יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד חדש למערך הבקרה פורסם בתאריך 04.10.2018
תגיות: מערך הבקרה , מפקד חיל-האוויר
אמש (ד') מונה אל"ם א' למפקד מערך הבקרה והחליף בתפקידו את אל"ם ע' אשר מסיים את שירותו בחיל-האוויר לאחר 27 שנות שירות. מפקד חיל-האוויר: "המזרח התיכון נמצא בהשתנות רחבת היקף ומערך הבקרה חי את ההשתנות הזו 24/7"
מערכת אתר חיל-האוויר | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

אמש (ד') מונה אל"ם א' למפקד מערך הבקרה. טקס החילופים נערך בבסיס פלמחים, במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים. אל"ם א' מחליף בתפקידו את אל"ם ע' אשר כיהן בתפקיד זה בארבע השנים האחרונות.

"לאורך ארבעת העשורים שחלפו מערך הבקרה ממשיך ומרחיב את מעטפת הביצועים של החיל", אמר אלוף נורקין. "היכולת לבקר היקף מטוסים מאוישים ומאוישים מרחוק בשטחי הלחימה שלנו, לקיים משימות התקפה והגנה בו-זמנית, ולסגור מעגל מידיעה לתקיפה בקבועי זמן קצרים. כל אלו לא היו מתרחשים ללא יכולות הבקרה".

אל"ם ע' מסיים את שירותו בחיל-האוויר לאחר 27 שנות שירות כמפקד בחיל. "ע', בארבע השנים שאתה מוביל את המערך, המזרח התיכון נמצא בהשתנות רחבת היקף ומערך הבקרה חי את ההשתנות הזו 24/7", הצהיר מפקד חיל-האוויר. "א', אתה מקבל לידיך יכולת ייחודית. אבל יותר מכך, אתה מקבל אנשים מיוחדים. יחד עימם, ותוך כדי המשך התעצמות אסטרטגית של האזור - אתה נדרש להמשיך ולמשוך אותנו למעלה. בחודשים האחרונים חיל-האוויר פועל במספר זירות, בהגנה ובהתקפה, מהקרקע ומהאוויר. וכל זאת למען מטרה אחת - ביטחון מדינת ישראל".

העיניים השומרות
מערך הבקרה הינו מערך מרכזי, בעל חשיבות מכרעת בהפעלת וסנכרון חיל-האוויר במשימותיו המבצעיות, באימוניו השוטפים ובניהול התעבורה האווירית בשמי מדינת ישראל - בשילוב הדוק בין תעופה צבאית ואזרחית. חשיבותו ותפקידו הייחודי של מערך הבקרה נובעים מהיותו מרכיב חיוני בהפעלה המבצעית של חיל-האוויר, ומכך שיחידותיו משמשות כ"עיניים" השומרות על שמי המדינה.

"בארבע השנים האחרונות התמודדנו עם מציאות ביטחונית מורכבת בכלל הזירות המבצעיות - קרובות ורחוקות, גלויות וסמויות. נדרשנו להפעיל את הכוח בהגנה ובהתקפה, ובמרחבים אוויריים דינאמיים בהם לכל פעולה טקטית עשויה להיות השפעה אסטרטגית", ציין אל"ם ע' ופנה אל מפקד המערך הנכנס: "א', חיל-האוויר ומערך הבקרה מוכרים לך היטב. האתגרים רבים והמשא כבד, אולם אני בטוח שתוביל את המערך לשיאים חדשים. פקודיי, אני סומך עליכם ונפרד מכם בהערכה רבה, הוקרה והצדעה".

ממשיכים לעמוד על המשמר
אל"ם א', מפקד מערך הבקרה הנכנס, נולד בשנת 1973, התגייס בשנת 1992 ושירת כמפקד בחיל. הוא שימש כמפקד גף בקרה ביב"א (יחידת בקרה אזורית) הצפונית, כמפקד גף בקרה בטייסת 122 ("הנחשון"), כראש תחום מטוסי משימה במפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמל"ח ותשתית טכנולוגית) וכמפקד היב"א הצפונית. בתפקידו האחרון כיהן אל"ם א' כראש ענף בקרה ושליטה במטה המבצעי של החיל.

"אנשי מערך הבקרה מצויים על המשמרת שעה-שעה", הדגיש אל"ם א'. "גם כעת חיילי המערך ביחידות הבקרה, ביחידות הגילוי ובמגדלי הפיקוח עומדים על המשמר, מגנים על שמי המדינה, מבקרים את כוחות האוויר ומנהלים את המרחב האווירי. אנשי המערך, היו גאים בפועלכם. כל אחד ואחת מכם משמיע לבדו מנגינה נעימה, ובאמצעות שיתוף הפעולה וההרמוניה הקבוצתית - התזמורת כולה נשמעת למרחקים ויכולה לכל אתגר. מערך הבקרה ימשיך לעמוד על המשמר, יבקר את כוחות האוויר ומשימות הזרוע, וינהל את המרחב האווירי בבטיחות וביעילות".