יומן ארועים

Bookmark and Share
הטובות לטיס: כנס מועמדות לקורס-טיס פורסם בתאריך 04.10.2018
תגיות: נשים בחיל , קורס-טיס , בית-הספר לטיסה
מאות בנות מכל רחבי הארץ הגיעו למטה חיל-האוויר לכנס מועמדות לגיוס לקורס-הטיס. הבנות שוחחו עם מפקד בית-הספר לטיסה, עם חניכות הקורס ועם אשת צוות-אוויר על המחשבות, התהיות והחששות שלהן בכל הנוגע לקורס, בתקווה שרובן יחליטו לעשות את הצעד ולגשת למיונים לקורס
אילי פארי

באולם רחב במטה חיל-האוויר ישובות מאות בנות, כולן סביב גילאי 17-18. על פני חלקן מבט חדור מטרה וחלקן מעט מפוחדות, אך רובן ככולן בעלות נתוני גיוס לקורס-טיס. עשרות מהן יתחילו את הקורס וחלקן יהפכו ללוחמות צוות-האוויר הבאות של החיל.


צילום: סליה גריון

"מדי שנה, כבר ארבע שנים, אנחנו מבצעים את כנס המלש"ביות (מועמדות לשירות ביטחון) המיועדות לגיוס לקורס-הטיס ומזמנים אליו את כל הבנות עם הנתונים המתאימים למיון לקורס. המטרה שלנו היא לתת לבנות הזדמנות לשמוע על המיון ועל קורס-הטיס עצמו, ולקבל תשובות לשאלותיהן במטרה שיוכלו לבחור במיון לקורס", מסבירה רס"ן עירא שטטר, ראש מדור איתור אנשי צוות-אוויר ולוחמי יחידות מיוחדות. "ההחלטה האם להתגייס לקורס או לא מגיעה בשלב מאוחר יותר. משום שנשים עם נתונים לטיס לא מחויבות במיון, בשונה מגברים, אנחנו מאבדים פוטנציאל של המון נשים שיכולות להיות לוחמות צוות-אוויר בעתיד הלא-מאוד רחוק, אך לעיתים אפילו לא רואות במיון לטיס כאופציה. אחרי הכנס הן יודעות יותר על הקורס ועל תהליך המיון, ויכולות לעשות בחירה מודעת ומושכלת".

לקום בבוקר ולטוס
"מה הסיכויים של בנות לסיים את קורס-הטיס בהשוואה לבנים?", שאל אל"ם י', מפקד בית-הספר לטיסה, את היושבות באולם. תשובות רבות נשמעו - 50 אחוזים, עשרה אחוזים או אחת לקורס. "הסיכויים שווים לחלוטין", ענה אל"ם י'. "העובדה שיש מעט לוחמות אוויריות בהשוואה ללוחמים נובעת מהעובדה שיש פחות מתמיינות ממתמיינים. בנים מחויבים במיונים לקורס-הטיס ובנות לא. לעיתים הם לא בטוחים שזה מה הם רוצים לעשות, אבל ברגע שהם מתחילים לטוס הם מתאהבים בזה. אתן צריכות להתחיל בשביל להתאהב בזה. הסיכויים לסיים את הקורס זהים לחלוטין בין גברים ונשים. אתן רק צריכות להגיע בידיעה שאתן מסוגלות, לתת מעצמכן את מאת האחוזים ולשמור על הדלק, המוטיבציה והניצוץ בעיניים".


צילום: נעם נחום

שעה ארוכה שוחח מפקד בית-הספר לטיסה עם המלש"ביות המיועדות להתגייס לקורס-הטיס. הזירות בהן נלחם ועליהן מגן חיל-האוויר, היכולות הפיזיות והקוגניטיביות הנדרשות מאנשי צוות-אוויר והנעשה בבית-הספר לטיסה - כל אלו עלו בדבריו של אל"ם י', שמכיר את בית-הספר לטיסה גם כחניך לשעבר, גם כמדריך וגם כמפקד בית-הספר. "למה לכן לבוא לקורס-הטיס? למה לכן להיות לוחמות? בגלל הבסיס הערכי, השייכות, והרצון להיות חלק מהמדינה ולתת יד בתרומה לביטחונה", אמר אל"ם י'. "אני מאמין שכל מי שביכולתו להיות לוחם צריך לעשות זאת. זו המשמרת שלכן ובין אם צריך לתפוס בה קו או לשמור על שמי המדינה - מישהו צריך לעשות זאת. מעבר לזה, יש תחושה רבה של הגשמה עצמית במקצוע הטיסה. אני עוסק בו 23 שנים ומרגיש שקיבלתי הרבה יותר ממה שנתתי - באתגר, בסיפוק ובעוצמה. כמה אנשים אתן מכירות שקמים כל בוקר ויוצאים לטוס?".

"מקסימום תהיו טייסות"
לאחר ששוחחו עם מפקד בית-הספר לטיסה נגלתה בפני המלש"ביות הזדמנות פז לשוחח עם שלוש חניכות מקורס-הטיס - האחת מהשלב המכין, השלב הראשון בקורס, והאחרות מהשלב הראשוני, השלב השלישי בקורס. בפאנל המרתק, בו השתתפה גם אשת צוות-אוויר שסיימה את קורס-הטיס לפני מספר שנים, נשאלו שאלות אודות השילוב הראוי, ההבדלים הפיזיים והחוויות השונות של החניכות מהקורס.


צילום: נעם נחום

"החוויה המאתגרת ביותר עבורי הייתה אחרי צ'ק הסולו הראשון שהיה לי בשלב הראשוני. מדובר בחזרה הגנרלית לפני הסולו עצמו, טיסה בה נקבע אם החניך מסוגל לטוס לבדו. הביצוע שעשיתי היה לא כל כך טוב וירדתי מהמטוס עם רגשות מעורבים. התמקדתי באיך אני מתמודדת עם הקושי וביום למחרת עשיתי ביצוע טוב יותר", סיפרה הצוערת נ'. "החוויה הטובה, לעומת זאת, הייתה בטיסת הסולו הראשונה שלי. אני יושבת לבד במטוס, מסתכלת אחורה במראות וקולטת שאני לבד בשמיים. אז הבנתי את גודל האחריות שיש לי בידיים ועד כמה סומכים עליי כשאני מבצעת את הטיסה לגמרי לבדי".


צילום: קורל דביר

"אני ממליצה לכל מי שיש לה את האפשרות להתחיל להתמיין - לנסות. אין לכן מה להפסיד - תנסו, תעזו ותעשו את הכי טוב שלכן, במקסימום לא תצליחו. המיון לקורס-הטיס פותח דלת לחוויה יוצאת דופן. החניכים עוברים יחד חוויות מטורפות, עוזרים אחד לשני ונרקמות חברויות לכל החיים", מסכמת הצוערת נ'. "זהו קורס מדהים והיעדים בו לגמרי ברי השגה. זו חוויה מאוד מעצימה שגרמה לי להתמודד עם דברים שלא חשבתי שאפגוש לעולם. ראיתי אנשים שהגיעו אחרי כיתה י"ב, התפתחו, התבגרו וגילו על עצמם דברים שלא ידעו מעולם. גם אם אתן לא בטוחות, אני ממליצה לכולכן לנסות. מקסימום בסוף תהיו טייסות".