יומן ארועים

Bookmark and Share
לחיי 70 השנים הבאות פורסם בתאריך 10.10.2018
תגיות: מפקד חיל-האוויר , ראש המטה הכללי , מורשת
זוהי רק ההתחלה: אמש (ג') נערך בבסיס חצרים ערב מורשת חילי בסימן 70 שנים למדינת ישראל. ערב המורשת נערך במעמד הרמטכ"ל, מפקד חיל-האוויר ואלפי קצינים ונגדים. הרמטכ"ל: "אתגרי התקופה מבהירים את חשיבותו של החיל במילוי ייעודו של צה"ל וביכולתו לספק מענה חד ומדויק לכל איום העומד בפתח"
טל בן-נאה | צילום: נעם נחום

אמש (ג') נערך בבסיס חצרים ערב מורשת חילי בסימן 70 שנים למדינת ישראל בהשתתפות הרמטכ"ל, רא"ל גדי איזנקוט, מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדי החיל בעבר, קצינים ונגדים בחיל בעבר ובהווה, ובני המשפחות השכולות. "בחלוף 69 שנים, אני שמח לעמוד בעצרת לציון שבעה עשורים לחיל-האוויר הישראלי, עצרת המהווה הזדמנות להתבונן בדרך המפוארת שעשה החיל מאז הוקמה המדינה", נאם הרמטכ"ל. "אתגרי התקופה מבהירים את חשיבותו של החיל במילוי ייעודו של צבא ההגנה לישראל וביכולתו לספק מענה חד ומדויק לכל איום העומד בפתח".

"בבסיס ההרתעה והמאמץ לאפשר יציבות ביטחונית וביטחון לאזרחי ישראל, ניצבת עשייה חשאית ומורכבת במסגרת המערכה שבין המלחמות", הוסיף רא"ל איזנקוט. "בסביבה אסטרטגית מורכבת ולנוכח האתגרים המשתנים בסמוך והרחק משטחנו - אנו נדרשים לתכנון מעמיק ולראייה ארוכת טווח, לשילוב זרועות ולשיפור תמידי של רמת הכשירות והמוכנות שלנו. כל אלו הם חלק מהנורמות הערכיות והמבצעיות שחרט החיל על דגלו, נורמות המבטיחות את מוכנותו וכשירותו ליום פקודה. חיילי ומפקדי הזרוע, בידכם מופקדים כלי-הטיס המתקדמים ביותר מערכות ההגנה הטובות בעולם - אבל רק המצוינות, המקצועיות והנחישות שמאפיינות אתכם הן שיבטיחו את עמידתנו במטרות".  

משפח"א כן בוחרים
ערב המורשת של חיל-האוויר מתקיים אחת לשנה ובמהלכו סוכמה העשייה המבצעית המשמעותית של החיל בשנה החולפת, הוצגו חידושים ופיתוחים טכנולוגיים, והועברו תכני מורשת וסיפורם של מייסדי החיל. "בשנה האחרונה פעלנו במספר זירות מדי יום. בפעילות משותפת עם אגף המודיעין, המשיך ומימש חיל-האוויר את יעדיו של צה"ל במניעת ההתבססות האיראנית בסוריה, בעצירת משלוחי נשק ללבנון וכך גם ברצועת עזה, בשיתוף פעולה ייחודי עם פיקוד הדרום", אמר מפקד חיל-האוויר. "הערב הזה אנו מביטים לאחור בגאווה ומגביהים מבט אל העתיד בציפייה. אני יודע שאתגרים רבים לפנינו, אני יודע שטובי המפקדים נמצאים כאן לצידי. אני סמוך ובטוח שנדע להמשיך ולמלא את ייעודנו".

במסגרת הערב הוענקו פרסי מפקד חיל-האוויר לקצינים ונגדים אשר הובילו מיזמים פורצי דרך אשר מפגינים יוזמה ותרומה לחיל-האוויר, לצה"ל ומדינת ישראל. בערב צוין יום הולדתו השבעים של רא"ל (מיל') דן חלוץ אשר שימש כיושב ראש ועדת הפרס לשנת 2018 והוצגו סרטי מורשת. בנוסף, חלקו המשתתפים כבוד לחללי חיל-האוויר בשבעים שנותיו ונאמו נציגי משפחות החללים.

אחד מתכני המורשת שהוצגו מביא את סיפורה של משפחת עוז, אשר לה שלושה דורות של משרתים בחיל. סא"ל (מיל') אריה עוז צעד אל הבמה ונאם: "הייתה לי הזכות להשתתף במבצע 'אנטבה', במבצע 'שלמה' ובעשרות מבצעים אחרים של חיל-האוויר. אני מתרגש לעמוד כאן כעת לציון שבעים שנים לחיל-האוויר. אני, אשר חוויתי את השואה ומשפחה הולנדית הצילה אותי והחביאה אותי בביתה, מצדיע למדינת ישראל שאליה עליתי בשנת 1946. הייתי מראשוני הטייסים במערך התובלה שתמיד לקח חלק מרכזי במבצעי חיל-האוויר. נישאתי ונולדו לנו שלשה ילדים". לצדו עמד נכדו, סגן מעיין עוז, קצין מבצעים בגדוד "חרב מגן" המפעילה את מערכת הנשק "חץ". "אני זוכה להשפיע על אנשיי ועל פקודיי. סבי פרץ דרך והשתתף במשימות רבות. אני מרגיש שיום-יום אני הולך בדרכם".

הבן של סמי
במהלך העצרת עלה אל הבמה סרן בר בן-נעים, קצין תקשוב בחיל ובנו של רס"ן סמי בן-נעים ז"ל, מכונאי מוטס אשר נפל במלחמת לבנון השנייה. במוצאי שבת המריא מסוק "יסעור" (CH-53) משטח לבנון לאחר שהנחית לוחמים בעומק שטח האויב. המסוק נפגע מאש שנפתחה לעברו, הופל וחמשת אנשי הצוות נהרגו. יחד עם רס"ן סמי בן-נעים ז"ל, נפלו רס"ן ניסן שלו ז"ל, רס"ן דניאל גומז ז"ל, רס"ם רון משיח ז"ל ורס"ר קרן טנדלר ז"ל. הנחתת הכוחות הייתה חלק ממבצע צבאי שהוגדר כאחד ממבצעי ההטסה הגדולים שידע צה"ל מאז הקמתו, כאשר המטרה הייתה השתלטות על אזורי שיגור וטיהור תשתיות טרור.

בין חמשת הלוחמים שנהרגו היה גם רס"ן סמי ז"ל. "אבא היה בכוננות באותו היום ולכל אורכו הייתה לי תחושה נוראית. ניסיתי קצת לברוח מהתחושות ויצאתי לבלות עם חברים ולאכול גלידה בעיר. אבל דווקא שם, כשנכנסתי לגלידריה, שמעתי את המוכר מדבר עם אחד הלקוחות על כך שנפל מסוק בלבנון. ידעתי שזה אבא. לא הוצאתי מילה, פשוט רצתי הביתה תוך כדי שאני מתקשר לאמא ומעדכן אותה. גם היא לא נשמעה מופתעת, למרות שכלל לא שמעה את הדיווח", נזכר סגן בר. "שובצתי בבסיס תל-נוף שבו נולדתי ועבדתי מול החברים של אבא מהטייסת. הם נהגו לכנות אותי 'הבן של סמי'. אני בטוח שאבא שומר עלינו מלמעלה וגאה ששניים מתוך שלושת ילדיו לובשים היום את מדי חיל-האוויר".

"לדאבון הלב, רבים לא נמצאים כאן אתנו. 1,520 מאנשיו איבד חיל-האוויר מיום הקמתו. אנחנו זוכרים את הנופלים כולם ומורשתם היא חלק מהווייתנו היומיומית", הדגיש מפקד חיל-האוויר. "היום, אנו האוחזים במוט הפיקוד, נדרשים להמשיך ולחזק את רוח החיל ולתכנן היטב קדימה כך שהחיל ימשיך ויהיה כוח אווירי אסטרטגי המספק מענה לאתגרי הביטחון".