יומן ארועים

Bookmark and Share
סיירת המוחות: סיום תכנית תלפיות פורסם בתאריך 04.11.2018
תגיות: תלפיות , מפקד חיל-האוויר
אתם עוד תשמעו עליהם: בשבוע שעבר (ה') נערך טקס סיום תכנית תלפיות, תכנית מצוינות אקדמית-צבאית המכשירה את העתודה הביטחונית-טכנולוגית של מדינת ישראל. מפקד חיל-האוויר: "בוגרות ובוגרים, בעוד רגעים אחדים אענוד לכם את דרגות הקצונה, וכאחת תצטרפו לנבחרת. נבחרת שנושאת באחריות הכבדה לביטחון ישראל"
כרמל להד

בשבוע שעבר (ה') עמדו נרגשים על במה אחת 46 מסיימי תכנית תלפיות, תכנית מצוינות אקדמית-צבאית המכשירה את העתודה הביטחונית-טכנולוגית של מדינת ישראל. "מל"ט (מטוס ללא טייס) איראני מתקרב לשטח ישראל. מערכות הגילוי שלנו מזהות אותו. מסוקים מזנקים ומיירטים את המל"ט", כך פתח מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין את נאומו בטקס סיום תכנית תלפיות. "זהו לא סיפור בדיוני, זו המציאות שלנו בשנה האחרונה. זו פעילות המביאה לידי ביטוי את מה שמחזורים קודמים שזכו לסיים את המסלול הייחודי הזה - פיתחו, תכננו ויזמו - כדי שצה"ל ישמר את יתרונו היחסי".

סיירת המוחות
הכירו את תכנית תלפיות: התכנית הוקמה כחלק ממסקנות מלחמת יום הכיפורים. את הרעיון הגו פרופסורים באוניברסיטה העברית ומטרתם הייתה להקים סיירת מוחות של אקדמאים טכנולוגים עם רקע צבאי, מתוך שאיפה שאלו יתנו מענה יצירתי לצורכי הצבא.

תכנית תלפיות, המשויכת לחיל-האוויר, היא ההכשרה הארוכה ביותר בצה"ל אשר נמשכת שלוש שנים וארבעה חודשים, ואליה מגויסים החיילים המוכשרים ביותר בפיזיקה, מתמטיקה ומדעי המחשב. "החניכים שמגיעים אל התוכנית מקבלים הכשרה הן אקדמית והן צבאית. הם מתחילים בטירונות קרבית וממשיכים בהשלמת לימודים אקדמיים במשך שלוש שנים, כאשר במהלכם הם גם הופכים לקצינים", מתאר רס"ן א', מפקד התכנית. "במהלך המסלול מתנסים החניכים בפיקוד ובפרויקטים טכנולוגיים. החניכים מסיימים את ההכשרה כשהם מכירים את צה"ל טוב יותר מרוב הקצינים בדרגת סא"ל".

את ההכשרה מוביל מפא"ת (המינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית) בשיתוף חיל-האוויר, ובמהלכה עוברים החניכים הכשרה בכלל החילות ואף בגופים ביטחוניים חוץ-צבאיים. הם יורים פגזים מטנקים, מפליגים בספינות זרוע-הים ומבקרים בטייסות מבצעיות, ובאמצעות כך זוכים להיכרות מעמיקה עם צה"ל על כלל הזרועות והפיקודים שלו. "אנחנו מלמדים את החניכים שלנו להתמודד עם האתגרים המקצועיים אותם יפגשו בעולם הביטחוני", מחדד רס"ן א'. "לאחר המסלול הם מסוגלים להתמודד עם כל משימה".

די-אן-איי תלפיוני
אין ספק שתכנית תלפיות היא תכנית מאתגרת לכלל משתתפיה, אך עבור סגן נ' היא הייתה מאתגרת אפילו יותר. בזמן שסגן נ' השתתף בתכנית, משפחתו שהתה בהודו במסגרת שליחות מטעם מפא"ת. "שמעתי על התכנית מאבא שלי שהיה איש צבא בזרוע-הים. עם תחילת המיונים לצבא ידעתי שהחלום שלי הוא להגיע לתכנית", משתף סגן נ'. "מה שמשך אותי לתוכנית זו ההכשרה האקדמית והצבאית, והעובדה שהחניכים אשר מרכיבים את המחזור הם אנשים איכותיים. הדבר המאתגר ביותר עבורי היה העומס שפגשתי בתכנית. במהלך השנה השלישית לתואר הייתי סטודנט במשרה מלאה, מפקד צוות של השכבות מתחתי וגם מתרגל בקורס באוניברסיטה. האתגר היה לעשות את כל הדברים הללו בצורה מצוינת. הדבר בחשוב ביותר שאני לוקח איתי מהתוכנית הוא הדי-אן-איי התלפיוני שהבסיס שלו הוא מקצועיות, ערכיות ויחסי אנוש. חברי למחזור הפכו למשפחה שנייה עבורי".

בניגוד לסגן נ', עבור סגן ג' הבחירה במסלול תלפיות לא הייתה מובנת מאליה. "הגעתי למיונים וראיתי את האנשים שעתידים לשרת איתי. זה הדבר שמשך אותי במיוחד לתוכנית. בהתחלה נרתעתי משירות הקבע הארוך, אך כשדיברתי עם בוגרי התוכנית הם סיפרו לי כולם כי הם חשים משמעותיים. אני נרגשת לסיים את התכנית אחרי שלוש שנים בהן עבדתי קשה מאוד. אני שמחה להיכנס ליחידה בה אשרת מעתה, אך גם עצובה להיפרד מחבריי למחזור".

"בוגרות ובוגרים, בעוד רגעים אחדים אענוד לכם את דרגות הקצונה, וכאחת תצטרפו לנבחרת שנושאת באחריות הכבדה לביטחון ישראל", סיכם אלוף נורקין. "יביטו עליכם, יצפו מכם ואני יודע שתדעו להתמודד עם כל אתגר. בוגרות ובוגרים, אתם יוצאים למרחב בו מי שמגיע שני - לא נספר. דעו להיות ראשונים. סומך עליכם ומאחל לכם - עלו והצליחו".