יומן ארועים

Bookmark and Share
ראש חדש ללהק מודיעין פורסם בתאריך 07.10.2018
תגיות: מודיעין , מפקד חיל-האוויר
תא"ל א', עד לאחרונה מפקד בסיס שדה-דב וטייס תובלה בהכשרתו, נכנס היום (א') לתפקידו החדש כראש להק מודיעין (רלמד"ן) והחליף את תא"ל אורי אורון. "בעת בה המזרח התיכון כמרקחה, דבר אחד ברור - המודיעין הוא ראשיתו של כל מבצע מוצלח"
איתם אלמדון

החלפת פיקוד בצמרת חיל-האוויר: תא"ל א', עד לאחרונה מפקד בסיס שדה-דב וטייס תובלה בהכשרתו, נכנס היום (א') לתפקיד ראש להק מודיעין (למד"ן) של חיל-האוויר והחליף את תא"ל אורי אורון שפורש מצה"ל לאחר 32 שנות שירות.


צילום: מייק יודין

"ההבנה של חשיבות המודיעין בחיל-האוויר הייתה נחלתם של מייסדיו מיומו הראשון. ביתר שאת לאחר מלחמת יום הכיפורים התחזק הצורך במודיעין מדויק לחיל-האוויר", אמר אלוף נורקין. "הקמת להק מודיעין באפריל 1974 היוותה צעד נוסף בבניית היכולת. וגם עתה, בעת בה המזרח התיכון כמרקחה וחיל-האוויר מתמודד עם מספר חזיתות פעילות ופועל בהגנה ובהתקפה, דבר אחד ברור - המודיעין הוא ראשיתו של כל מבצע מוצלח".


תא"ל א', ראש להק מודיעין הנכנס | צילום: מייק יודין

"בשלוש השנים האחרונות, אתה אורי הובלת את הלהק", הוסיף מפקד חיל-האוויר. "לנוכח השתנות האויב, ידעת להתאים את המענה המודיעיני ולטפח את אנשי הלהק. הפיקוד על למד"ן היה עבורך שיא של תרומה לביטחון ישראל. היה גאה בעשייתך, היה גאה באנשים העומדים כאן מולך - אתה ראוי לכך. א', יש לך את הכישרון והניסיון, ועומדים לרשותך אנשים איכותיים. דע להובילם ודע לעבוד בשיתוף פעולה עם כל קהילת המודיעין. שיתוף הפעולה הזה הוא נכס עבורנו. אין ביכולתנו לקחת פסק זמן או להאט. התחרות האסטרטגית בעיצומה. רבים סומכים עליכם, ואני בראשם".

"תוצאות חסרות תקדים"
להק מודיעין הוא מרכיב משמעותי במטה המבצעי של חיל-האוויר אשר מקיים יחסים הדוקים ודו-שיח שוטף עם אמ"ן (אגף המודיעין) ושאר קהילת המודיעין הישראלית. הלהק אחראי על כל סוגיות המודיעין במימד האווירי של ישראל ואחראי לספק התרעה לפני שיופעלו אזעקות על חדירת כלי-טיס ושיגור טילים לישראל. בנוסף, עליו לספק מודיעין ולייצר מטרות לתקיפות מהאוויר ולספק מידע אודות האיומים הנשקפים לאנשי צוות-האוויר מהיבשה ובאוויר בעת פעילותם המבצעית.

להק מודיעין הוא היד המכוונת מאחורי כל פעילות מבצעית של החיל ופועלות בו שלוש מחלקות: מחלקת מחקר העוסקת באיומים הנשקפים מהאויבים, מחלקת מל"ם (מודיעין למבצעים) האוספת מידע למשימות חיל-האוויר ומחלקת הפעלה שעניינה הוצאה לפועל של משימות למד"ן.


תא"ל אורי אורון, ראש להק מודיעין היוצא | צילום: מייק יודין

בשלוש השנים בהן מכהן תא"ל אורי אורון כרלמד"ן ידע המזרח התיכון תהפוכות רבות, בעיקר בזירה הצפונית. "ביום הזה, בשעה הזו לפני 45 שנה, עמד חיל-האוויר מול אחת משעותיו הקשות. סופן של 24 השעות הראשונות של מלחמת יום הכיפורים", ציין תא"ל אורון. "לקחי אותם ימים הביאו להקמת להק המודיעין. כוח אווירי נדרש להיות רלבנטי ואפקטיבי. מרכזיותו בתפיסת הביטחון הישראלית מחייבת זאת. המשאבים אותם משקיעה המדינה בנו מחייבים זאת".

"על מנת להיות כאלו, אנו נדרשים להבין את האויב באופן כזה שיאפשר פגיעה מדויקת בו בלי פגיעה בכוחותינו", הוסיף רלמד"ן היוצא. "בשנים האחרונות תשלובת המודיעין והאש שפותחה באמצעות גופי המודיעין השונים בראשות אמ"ן, ואנחנו במטה המבצעי, הביאה לתוצאות חסרות תקדים ולהישגים משמעותיים מאד לביטחון מדינת ישראל".


צילום: מייק יודין

במהלך שנותיו בחיל הטיס תא"ל אורון מטוסי "עיט" (סקייהוק), "קורנס" (פאנטום), "בז" (F-15), "ברק" (F-16C/D) ו"סופה" (F-16I). הוא שימש כמפקד טייסת 102 ("הנמר המעופף"), כמפקד טייסת 110 ("אבירי הצפון") במלחמת לבנון השנייה, כראש מחלקה בלהק-אוויר, כמפקד בסיס חצור וכראש חטיבה באגף מבצעים.

המודיעין - ראשית הצירים לכל קבלת החלטה
תא"ל א', רלמד"ן הנכנס, נולד בשנת 1973 והתגייס בשנת 1991 לחיל-האוויר. הוא שימש כמפקד טייסת 100 ("הגמל המעופף") המפעילה מטוסי תובלה קלה מסוג "צופית" (ביצ'קראפט קינג אייר B-200) ו"חופית" (בוננזה), כמפקד טייסת 120 ("ענקי המדבר") המפעילה מטוסי "ראם" (בואינג 707) וכראש מחלקת תכנון אסטרטגי באג"ת (אגף תכנון). בתפקידו האחרון כיהן תא"ל א', טייס תובלה בהכשרתו, כמפקד בסיס שדה-דב. תא"ל א' בעל תואר ראשון בהנדסת חשמל ותואר שני במדעי המדינה מאוניברסיטת תל-אביב. הוא נשוי ואב לשלושה.

"המזרח התיכון נמצא במעבר מתמיד ובהתהוות ההופכת פניה בקצב ההולך ומאיץ, ובאופן העולה על כל דמיון", הצהיר רלמד"ן הנכנס. "תהליך המחדד את ההבנה שהמודיעין הוא ראשית הצירים לכל קבלת החלטה ולכל הפעלה כוח - בגבולותינו הקרובים ובמידת הצורך גם במעגלים רחוקים. להיות ראשית הצירים זה מחייב. מחייב אותנו, אנשי הלהק, לשלב זרועות עם עמיתנו בקהילייה כולה, ולהעצים את שיתוף הפעולה בין שדה למטה, ובין המודיעין, התכנון והשליטה לשם הפעלה מיטבית של החיל".


תא"ל א', ראש להק מודיעין הנכנס | תמונת ארכיון

"אני משוכנע שבזכות יכולותינו המקצועיות, שיטתנו הייחודית, הבנתנו המערכתית, ובזכות המסירות והרעות האופייניים כל כך ללהק הזה נוכל לכל אתגר שייקרה בדרכנו", הדגיש תא"ל א'. "יחד נמשיך ונחזק היסודות האיתנים של המודיעין האווירי תוך הישענות על מורשת מפוארת, ובמקביל נפתח ונתאים כישורינו ויכולותינו לאתגרי העתיד".