותיות שנורו לעברנו. יירטנו את הטילים בהצלחה ורשמנו את היירוטים הראשונים של גדוד 'כיפת ברזל' הצפוני אשר הוקם בספטמבר האחרון".


 אמש (ה') נרשמו היירוטים הראשונים של גדוד "כיפת ברזל" הצפוני שהוקם בספטמבר האחרון | צילום: סליה גריון

מערך ההגנה האווירית (הגנ"א), על כל מערכות הנשק שבו, הוא הראשון להיפרס בשטח והאחרון להתקפל. לוחמי וטכנאי המערך ערוכים בכל עת, 24 שעות ביממה, לכל איום שעלול לפגוע באזרחי מדינת ישראל. בספטמבר האחרון הוחלט על פתיחת גדוד "כיפת ברזל" שני אשר מתמחה בגזרה הצפונית. "הגדוד הוקם לפני פחות משנה, ואתמול הוא מימש את ייעודו כגדוד המגן על הזירה הצפונית. זוהי תחושת גאווה וסיפוק גדולה המשקפת את רוח האנשים בגדוד", התגאה סא"ל עמוס ג'רבי, מפקד גדוד "כיפת ברזל" הצפוני. "הלוחמים יושבים שעות על גבי שעות בכדי לבצע את תפקידם בנחישות ובקור רוח, דבר הממלא אותי בגאווה. זהו חלומו של כל מפקד".

מוכנים לכל תרחיש
לוחמות ולוחמי מערך ההגנ"א עושים לילות כימים למען מטרה אחת - הגנה על הבית. הם יושבים במרכז לניהול יירוטים (מנ"י) ומוכנים לכל תרחיש תוך שמירה על חדות וערנות. את ההתרגשות ששררה בגדוד הצפוני לאחר היירוט הראשון, קשה היה להסתיר.


לוחמות ולוחמי מערך ההגנ"א עושים לילות כימים למען מטרה אחת - הגנה על הבית | צילום: סליה גריון

"הצוות שלי היה דרוך ומוכן. ברגע שראינו את המתרחש תפעלנו את האירוע כמו שצריך, כאשר כל אחד ביצע את תפקידו על הצד הטוב ביותר" , תיאר סמ"ר עידן סומך, מיירט בסוללה. "הייתי במתח מסוג אחר לאחר שהאירוע הסתיים. חשתי סיפוק והקלה". רס"ן אבירם הוסיף: "זוהי גאווה גדולה. אנחנו ללא ספק חומת המגן של אזרחי מדינת ישראל. אני ומשפחתי מגיעים מאזור הצפון, ולכן ההגנה על אזור זה משמעותית בעבורי במיוחד. אנו ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה ומוכנים לכל תרחיש".