יומן ארועים

Bookmark and Share
מפקד בסיס פלמחים: תא"ל יואב עמירם פורסם בתאריך 16.10.2018
תגיות: בסיס פלמחים , מפקד חיל-האוויר
החלפת פיקוד באחד הבסיסיים המרכזיים בחיל-האוויר: היום (ג') מונה תא"ל יואב עמירם למפקד בסיס פלמחים והחליף בתפקידו את תא"ל נמרוד שפרוני אשר כיהן בתפקיד זה בארבע השנים האחרונות. מפקד חיל-האוויר: "הבסיס שותף לכל הפעילות של החיל בכל הגזרות, הן בהפעלת הכוח והן בבניין הכוח"
יעל פוקס

החלפת פיקוד בבסיס שיתוף הפעולה של החיל: היום (ג') מונה תא"ל יואב עמירם למפקד בסיס פלמחים. טקס החילופים נערך בבסיס פלמחים, במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, מפקדים, בני משפחה ומוזמנים נוספים. תא"ל יואב עמירם מחליף בתפקידו את תא"ל נמרוד שפרוני אשר כיהן בתפקיד זה בארבע השנים האחרונות.


צילום: דובר צה"ל

"כשהכריזו על המקום הזה כבסיס עצמאי של חיל-האוויר שייקרא פלמחים לפני יותר מארבעה עשורים, לא חלמו ולא דמיינו שהבסיס יתפתח ויגדל למה שהוא היום", אמר אלוף נורקין. "בסיס השותף לכל הפעילות של החיל, בכל הגזרות, הן בהפעלת הכוח והן בבניין הכוח. בסיס המחדש פניו - הן בתשתיות מתקדמות והן בפלטפורמות המהוות קטר ליכולות המבצעיות שלנו. על כל אלו ניצח נמרוד. מפקד מנוסה שהוביל את אנשיו במקצועיות וקפדנות להישגים המהווים תרומה משמעותית לביטחון ישראל".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"נמרוד, אתה מסיים תקופת פיקוד המהווה שיא במסלול השירות שלך", פנה מפקד חיל-האוויר לתא"ל שפרוני. "עתה, לאחר קרוב לארבע שנות פיקוד על פלמחים אתה מסיים ויוצא לדרך חדשה. זהו מסלול הראוי להערכה רבה. יואב - נבון, מנוסה ומוכשר. האתגר שלך עצום וסיפוק רב מונח לצדו. אנשי פלמחים, המזרח התיכון משתנה סביבנו בקצב חסר תקדים. ביטחון המדינה, שגשוגה ופריחתה, הם ייעודינו. אתם עוסקים ביעוד זה מידי יום, ובכל הזירות. אני גאה בעשייתכם, ומצפה שתמשיכו להיות בסיס המושך אחריו את החיל כולו. עלו והצליחו".

כרבע מיליון שעות טיסה, מאות מבצעים גלויים וחשאיים
תא"ל נמרוד שפרוני, מפקד הבסיס היוצא, מסיים את שירותו לאחר 30 שנים משמעותיות בחיל-האוויר. "נכנסתי לתפקידי לפני כארבע שנים, בשלושים לדצמבר שנת 2014, ארבע שנים בהן הבסיס היה שותף לפעילותו הרציפה של חיל-האוויר ברחבי המזרח התיכון, המשתנה מדי שבוע", נאם תא"ל שפרוני. "קרוב לרבע מיליון שעות טיסה בבסיס הטס ללא הפסקה. מאות מבצעים גלויים וחשאיים במסגרת המערכה שבין המלחמות, בהם ליווינו כל כוח שחצה גדר, עצרנו איומים רבים לפני מימושם, אספנו מודיעין והצלנו חיים. שנים בהן הפכנו כל אבן במטרה להרחיב את מעטפת הביצועים שלנו וחיזקנו והעמקנו את שיתוף הפעולה עם כלל זרועות צה"ל".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

תא"ל יואב עמירם, מפקד הבסיס הנכנס, נולד בשנת 1972, התגייס בשנת 1991 ושירת כלוחם וכמפקד בחיל. הוא שימש כמפקד טייסת 124 ("החרב המתהפכת") המפעילה מסוקי "ינשוף" (בלאק-הוק), כמפקד טייסת 118 ("דורסי הלילה") המפעילה מסוקי "יסעור" (CH-53), כראש ענף בלהק-אוויר (לה"א) וכראש ענף בלהק מבצעי-אוויר (רמ"א). בתפקידו האחרון כיהן כראש מבק"א (מחלקת בטיחות ובקרת איכות). תא"ל עמירם בעל תואר ראשון במדעי החיים ובמדעי המחשב מאוניברסיטת בר-אילן ותואר שני בלימודי דיפלומטיה וביטחון מאוניברסיטת תל-אביב. הוא נשוי ואב לשלושה.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"מאז ראשית ימיו היה בסיס זה פורץ דרך - שילב חזון ויוזמה, הוביל פיתוח יכולות ייחודיות ופתרונות מבצעיים, שילב ידיו עם כוחות היבשה והים, וחרט על דגלו שיתוף פעולה מנצח", הצהיר תא"ל עמירם. "שיתוף פעולה אינו סיסמה חלולה בבסיס פלמחים, אלא דרך חיים. דרך שמתחילה מהבית - הפעלה משולבת של מערכי טיסה מאוישים ומאוישים מרחוק, הגנה אווירית על כלל מערכי האש, כוחות-אוויר מיוחדים ומערך ניסויים מורכב. דרך חיים שיוצאת החוצה וסוחפת את הבסיס לשיתוף פעולה הדוק עם מנהלות מערכת הביטחון והתעשיות, ולהובלת שיתוף הפעולה עם כוחות היבשה - רעינו לקרב".

בסיס ללא הפסקה
בסיס פלמחים הוקם במחצית השנייה של שנות השישים, בתחילה כשדה פיתוח לאמצעי לחימה ובסיס ניסויים מסווגים של חיל-האוויר. עם השנים גדל הבסיס ונוספו לו טייסות ויחידות מגוונות. מאז הקמתו, השתתפו אנשי הבסיס בכל פעילות של חיל-האוויר והוא נחשב ל"בסיס שיתוף הפעולה" של החיל, כיוון שקיימים בו מערכים רבים שאחד מייעודיהם המרכזיים הוא שיתוף פעולה עם כוחות הקרקע.


צילום: סליה גריון

הבסיס נחשב לאחד המבצעיים ביותר בחיל ופועלות ממנו שתי טייסות מסוקי-סער, שלוש טייסות כטמ"ם (כלי-טיס מאוישים מרחוק), ינ"ט (יחידת ניסוי טילים) וטייסת 320 (טייסת מאמני כטמ"ם ומסוקים). הבסיס הוא גם ביתה של יחידת הקומנדו "שלדג", של בית-הספר לכטמ"ם, של בית-הספר למכונאים מוטסים ושל "כנף ההיערכות" של מערך ההגנה האווירית. "אנשי בסיס פלמחים, אנו ניצבים בחזית העשייה הביטחונית יומיום - בדרום ובצפון, מתת-הקרקע ועד לחלל, בהגנה ובהתקפה", הדגיש מפקד הבסיס הנכנס. "כדי לנצח נצטרך לדעת להתאים את עצמנו לאתגרים החדשים, לתת מענה ככל שיידרש, לעמוד לצד חברינו, ולעמוד להגנת העם והמולדת".